Press "Enter" to skip to content

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Adalet Yürüyüşü’

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Adalet Yürüyüşü’

CHP Önderi Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’deki hukuksuzluğa dikkat çekmek amacıyla ‘Adalet Yürüyüşü’ başlattı.

 

 

 

 

Kılıçdaroğlu 'Adalet' için yürüyor...
Kılıçdaroğlu ‘Adalet’ için yürüyor…

 

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT’in TIR kamyonları haberi gerekçesiyle 25 yıla mahkûm edilip tutuklanmasının ardından Türkiye’deki hukuksuzluğa dikkat çekmek amacıyla Ankara’dan İstanbul’a uzanacak CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ bugün de sürdü.

Her gün 20 kilometre yürüyeceğini açıklayan Kılıçdaroğlu, bunu parti adına yapmadığını, sade bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak gerçekleştireceğini, Türkiye’deki hukuksuzluğa artık yeter diyen tüm yurttaşların bu yürüyüşe katılacağına inandığını belirtti.

Güven Park’ta başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nü ilk gün Hipodrom’da sona erdiren Kılıçdaroğlu’na Türkiye’nin her kesiminden destek geldi.

 

"Bıçak kemiğe dayandı..."
“Bıçak kemiğe dayandı…”

 

“Bıçak kemiğe dayandı artık, yeter diyoruz. Adalet, adalet, adalet. Bu zorlu kavramın hakkını vermek zorundayız” sözleriyle başlatan Kılıçdaroğlu yürüyüşün İstanbul Maltepe Cezaevi önünde biteceğini bildirdi.

Eşi Selvi Kılıçdaroğlu, oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ve Mine Alşan’ın kendisiyle birlikte yürüdüğü Kemal Kılıçdaroğlu, Güvenpark’a geldiğinde yaptığı açıklamada da “Bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı artık, yeter diyoruz. Bunun için yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Bu yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle alakası yok, bu kutlu bir yürüyüş, bir adalet yürüyüşüdür. Hapishaneleri tıka basa dolu olan bir ülkede adalet olmaz. Adalet, adalet, adalet. Bu zorlu kavramın hakkını vermek zorundayız” dedi.

DİSK'ten destek.
DİSK’ten destek.

 

Herhangi bir parti rozeti ya da flamasının kullanılmadığı ‘Adalet Yürüyüşü’ne ÖDP, Halkevleri ve Birleşik Haziran Hareketi’ de katılıp destek verirken, bir destek de DİSK’ten geldi; yürüyüşte, ‘adalet’ pankartlarının yanında sadece Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşındı.

 

Nuriye ve Semih işini geri istiyor...
Nuriye ve Semih işini geri istiyor…

 

Kılıçdaroğlu ilk molasını Şaşmaz kavşağında bir ağaç gölgesinde 4 saat sonra verdi. Kılıçdaroğlu burada da “Gazeteciler, milletvekilleri hapiste. Haber peşinde koşan gazeteciler hapse mi atılır? Karşımızda vicdanı körleşmiş bir yapı var. Söylediklerimizi duymuyorlar. Bu yapıyı uyarmamız lazım. Sabır, sabır, sabır taşı da çatlıyor” dedi. Kılıçdaroğlu’na yürüyüşü için yapılan Gandi benzetmesi de soruldu. Kılıçdaroğlu, “Güzel bir benzetme. O ülkesinin özgürlüğü için yürüdü. Biz de ülkemizin adaleti için yürüyoruz” dedi.

 

Binler 'Adalet' için yürüyor...
Binler ‘Adalet’ için yürüyor…

 

‘Yıl 2017 Ankara’da adalet arıyoruz’

 

Yürüyüşe destek veren ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, “Majestelerinin yargısına, Saray’dan talimat alan yargıya karşı, adaleti, hukuku savunmak için, demokrasiyi savunmak için buradayız. M.Ö. 400’lü yıllarda Sinoplu Diyojen elinde fenerle adalet arıyordu. 2017’de, Ankara’nın göbeğinde adalet arıyoruz” dedi.

 

Erdoğan'la Kılıçdaroğlu 'hukukta buluştu'...
Erdoğan’la Kılıçdaroğlu ‘hukukta buluştu’…

‘HDP’liler için de yürüyoruz’

 

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık ise “Çok güzel bir adım. Ama neden Maltepe’deki CHP milletvekiline kadar? Edirne’ye, HDP eşbaşkanı Demirtaş’a kadar gitmeli” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, “Berberoğlu bırakılsa da biz bu yürüyüşü bırakmayacağız. Tutuklu HDP milletvekilleri için de yürüyoruz” dedi.

