Press "Enter" to skip to content

Kebek kısıtlamaları gevşetiyor

Kebek kısıtlamaları gevşetiyor

Son önlemlerin meyvelerini gören Kebek, kısıtlamaları yumuşatıyor.

 

 

 

 

 

 

Son bir aylık gece sokağa çıkma yasağı uygulamasının meyvelerini gören Kebek, kısıtlamalarda yumuşatmaya gitmeye karar verdi.

 

Geçtiğimiz Eylül ayında koronavirüste yaşanan ikinci dalga olumsuzlukları nedeniyle Noel öncesi uygulanan bir aylık kapatma yetmeyince bir ay daha uzatan Legault Hükümeti, ayrıca tüm ilde Ocak başından bu yana saat 20.00, sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı koymuştu.

 

Hizmetleri temel gereksinim ürünler kapsamına girmeyen işyerlerine yasak getiren uygulama yetmeyince yılbaşı sonrası saat 20.00 – ertesi gün 05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulamak durumunda kalan Kebek, bir aylık denemeden sonra kısıtlamalarda yumuşatmaya gidiyor.

 

Dün (02.02.2021) akşam üstü kameralar karşısına geçen Başbakan François Legault, Sağlık ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Christian Dubé ve Ulusal Kamu Sağlığı Başkanı Horacio Arruda ile birlikte yeni uygulamalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Kebeklilere göstermiş oldukları çaba ve uygulamalara uyma konusunda teşekkürlerini ileten Başbakan Legault, tüm ilde işyerlerinin, kadın-erkek berberlerin, müze ve kitaplıkların önceki kısıtlamalar olan maske ve iki metrelik uzaklık koşulları uygulanarak açılmasına karar verdiklerini açıkladı. Kırmızı renkli bölgelerde bar, lokanta, özel spor salonları, sinema ve tiyatro gibi insanların yoğun olarak bir araya gelebilecekleri ortamların kapalı kalmaya devam edeceği, hükümet olarak salgından olumsuz etkilenen bu gibi işyerlerine yardımların devam edeceğini belirten Başbakan, turuncu renkteki bölgelerde ise lokanta, sinema, tiyatro, jimnastik salonları gibi ortamların 8 Şubat, Pazartesi’nden başlayarak var olan kısıtlamalara uyumlu olarak açılmasına karar verildiğini söyledi.

 

Üniversite ve kolejlerin eğitimlerine devam etme konusunda bu eğitim kurumlarının yöneticileriyle görüş alışverişinde bulunduklarını, bu gibi yerlerde salon ve sınıfların konumuna göre en az iki metrelik uzaklığa uyularak yeni bir düzenlemeye gidileceğini bildirdi.

 

Okulların yarıyıl dinlencelerinin yaklaştığı, bu konuda sıcak ülkelere yolculukları yasaklayan Federal Başbakan Trudeau’ya teşekkürlerini ileten Başbakan Legault, bu dönemde ebeveynlerden birçok ailenin bir araya gelebileceği kır evi kiralayıp yeni virüs yaymaya neden olacak davranışlardan kaçınmaları önerisinde bulundu.

 

Yollarda polis barikatları bulunmayacağı, ancak bölgeler arası yolculukların yapılmamasını isteyen Başbakan, turuncu bölgelerdeki lokanta gibi yerlerdeki buluşmaları ise ebeveyn ve çocuklar olarak belirlendiğinin altını çizdi.

 

Açık alanda düzenlenecek etkinliklerde küçük gruplara uzaklık kurallarına uyularak izin verileceğini açıklayan Legault, alışveriş merkezlerinin ise açılacağını, ancak kalabalıkların bir araya gelmesine izin verilmeyeceğini, bu kurallara uymayanlara ise ceza kesileceğini bildirdi.

 

Ev ziyaretleri yasaklarının ve uzaktan çalışma uygulamasının devam edeceğinin altını çizen Başbakan, sokağa çıkma yasağının ise Nord-du-Québec, Abitibi-Témiscamingue, Saguenay–Lac-Saint-Jean, Côte-Nord, Bas-Saint-Laurent, Gaspésie, Îles-de-la-Madeleine gibi bölgelerde 8 Şubat’tan itibaren saat 21.30’da başlayacağını açıkladı.

 

Dinsel gereksinim yerlerinin kırmızı bölgelerde uzaklık koşullarına uyularak 10 kişi, turuncu bölgelerde ise 25 kişiyle sınırlandırılacağı bildirilirken, dışarıda aynı adresten olmayan kişilerin buluşmalarının kırmızı bölgelerde en fazla 4, turuncu bölgelerde ise en fazla 8 kişi olabileceği açıklandı. Dolayısıyla dışarıda bir dostunuzla birlikte yürüyüşe çıkabileceksiniz.

 

Salı günü koronavirüse yakalanan sayısının 1053 olduğunu açıklayan Başbakan Legault, bunun geçen haftalardaki 3000’lerle karşılaştırıldığında cesaret verici olduğunu, ancak savaşımın bitmediğini, hep birlikte daha fazla çaba harcamamız gerektiğinin altını çizdi.

 

 

Bizim Anadolu / 03 Şubat 2021

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...