AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Kılıçdaroğlu’na linç girişimi

Kılıçdaroğlu’na linç girişimi

Kılıçdaroğlu’na linç girişimi

Kılıçdaroğlu’na linç girişimi

 

 

 

 

 

 

 

Kılıçdaroğlu’na saldırı.

 

Ankara Çubuk Akkuzu Mahallesindeki cenaze törenine Büyükşehir Belediyle Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte katılan Kemal Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı.

Hakkari’de şehit edilen asker Yener Kırıkçı’nın cenazesinde olaylar çıktı.

Çubuk Akkuzu Mahallesindeki cenaze törenine Ankara Büyükşehir Belediyle Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte katılan Kemal Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı.

Cenazede önce Kılıçdaroğlu’nu yuhalayan kışkırtıcılar, daha sonra da yaşanan arbedede Kılıçdaroğlu’na saldırdı.

 

Jandarma, korumalar ve polis saldırıyı önlemeye çalışt

 

Jandarma, korumalar ve polis Kılıçdaroğlu’nun etrafını sararak saldırıyı önlemeye çalıştı. Polis saldırı sonrası, Kılıçdaroğlu’nu çevredeki bir eve götürdü. Saldırganlar evin çevresinde “PKK dışarı” sloganları atmayı sürdürdü.

Evin dışında toplananlar, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ve Çubuk Kaymakamı Uğur Sezer’in topluluğun dağılmasına yönelik yaptığı konuşmalara da tepki gösterdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’ta beklediği eve gitti. Ardından Kılıçdaroğlu, zırhlı araç ile saldırganların bulunduğu bölgeden uzaklaştırıldı.

 

Kılıçdaroğlu’nun durumu iyi.

 

Kılıçdaroğlu’nun durumunun iyi olduğu açıklandı.

Bu arada, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na saldıran kitleye, “değerli arkadaşlarım” diye hitap etmesi tepki çekti.

 

Savunma Bakanı Akar: “Değerli arkadaşlarım…”

 

Akar’ın, “Değerli arkadaşlarım, şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz, tepkilerinizi gösterdiniz” şeklindeki sözleri toplumsal paylaşım ortamında gündeme oturdu.

Saldırıyla ilgili Habertürk’e konuşan köylüler, “Bunlar hep yabancı, bunları yapanlar bu köyden değil. Provokasyon yapıyorlar” dedi.

 

Kılıçdaroğlu Genel Merkezde.

 

Kılıçdaroğlu Genel Merkez’de

 

Saldırıdan sonra CHP Genel Merkezi’ne geçen Kılıçdaroğlu’nun sağlığı ve moralinin iyi olduğu aktarıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın paylaştığı görüntülerde araçtan inen Kılıçdaroğlu’na partililer geçmiş olsun dileklerini iletiyor.

Tuncay Özkan, videoyu, “Faşizmi sandıkta yenen lider, Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezine ulaştı. Sağlığı ve morali yerinde” notuyla paylaştı.

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu’na saldırı ile ilgili “Olayın sorumluları hakkında yasal işlemlere başlanılmıştır” denildi.

Ankara Valiliği, “Çubuk ilçemizde icra edilen şehit cenazesi töreninde CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik müessif protesto eyleminin önlenmesine yönelik gerekli güvenlik tedbirleri alınmış olup olayın sorumluları hakkında yasal işlemlere başlanılmıştır” açıklamasında bulundu.

Saldırının ardından Ankara Valiliği’nin yaptığı açıklamada saldırıyı “protesto” olarak ifade etmesi tepki çekti.

 

Partili Cumhurbaşkanından ayrıştırıcı dil böyle verilmişti.

 

Saldırıyla ilgili olarak AKP’den ilk açıklama geldi

 

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili toplumsal paylaşım ortamında şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Üzgünüm ve kızgınım. Geçmiş olsun. Şiddet dilinin sokakta fiili şiddet üretmesine şaşıracak değilim. Başta biz siyasiler olmak üzere herkesin sorumluluğu büyük. Hep birlikte Türkiye olmanın gereklerine odaklanmalıyız.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, toplumsal paylaşım ortamında konuyla ilgili dikkat çeken bir ileti paylaşarak, saldırıya tepki gösterdi.

İbrahim Kalın, “Sn Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Şiddet, demokratik bir hak arama ve tepki verme yöntemi olamaz. Kimsenin hukukun dışına çıkmasına müsaade edilmeyecektir. Gerekli hukuki süreç başlatılmıştır” dedi.

Öte yandan Tele 1’un Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın verdiği bilgiye göre, Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırıyı Çubuk Ülkü Ocakları yönetiminin örgütlediği ortaya çıktı. Yanardağ toplumsal paylaşım ortamında paylaşmış olduğu haberde şunları söyledi: “Kılıçdaroğlu’na saldırıyı Çubuk Ülkü Ocakları yönetiminin organize ettiği ortaya çıktı. Saldırganlar üç otobüsle köye taşınmış. Yani bu saldırı iktidarın bilgisi dışında ve Bahçeli’ye rağmen gerçekleşecek bir şey değil. İktidar ve Bahçeli suç üstü yakalandı. Üzerine gidilmelidir.”

 

Saldırgan yakalandı

 

Saldırgan yakalandı

 

Öte yandan bugün sabahın erken saatlerinde Kılıçdaroğlu’na saldıran Osman Sarıgün, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yakalanarak gözaltına alındı.

Sarıgün Çubuk Jandarma Komutanlığı’ndaki işlemleri tamamlanmasının ardından jandarmadan elleri kelepçeli çıkarılıp, Çubuk Adliyesi’ne götürüldü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesine katılmak için gittiği köyde saldırıyı gerçekleştirenlerden Osman Sarıgün’ün ilk ifadesi de yayınlandı.

 

Güneş’ten kışkırtıcı yayın.

 

‘Kalabalık arasında galeyana geldim’

 

Osman Sarıgün’ün, jandarmadaki ilk ifadesinde, kalabalık arasında galeyana gelerek, Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk attığını söylediği belirtildi. Sarıgün’ün terör bağlantısı ise tespit edilmedi. Sarıgün’ün, adliyedeki işlemleri sürüyor.

 

Diğer saldırganların işlemleri sürüyor

 

Gözaltındaki diğer 5 kişinin ise ifade işlemlerinin sürdürüldüğü belirtildi.

Türkiye- Irak sınırında yürütülen operasyon sırasında, terör örgütü PKK üyeleriyle çıkan çatışmada şehit olan askerlerden Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı, dün Ankara’nın Çubuk ilçesine bağlı Akkuzulu Mahallesi’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Cenazede CHP lideri Kılıçdaroğlu, bir grubun tekmeli ve yumruklu saldırısına uğradı. Koruma ekibi ve güvenlik güçleri tarafından mahalledeki Rahim Doruk’un evine götürülen Kılıçdaroğlu, yaklaşık 1,5 saat sonra bu evden çıkarılıp bindirildiği zırhlı araçla bölgeden götürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca saldırı ile ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, Kılıçdaroğlu’na yumruk atan kişinin, mahallede oturan Osman Sarıgün olduğu belirlendi. Saldırıyla ilgili 5 kişinin daha kimliği belirlenerek, gözaltına alındı.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, “Olayla ilgili 5 şüphelinin de Çubuk İlçe Jandarma Komutanlığında ifade işlemleri devam etmektedir. Olaya karıştıkları iddia edilen diğer şüphelilerin kimlik tespiti ve araştırılması işlemleri de titizlikle yapılmaktadır. Olay çok yönlü olarak tüm ayrıntılarıyla araştırılmaktadır” denildi.

 

Muhtar: Saldırganlar dışarıdan

 

Cumhuriyet’te yer alan habere göre ise Akkuzulu Mahallesi’nin muhtarı Halil Kökmen, Kılıçdaroğlu’na yumruk atanı tanıdığını, ancak diğer saldırganları tanımadığını söyledi. Kökmen “Köyüm adına Kemal Beyden özür diledim ve bunun bir provokasyon olduğunu söyledim” dedi.

Köylülerden Kaya Küçük de “Kılıçdaroğlu’na yapılan doğru değil, ama içinden birkaç provokasyoncu çıkıp, köyümüzün de adını kötüleyerek, bizleri de kötüleyerek bu hale getirdiler. Olmaması gerekiyordu” açıklamasında bulundu.

 

Kılıçdaroğlu’na saldıran Osman Sarıgün AKP üyesi çıktı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırıyı gerçekleştirenlerden Osman Sarıgün gözaltına alındı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran Osman Sarıgün’ün AKP üyesi olduğunu açıkladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, katıldığı şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’ün, AKP üyesi olduğunu, partiden kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak İl Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini açıkladı.

Ömer Çelik, toplumsal paylaşım ortamında yaptığı açıklamada, “Sayın Kılıçdaroğlu’na saldıranlar içinde ismi geçen Osman Sarıgün’ün partimiz üyesi olduğu görülmüştür. Ankara İl Yönetim Kurulumuz, Osman Sarıgün’ün kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak İl Disiplin Kurulu’na sevkine karar vermiştir” dedi.

Çelik açıklamasının devamında “AK Parti şiddetin her türlüsüne karşıdır. İlkelerimiz, şiddeti kesinlikle reddetmektedir. Demokratik siyasette şiddete yer yoktur.” dedi.

 

‘Saldırganları Ülkü Ocakları Başkanı getirdi’

 

Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıranların Ülkü Ocakları başkanı tarafından getirildiğini belirtti. Yıldırım Kaya “-Saldırıyı organize eden Çubuk Ülkü Ocakları Başkanı… -Saldırganlar 3 otobüs ile köye taşınmış. -Saldırganlar arasında Ank.Büyükşehir Belediyesi’nde işe gitmeden maaş alanlar da var.” ifadelerini kullandı

 

 

Bizim Anadolu / 22 Nisan 2019

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Reply