Press "Enter" to skip to content

Kılıçdaroğlu ‘Yine de’ Seçimi Kazanabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kez sayın Kılıçdaroğlu ile karşı karşıya gelmiş ve galip gelememiştir. İkinci turda yaşanacakların korkusu onların gizemli denklemini bozmuştur. Böylesi bir ruh hali içinde travma yaşamaktadırlar. İşte Muhalefet bunu çok iyi okumalı ve ona göre önlemler geliştirmelidir.

Az hasarlı siyasetler için kesin dinden ve yoksuldan ve dahi futboldan geçinen siyasilerin beynine format atma zamanı geldi.

Erdoğan’nın aldığı oy maksimum bu kadar:
[[Erbakan’nın kemikleşmiş % 21 oyu + Devletin tüm olanakları + TRT ve Yandaş yazılı ve görsel medya + MHP + HÜDA + Cemaatler + Dönekler + BBP + Dijital Manipüle + Jandarma = % 49.50]]

Eğer CHP, AKP’nin bu denklemini çözmek istiyorsa:
1- HDP ve solun her çeşidini sandığa taşımalı. Dahası; ortalama seçime katılım % 80 içindeki % 40 sol tabanı ikna etmeli.
2- Kararsızları ve Kararsız Sinan Oğan ve Ümit Özdağ oy verenleri yanına çekecek argümanlar geliştirmeli.
3- Altılı masadaki 5 Genel Başkan sürekli tabanlarıyla iletişime geçerek oy vermeleri sağlanmalı.
4- Tuncay Özkan’ın seçim çalışmalarındaki tek başınalığı kırılmalı. Mustafa Sarıgül ile çalışmalar dikkatlice izlenmeli. Erzincan’da seçimi nasıl kazandığının analizi yapılmalı. Bu ikili ileride liderlik konusunda sorun yaratma potansiyeline sahip olduğu, parti içinde pimi çekilmiş bombaya dönüşebilecekleri düşünülmeli. İletişim ağındaki kişilerin adeti ve yetkinliği artırılmalı.
5- Eline dosya alan aday adaylığı için (Özellikle basın mensupları ve bazı akademisyenler) CHP’ye koşmuştu. Aday olamayınca da öfkeleri ile koşmaya başlayanların anti propogandaları kırılmalı. Bunlar başka partilere koşan kimlikler gibi değiller, daha karakterli figürler; bunların bir şekilde gönülleri alınmalı.
6- Dijital ağlardaki görevlilerin güçlendirilmesi yanında; Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Canan Kaftancıoğlu, Engin Altay, Özgür Özel ve altılı masanın genel başkanlarının vereceği isimlerle geniş bir seçim komitesi oluşturulmalı.
7- Sandık görevlilerini denetleyecek bir tim kurulmalı.
8- Erdoğan Dezenformasyonuna ve diline, Erdoğan dili ile ve de belgelerle yanıt verilmeli. Dahası; kürsüde akla gelen spontane yanıtlarla değil, önceden hazırlanmış etkili yanıtlar hazırlanmalı.
9- Muharrem İnce olgusu detaylı bir şekilde halka anlatılmalı. İnce ilişkileri ve bağlantıları vurgulanmalı. İnce ile ilişkili kasıtlı kasetlerin kimler tarafından servis edildiği deklare edilmeli.
10- Deprem bölgelerindeki insanlara yeniden ulaşılmalı, onlara deprem evleri gerçeği anlatılarak ve güven verilmeli, dahası; ilgili Meslek Odaları; örneğin TMMOB, TABİPLER ODASI, BAROLAR vd eşliğinde seçmenlere bu bağlamda gerçekler anlatılmalı.Bu bölgelerdeki sandıklara çok ciddi bir şekilde sahip çıkılmalı.

11- Samsun, Ordu, Giresun, Rize ve Artvin seçmenlerinin bu son duruşu masaya yatırılıp seçmene gerçekler anlatılmalı. Aynı şekilde deprem bölgesinde seçilecek depremzedeler (Gökhan Zan benzeri) ile iletişime geçilmeli.
12- 2004 yılından sonraki süreçte Yunanistan’ın kaşla göz arasında Eşek adası da dahil 18 adamızı ve 1 kayalığımızı işgal ettiği belgeleriyle halka anlatılmalı.
13- PKK ile FETÖ ile olan bağlantıları ve bu örgütlerİ geçmşte nasıl besledikleri ve onlarla olan kadim ilişkileri çok detaylı bir şekilde anlatılırken, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu ve Devlet Bahçaeli’nin geçmişteki Erdoğan duruşları işlenmeli.
14- Halka; Depremle yaşanılacağı öğretilebilir fakat tek adam rejimi olan mutlak monarşizmin yarattığı depremlerle yaşanılmayacağı detaylı bir şekilde anlatılmalı.
15- Yoksulluğun nedenleri anlatılarak, yolsuzluğun iktidarca ilke haline getirildiği, beşibiryerdelerin Erdoğan ilişkileri detaylı bir şekilde işlenerek gerçekler ortaya konmalı.
16- AntiAmerikancı yalanları deşifre edilmeli. ABD karşıtı olmalarına karşın New York’un, varsıl Manhattan’ın kalbinde “Türkevi” yalanıyla nasıl devasa gökdelen dikebildikleri anlatılmalı.
17- Akkuyu Nükleer Santralı, HES’ler, Otobanlarla, Köprüler, Hava Limanları sözleşmeleri irdelenmeli, ödeme planlarıyla buradaki maliyeti halka nasıl yükledikleri anlatılmalı. Ayrıca bunlara ek Hızlı Tren, Altın arayıcılığı, Termik Santraller bütününde madencilik ile doğayı ve doğanı nasıl yok etme sürecine soktukları işlenlenmeli. Özellikle Akkuyu Nükleer Santralı inşa eden Putin ile olan ilişkileri ortaya konmalıdır.
18- Hem ABD’yi hem Oligarklar cumhuriyeti Rusya’yı nasıl idare ettikleri, hangi ödünler verildiği bilgisi halka anlatılmalı.
19- Doğal sit, kentsel sit, tarihi sit, arkeolojik sit’in yanında ‘Yoksulu korumaya alarak, yani ayni ve nakti cılız yardımlarla besleyerek, “Siyasi Sit alanı” oluşturdukları, bu alandan oy devşirdikleri ve o güzelim insanları yoksulluğa mahkum ettikleri bu insanlara anlatmalı.
20- Her şeyi özelleştiren-satan Erdoğan’ın TOKİ’yi neden özelleştirmediği, bu kuruluş aracılığıyla seçmen tabanına konutlar inşa ettirildiği anlatılmalı.

evesbere@mynet.com

Önceki yazıları»

Şevket ÇORBACIOĞLU / Bizim Anadolu / 22 Mayıs 2023

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply