Press "Enter" to skip to content

Koltuk Tedarikçileri Bellidir Türkiye’de

Koltuk Tedarikçileri Bellidir Türkiye’de

MHP’nin Değil, Bahçeli’nin Duruşunu Analiz Etmek ve AKP-MHP Koalisyon Olasılığı

Bahçeli ruhen koalisyon ortağı idi, şimdi fiziken ve ruhen ortaklığa mı çalışıyor?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Koalisyon yapalım, Bahçeli başbakan olsun” önerisini önce; “Küçük hesaplar peşinde koşmuyoruz” diyerek reddeden Bahçeli, ardından Kılıçdaroğlu’nu koltuk tedarikçisi olarak suçladı.

AKP ile MHP’nin koalisyon kurabileceğini zannetmiyorum… Cumhurbaşkanı eğer AKP-MHP koalisyonuna izin verirse, bilin ki MHP’yi bitirip 2 yıl dolunca erken seçim diyecektir. MHP, bir önceki seçimde Erzurum’da AKP’ye Öcalan’ı asması için ip atmıştı kürsüden, o ipi kendi boynuna geçirmek üzere. Bence; Recep Tayyip Erdoğan; CHP ile koalisyon kuramadığı noktada “CHP-MHP ortaklığıyla” 2 partiyi ateşe atacak ve 2 yıllık yıpratma payıyla erken seçimden biraz geç seçime gitmenin kurgusunu planlayacak… Abdullah Gül seçeneği bitti. Bitiren de Ahmet Sever kitabını yayınlatan bilinen kişidir… Kitap tam bir Aziz Nesin’e Nobel aldıracak içerikte malzemelerle dolu. Tayyip’in noteri gibi çalışan Gül kitapta adeta Tayyip karşıtı savaşçı gibi gösterilmiş ve gül açmazdan soldurulmuş. İnanın Gül’ün haberi bile yoktur, bu kurgudan… Kısacası olasılıklar çok da, gerçek şu; koalisyon 2 yılda korelasyona ve kaosa gider.

Kılıçdaroğlu’nu “koltuk tedarikçisi” diye suçlarken, lütfen geriye dönüp bakmak gerekir:

İyi de, basına yansıyan olası ‘AKP-MHP Koalisyonundaki’ bu sekiz koltuk ne? Bu 8 bakanlık koltuğunu bıraksın; unuttu mu Bahçeli; DSP koalisyonunu bozarak erken seçim kararıyla Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğun başbakanlık koltuğunu ve de baraj altına düşerek koltuksuz kaldığını. Kılıçdaroğlu’nu sorgulayacağına bu duruşunu sorgulamalı.

Bu durumda fiiliyata dönüşmüş asıl koltuk tedarikçisi kim? Gül’e cumhurbaşkanlığı koltuğunu kim tedarik etti?

Tekrar ediyorum; “AKP-MHP Koalisyonuna” olasılık vermiyorum. Yeni oluşturduğu seçmen kitlesi bunu kabul etmez ve kopar. Ve de tedarik edilen 8 koltukla koalisyona evet denirse yek yeksan olunur. Ve de; CHP ile HDP’nin önüne geniş bir bahçe bırakılır.

Hep yazılarımda şu endişeme yer verdim; “CHP iktidarı zor. 7 Haziran sonrası büyük olasılıkla “Koalisyon Hükümeti” süreci başlayacaktır ve CHP hükümet bile olamayacaktır. “AKP-MHP Koalisyonu” daha güçlü bir otorite ve baskı rejiminin adı olabilir.”

Ülkeyi iç savaşa sürükleyecek böylesi oluşuma akıl izin vermez. Akla ziyan duruşun önüne geçip ve de seçim kürsülerinde söyledikleriyle çelişerek küçük düşüleceği, alçalarak yok olacağı gerçeğini dikkate alır…

Gel de komplo teorisyeni olma;

Burası Türkiye, burada halkın partisi yok çıkarcıların partisi var; her şey olur: Bir bakmışsınız sanal barış süreci ile HDP birileri tarafından sürece katılır, Başkanlık sistemi için gerekli ‘Yeni Anayasa’ çoğunluğu elde edilir ve ülkenin nur topu gibi bir kaosu olur…

 

evesbere@mynet.com
sevket-che@hotmail.com.tr
GSM: 0506 609 00 32

Tüm yazıları»

Şevket Çorbacıoğlu / Bizim Anadolu / 23 Haziran 2015

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...