Press "Enter" to skip to content

Kovid-19 Hastalarına Öneriler

Kovid-19 Hastalarına Öneriler

Uzman Dr. Orhan Kara tedavi yöntemini bir bir anlattı.

 

Hastalığınızı öğrendikten sonra dikkat etmeniz gerekenler:

Ağır Kovid-19, mide-barsak tutulma tablosudur. Akut ishal hastalığının nasıl tedavi edilmesi gerekiyorsa, bire bir aynı yöntemlerle ve İVEDİ-HIZLI bir biçimde tedaviye başlanmalıdır.

Uzman Dr. Orhan Kara

 

Bir zaman sonra ortaya çıkan kabızlık ve aşırı barsak gazları, YAŞAMSAL önemi olan bir sorundur. Kesinlikle önlenmelidir. Kabızlık ve gaz yakınması başladığında, gıdalarla iyileşmezse, kesinlikle doktor denetiminde laktuloz ve gaz giderici ilaç kullanılarak giderilmelidir. Tersi bir durumda, hastalık başladıktan ortalama yedi gün sonra akciğerlerinizde aşırı lenf sıvısı birikerek solunum darlığı yaşamanıza neden olur. Öncesinde önlem alınmadığı için sonradan gelişen bu klinik duruma ‘pnömoni’ denmektedir.

 

Sıvı Alımı: En erken zamanda içebildiğiniz kadar sıvı içmeye başlayın. Yanı başınızdan suyu ayırmayın. Yaşlılarımızın hastalıktan daha fazla zarar görmelerinin temel nedeni, sık idrara çıkma korkusuyla az sıvı tüketmeleridir. Diğer nedeniyse barsak hücrelerinin kendini yenileme yetkinliğinin azalmasıdır. Bu sorunu doğru beslenmeyle aşmaya çalışın.

Ayran (tansiyonunuz normal ise az tuzlu), yoğurt, sarı kaysı kompostosu, dağ kekiği + limon çayı, kefir, nane + limon çayı, her türlü çorba (özellikle işkembe, kelle paça, kemik ilikli çorbalar vb) tüketin. Hazır meyve sularına yanaşmayın.

Akşam 18.00 – 19.00’dan sonra kesinlikle sıvı almamaya çalışın:

Gece geç sıvı almaya devam ederseniz, uyku uyumanıza engel olacak kadar aşırı öksürük yapabilir. Bu da, vücut direncinizin düşmesine neden olur.

Havalandırma: ‘Bir kez hastalandım nasıl olsa’ diyerek havalandırmayı ihmal etmek büyük yanlıştır. Havalandırması yapılmayan oda havasına, kendi solunum yollarınızda bulunan virüsünüzü salarsınız. Kendi saldığınız virüsü her gün yeniden kendinize bulaştırmaya devam edersiniz. Yakınmalarınız gün geçtikçe artar. Hafif bulaşıcılıktan ağır bulaşıcılığa geçenlerin çoğunun nedeni hastalandıktan sonra ortam havalandırmasını ihmal etmeleridir. Bu nedenle, havalandırma en önemli önlemdir. Tersi durumda, tekrar tekrar her geçen gün vücudunuza daha çok virüs almaya devam edersiniz. Hastalık tablonuzu ortama saldığınız kendi virüsünüzle artırırsınız.

Olabildiğince evdeki tüm pencereler açık olmalıdır. Gece yattığınız odanın penceresi 2 parmak açıklık kalacak biçimde sabitlenmelidir.

Paranazal Sinüs Lavaj (Burun Banyosu): Olabilirse günde 5-6 kez ve özellikle yatmadan hemen önce genzinize bolca su verin ve güçü bir biçimde sümkürerek boşaltın. Virüs vücudunuza, burun ve ağızdan soluk alıp vermekle girer. İlk olarak sinüslerinizin çevresine yerleşir ve bu bölgedeki salgıların içinde çoğalır. Sümkürmek, virüsle bulaşık salgıların uzaklaştırılmalarını sağlar. Tersi olursa, gündüzleri ve özellikle de gece uyurken refleks yutkunmayla farkında olmadan virüsle bulaşık salgılar mide ve barsaklara inerek hastalığınızın daha da ağırlaşmasına neden olur.

Hareketlilik: Hareketlilik olmazsa olmazdır. Tedavinin en önemli parçasıdır. Sürekli hareket içinde olun. Kesinlikle uğraşacak bir işiniz ve etkinliğiniz olsun. Saat başı hafif baş, boyun, omuz, kol ve gövde hareketleri yapın, Vücut alıştırmalarına tam olarak iyileşinceye dek ara vermeden devam edin.

Uyku: Gündüz uyku uyumayın. Olabilirse gece 23.00 gibi uyumaya çalışın. Sırt üstü uyumayın. Yüzükoyun yatın ve deliksiz bir uyku uyumaya çalışın. Yatış konumunuz tedavinizin bir parçasıdır. Yüzükoyun yatmak, akciğerlerin lenfatik drenajını, temizlenmesini kolaylaştırır ve iyileşmesini hızlandırır. Normal uyku düzeni, hormonal dengenizi fizyolojik sınırlarda tutarak iyileşmeyi kolaylaştırır.

Kabızlık ve Barsak Gazları: Kabızlık ölüme kadar götüren kötü tablonun başladığının habercisidir. Belli belirsiz bir ishal sonrasında oluşur. Ayrımına geç varmanız olasılığı yüksektir. ‘Zaten iştahsızım, yemek yemedim, ne yedim ki tuvalete götürsün’ demeyin! Kesinlikle ilk günden itibaren kabızlığa karşı önlem alınmalıdır. Bunu önlemek için, sabah akşam birer kâse yoğurt + kaysı reçeli + 1 çay kaşığı çörek otu yağını birlikte karıştırıp yiyin. Sarı kaysı kompostosunu bolca tüketin. Sürekli bir şeylerle meşgul olun ve hareketli olun. Hareket kabızlığı önler. Hareketsizlik sonuçta kabızlığa neden olur. Kabızlık ve barsak gazı yakınmalarınız düzelmezse en kısa zamanda doktor önerisiyle laktuloz ve gaz giderici amaçlı ilaç kullanmanız gerekebilir. Bunun için doktorunuza danışınız. Mide barsak gazlarının fazla olması gizli kabızlığın belirtisi olabilir. Bu tür yakınmalarınız için kesinlikle doktorunuzdan barsak gazı giderici ilaç isteyin. Tersi durumunda, barsak içi basıncın artması nedeniyle solunum güçlüğü yakınmanız başlar.

Beslenme: Ekmek, pilav, kuruyemiş, taze süt vb kabızlık ve aşırı barsak gazı yapabilecek tüm gıda maddelerinizden uzak durun.

Son Söz: Ağır Kovid-19 barsak tutulumudur. Erken tedavi edilmezse 7 gün sonra solunuz güçlüğü başlar. Pnömoni hastalığın kendisi değil, sonradan gelişen komplikasyonudur. Hastalığın kendisini erkenden denetim altına alırsanız, pnömoni denilen tablo asla oluşmaz. İlk günden itibaren yukarıdaki önerilere dikkat edelim.

 

Dr. Orhan Kara

Bulaşıcı Hastalıklar ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

 

Twitter: @orhan34441

 

İlgili haberler:

‘Beni dinleyin!’

 

Önceki yazılar»

Bizim Anadolu / Sağlığınız / 22 Ağustos 2021

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply