Press "Enter" to skip to content

Kebek yeniden…

Kebek yeniden kapanıyor

Kebek İli üzerinde ikinci dalga salgına bağlı olarak hükümet yeni kısıtlamalar getiriyor.

 

 

 

Koronavirüsünde yeni önlemler.

 

Legault Hükümeti tüm il genelinde alarm düzeyine ilişkin açıklamalar yaptı. Birçok bölgeyle birlikte Montreal Büyük Kent Bölgesi de kırmızı bölge olarak belirlendi.

Bir süredir basında dedikodusu yayılan yeni önlemler konusunda dün (P.tesi) akşam üzeri düzenlemiş olduğu basın toplantısında Başbakan Legault açıklamalarda bulunarak söz konusu dedikoduları onaylamış oldu.

Sağlık ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Christian Dubé ve Ulusal Kamu Sağlığı Yöneticisi Horacio Arruda’nın da hazır bulunmuş olduğu basın toplantısında, Başbakan François Legault yeni durum konusunda açıklamalarda bulundu.

Bu açıklamalara göre, Portneuf ve Charlevoix bölgeleri dışında, Montreal Büyük Kent Bölgesinin de içinde olduğu Rivière-du-Nord, Laurentides, Chaudière-Appalaches ve Ulusal-Başkent bölgesindeki 82 belediye yönetimi çevresinde olağanüstü duruma geçilmesi kararı alındı.

 

Virüs hâlâ tehdit ediyor.

 

‘Sayıların kesin olduğu’na dikkat çeken Başbakan Legault, Kovid-19’un yayılması durağanlaştırılamazsa diğer bölgelerin de kızıl duruma geçme olasılığının altını çizdi.

 

Kızıl Bölge’de alınacak önlem ve yasaklar.

 

Kızıl Bölge olarak adlandırılan bölgelerde şu önlemler geçerli olacak:

 

Bundan böyle;

 

Kır evleri de içinde olmak üzere evlere konuk kabul etmek yasak. Ancak zorunlu haller bu yasakların dışında tutulacak. Bu zorunla haller ise şöyle belirlendi: Yardım amacıyla bir yakının gelmesi, konutta destek veya hizmet sunan kişiler ve bazı ev içi onarım çalışmaları için…

Bu şu demek: Örneğin konutta hizmet veren hemşire ya da musluk onarımı yapması gereken kişiler işlerine devam edebilecekler. Ayrıca yalnız yaşayan kişiler başka bir adresten ‘bir ziyaretçi’ kabul edebilecekler.

Uzun Süreli Bakım Evleri (CHSLD), Yaşlı Bakım Evleri (RPE) gibi merkezlere insancıl gereksinim amacıyla yapılacak ziyaretlere tek kişi olmak kaydıyla ve günde en fazla iki kişiye izin verilebilecek.

Bu arada, özel ya da kamusal toplantılara, en fazla 25 kişinin alınabileceği ibadet yerleri ve cenaze törenleri dışında, yasak getirildi. İzin verilen toplantılar ise kayıt altına alınacak. Yurttaşların yürüyüş ve gösterilerine izin veriliyor, ancak bu tür toplantılarda iki metre uzaklık ve maske takma kuralına kesinlikte uyulacak.

Lokanta ve yemek sunma yerlerinde, dışarıda ya da içeride oturarak yemek yasaklanıyor. Ancak bu yerler paket ve evlere servislere devam edebilecekler. Barlar, meyhane ve müzikli meyhaneler tamamen kapanmak durumunda olacaklar.

Gösteri salonları, kumarhaneler, sinema, tiyatro, kitaplık ve müze gibi alanlar kapalı olacak, ancak film çevirme ve kayıtlara izin verilebilecek.

Şirketler, tecimsel kuruluşlar ve mağazalar gibi güzellik salonları, cilt bakım evleri ve toplumsal kuruluşlar da açık olacak. Bunların içinde spor salonları, berberler, alışveriş merkezleri ve giysi satan mağazalar da olacak.