 

Enis Berberoğlu tutuklanarak hapse gönderildi.
Enis Berberoğlu tutuklanarak hapse gönderildi.

 

Demirtaş’tan Berberoğlu’na ileti

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Enis Berberoğlu’nun eşi Oya Berberoğlu’nu aradı. HDP’den yapılan açıklamada “Başak Demirtaş telefon görüşmesinde içinden geçmekte olduğumuz zor zamanların yakında sona ereceğine dair duyduğu inancı ve umudu belirtmiş, bunun da mücadele edilerek sağlanabileceğine vurgu yapmış, dayanışma duygularını aktarmıştır” ifadeleri kullanıldı.

 

Onbinler sokakta
Onbinler sokakta
Merkez sağdan yürüyüşe destek

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet’ yürüyüşüne bir destek de merkez sağdan geldi…

Başkanlığını Hüsamettin Cindoruk’un yürüttüğü ‘Milli Merkez’, bir basın açıklamasıyla CHP önderine destek verdi. Milli Merkez açıklamasında, “Anamuhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘adalet’ yürüyüşünü haklı, meşru ve doğru buluyoruz” denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Çünkü yürüyen sadece Sn. Kemal Kılıçdaroğlu değil, toplumun adalet isteyen vicdanıdır. Bugün tarafsız olmayan, hukuk devletinden hızla uzaklaşan, anti-demokratik kararlarla siyasallaştırılan yargı Demokrasimize yapılacak en büyük kötülüktür.

Yargının siyasallaştırılması, OHAL’in amacından saptırılarak, tüm muhalif kişi ve kurumlara yönelik bir baskı ve infaz aracına dönüştürülmesi asla kabul edilemez.

Çünkü adalet yoksa, yargıya güven kalmamışsa, o zaman milletin demokrasi ve hukuk kuralları içinde direnme hakkı meşru hale gelir.

Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘adalet’ yürüyüşünde kalben ve fiilen yanında olduğumuzu ve olacağımızı kamuoyuna saygılarımızla duyururuz. Halkımızı, tüm siyasi parti, sendika, sivil toplum örgütleri ve platformları hukuk ve meşruiyet içinde, kırıp-dökmeden, şiddet ve provokasyona meydan vermeden, bu ‘adalet’ yürüyüşüne ve arayışına katkı vermeye davet ediyoruz.

(…)

Yaşadıklarımız, bizde bir alışkanlık ve umursamazlık yaratmamalıdır. İnsan hak ve özgürlüklerinin güvence altında olduğu ülkeler, kurumlar Türkiye’yi giderek ekseninden çıkan bir ülke olarak niteliyor. Yalnızlaşıyoruz. Çağın hak, hukuk ve uygarlık çizgilerinin dışına düşüyoruz.

MİLLÎ MERKEZ, sağ-sol demeden, köken-mezhep ayırmadan, Türkiye Cumhuriyeti bayrağı altında, tüm yurttaşlarımızı toplanmaya çağırıyor. ATATÜRK’te BİRLEŞELİM diyor.

Hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne ve adalete olan inancımızı ve bağlılığımızı bir kez daha vurguluyor,

‘Adalet’e bir ışık da sen yak’ diyoruz.”

 

 

 

 

 

***

 

Bahçeli bunları yazmıştı.
Bahçeli bunları yazmıştı.

 

Adalet Yürüyüşü ikinci gününde Kılıçdaroğlu’ndan kışkırtma uyarısı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Provokasyon, kışkırtıcılık yapıyorlar. Bizim üzerimize birilerinin saldırması için altyapı oluşturmaya çalışıyorlar. Arkadaşlarıma söyledim, herkese de söylüyorum. Provokasyonlara sakın alet olmayın. Sizi tahrik edebilirler. Biz inandığımız yolda adaleti bulmak için yolumuza devam edeceğiz” dedi.

 

Kılıçdaroğlu güvercin uçurdu...
Kılıçdaroğlu güvercin uçurdu…

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’ katılımlarla devam etti. Yürüyüşün ikinci gününde Demokratik Sol Parti (DSP) eski Genel Başkanı Zeki Sezer ve gazeteci-yazar Hasan Cemal’in yanı sıra ellerinde ‘Adalet’ yazılı yazı bulunan AKP kurucularından olan, ancak partiyle yolları ayrılan Fatma Bostan Ünsal ile eşi AKP Adıyaman eski Milletvekili Faruk Ünsal ve KHK ile üniversiteden dışlanan Prof. Cihangir İslam da eşlik etti. Kılıçdaroğlu, beyaz güvercin de uçurdu.

 

Damat değilsen...
Damat değilsen…

 

Kahramankazan’a ulaşan Kılıçdaroğlu, Mürted Hava Meydan Komutanlığı tabelasının önünde açıklamalarda bulunarak, ‘Adalet Yürüyüşü’ne yönelik hükümetin eleştirilerine tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, “FETÖ terör örgütünün darbeyi planladığı yerdeyiz. Halk sokağa çıktı. Demokrasiyi aradı ve hakkını aradı. Deniyor ki ‘Efendim, sokağın hiçbir önemi yok. Neden sokağa çıkıyorsunuz?’ Ben, bunu söyleyenlere açık ve net şunu söylemek istiyorum. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini sokağa inen bizim insanlarımız engellemedi mi? Engelledi. Demek ki demokrasiye de adalete de her yerde, her ortamda sahip çıkacağız. Adalet varsa demokrasi vardır. Demokrasi varsa adalet vardır. İkisinin olmadığı yerde de zulüm vardır. Yargı bağımsızlığından söz ediyorlar. Yargıya talimatı ben vermiyorum, onlar veriyor. Yargı bağımsızlığından söz eden, yargıya talimat veriyor. Biz her yerde adaleti, demokrasiyi sonuna kadar savunacağız” diye konuştu.

Troller görev başında.
Troller görev başında.
“Üzerimize saldırılması için altyapı oluşturmaya çalışıyorlar”

Kışkırtma uyarısında da bulunan CHP önderi Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Provokasyon, kışkırtıcılık yapıyorlar. Bizim üzerimize birilerinin saldırması için altyapı oluşturmaya çalışıyorlar. Biz, hiçbir yerde ve hiçbir ortamda, arkadaşlarıma söyledim, herkese de söylüyorum; provokasyonlara sakın alet olmayın. Sizi tahrik edebilirler. Biz inandığımız yolda adaleti bulmak için yolumuza devam edeceğiz. Bizim yolumuz kutsal yoldur. Adalet yoludur. Bütün inançların ortak temeli olan adaleti istiyoruz. 15 Temmuz şehitlerini tekrar anıyorum. Allah’tan rahmet diliyorum. Bütün gazilerimize, sokağa çıkan bütün vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum”.

 

Troller görev başında
Troller görev başında

 

“Onun da adalete ihtiyacı olacak!”

 

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, CHP’nin yürüyüşünü samimi bulmadığına ilişkin eleştirisi sorulan Kılıçdaroğlu, “Eğer yürüyüşler, yasal ölçüler içinde yapılıyorsa hiçbir şey olmaz. İnsanlar sabah akşam zaten yürüyorlar. Metroya, otobüse binerken yürüyorlar. İş yerlerine giderken, gelirken yürüyorlar. Yürümenin suç olduğunu da ilk kez duyuyorum. Böyle bir şey söz konusu değil. Tam tersine biz ülkemizde bu yürüyüşü birlikte yaşamayı, barışı, huzuru egemen kılmak için yapıyoruz. Sayın Bahçeli hiç meraklanmasın. Onun da adalete ihtiyacı olacak. Adalet yürüyüşümüzü bu eleştirilere rağmen yerine getireceğiz” diye yanıt verdi.

 

Haklının adaleti mi, damat adaleti mi?
Haklının adaleti mi, damat adaleti mi?
Adalet Yürüyüşü’nün ikinci günü tamamlandı

 

Kılıçdaroğlu, Ankara’dan İstanbul’a doğru yürüyüşünün ikinci gününü 19.00 sularında tamamladı. 431 kilometrelik yolun, 42 kilometresi tamamlanmış oldu. Kılıçdaroğlu’nun beraberindeki kortej konaklama alanında alkışlarla karşılandı.

 

 

Ankara'dan İstanbul'a her gün 20 kilometre...
Ankara’dan İstanbul’a her gün 20 kilometre…

 

Her gün 20 kilometre yürüyecek

 

Adalet yürüyüşünün 23 gün sürmesi tasarlanıyor. İzlenceye göre Kılıçdaroğlu her gün ortalama 19 – 20 kilometre yürüyecek. Dün akşam Eryaman Hipodrom’da ilk gün tamamlandı. Adalet yürüyüşçüleri için burada bir çadır kuruldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Kılıçdaroğlu’nun da geceyi burada geçireceğini açıkladı. Yürüyüş bugün saat 08.00’de Eryaman’dan yeniden başladı. Yürüyüşün 4. günün sonunda Kızılcahamam’da, 6. günde Bolu il sınırında, 16. günde Sakarya Irmağı’nda, 20. günde ise Dilovası’nda mola verilmesi tasarlanıyor.

 

 

Bizim Anadolu / 16 Haziran 2017

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...