Sağlıkla ilgili özel muayyene Kovid-19 kurallarına uyulması koşuluyla ve ancak bir kişiyle sınırlı olacak.

 

Hangi renk olursa olsun bölgeler arası zorunlu olmayan geziler Kebek dışı da olmak üzere önerilmiyor, ancak özel olarak yasak içinde olmayacak.

Tüm bu önlemler Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece yarısı (30 Eylül – 01 Ekim) yürürlüğe girecek ve en azından 28 gün sürecek. Bu şu demek: Bu önlemler şu an için 28 Ekim 2020 tarihine kadar geçerli olacak.

 

Sarı bölgeden turuncuya geçen bölgeler şunlar:

 

Aşağı Saint-Laurent, Portneuf, Charlevoix, Mauricie, Centre-du-Québec, Estrie, Gaspésie, Madeleine Adaları, Laurentides’in diğer bölgeleri, Lanaudière, Montérégie, Outaouais (daha önce de turuncudaydı).

 

Yeşilden Sarıya geçen bölgeler:

 

Saguenay–Lac-Saint-Jean, Abitibi-Témiscamingue, Côte-Nord, Kuzey-Québec, Nunavik, Terres-Cries-de-la-Baie-James.

 

Legault ‘bunları zevk için yapmıyoruz’ dedi.

 

‘Bunları zevk için yapmıyoruz’ diyen Başbakan Legault, sağlık önlem ve önerilerine uymayan kişilerin davranışları dolayısıyla endişelerini paylaşırken, ‘lütfen önerilere uyunuz; benim için, kendiniz için değil ama, hiç olmasa diğerleri için’ diyerek sözlerini sürdürdü.

Çocukların % 99’unun derslerine devam etmesine karşın ‘okulları koruma hedefleri olduğunu’ belirten Başbakan, ‘böyle kalması gerek, sanırım durumu 28 günde tersine çevirmek olanaklı, ama hiçbir şey kesin değil, Kebeklilerin davranışlarına bağlı olacak’ dedi.

 

François Legault karantina sonu ilk kez basın toplantısıyla toplum karşısına çıkmış oldu.

 

Başbakan Legault, yeni seçilen Federal Tutucu Parti Önderi Erin O’Toole ile görüşmesinden sonra ve O’Toole’un testinin olumlu çıktığının bildirilmesinin ardından kendisi de teste girmiş, sonuç olumsuz çıkmasına karşın bir önlem olarak kendisini iki haftalığına karantinaya sokmuştu.

 

 

Bazı insanlar bu virüsün yalan olduğuna, egemen güçlerin dünya halklarını denetleme amaçlı olduğuna inanıyor.

 

Sonuçlar hâlâ yüksek

 

P.tesi günü il genelinde 650 olgunun tespit edildiği açıklanırken, Sağlık Bakanlığı’nca bunun Pazar gününe göre 146 daha az olduğunun altı çizildi. Bunun Eylül başında belirlenen sonuçlara göre yüksek olmadığı, daha önce günlük olarak 100 ile 200 arası olgu belirlenmekte olduğu anımsatıldı.

Son belirlemelere göre 37’sinin yoğun bakım olmak üzere İl genelinde 212 kişinin hastaneye yatırıldığı açıklandı.

Salgının başından beri ise Kebek İlinde 72 651 kişinin bu virüse yakalandığı, koronaya bağlı olarak ise 5826 ölümün gerçekleştiği kaydedildi.

 

Bu arada, bazı kişilere korona virüsü testinin yapılmayacağı açıklandı. Böylece, sadece korona virüsü belirtileri görülenler ve bu virüse yakalananlarla temas edenlerin öncelikli olacağı bildirilirken, bu belirtileri göstermeyen ancak yine de test olmak isteyenlerin masrafını karşılamaları gerekecek. Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu kararın kısa süreli olduğunu, duruma göre değişebileceğini bildirdiler.

 

 

Bizim Anadolu / 29 Eylül 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply