Press "Enter" to skip to content

Kebek Kapanıyor

Kebek Başbakanı François Legault koronavirüs salgınının artması ve ölümlerin düşmemesi nedeniyle ‘Şok İyileştirme’ adını verdiği bir dizi yeni önlemler alındığını açıkladı.

 

Kebek Başbakanı François Legault

Kanada’nın ikinci büyük ili Kebek’te son dönemde koronavirüs bulaşmasının yüksek sayılara ulaşması ve bu nedenle ölümlerin de hız kesmemesi nedeniyle daha sert önlemler alınmasını getirdi.

Dün (6 Ocak 2021, Çarşamba) saat 17.00’de kameralar karşısına geçen Başbakan François Legault, Sağlık Bakanı Christian Dubé ve Kebek Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu Yöneticisi Horacio Arruda konuya ilişkin yeni açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘Hepimizin çok büyük çaba harcaması gerektiği’nin altını çizen Başbakan Legault’nun ‘Şok İyileştirme’ adını verdiği önemlere göre, Kebek’te 10 Ocak’a kadar ‘yaşamsal gereksinim dışı’ hizmet veren işyerlerinin kapalı kalması 8 Şubat’a kadar uzatıldı.

Kebek Sağlık Bakanı Christian Dubé.

Kebek’te sokağa çıkma yasağı

Beklenen bir karar olan bu önlemlerin en önemlisi sokağa çıkma yasağı oldu.

Buna göre, kuzey bölgeler olan Nunavik ve Terres-Cries-de-la-Baie-James dışında tüm Kebek’te 9 Ocak 2021’den 8 Şubat 2021’e kadar 20.00 – 05.00 saatleri arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Özellikle gıda ürünleri ve önemli gereksinim ürünleri satan işyerleri ise çalışanların evlerine zamanında dönebilmeleri için saat 19.30’da kapanmak durumunda kalacaklar. Sadece eczaneler gibi yaşamsal gereksenimi olan işyerlerine izin verilecek; bu önlemlere uymayanlara ise 1000 – 6000 dolar arası ceza kesilmesi öngörülüyor.

Gündüzleri çekirdek ailelerin kendi aralarında açık alan sporlarına izin verileceğini belirten Başbakan Legault, gösteri, tiyatro, jimnastik salonları, barlar, sinema ve lokanta gibi yerlerin kapalı kalmaya devam edeceğinin altını çizdi. Bu arada film çekimleri sürecek.

İlkokulların 11 Ocak’ta eğitime başlayacaklarını açıklayan Başbakan, 5. sınıf öğrencilerinin sınıfta ve koridorlarda maske takacaklarını, bunun için de öğrencilere her gün iki maske dağıtılacağını bildirdi.

Ortaöğretime ise 18 Ocak’ta başlanacağını açıklayan Başbakan François Legault, öğrencilerin kurallara uyarak kent kitaplıklarına gidip ders çalışabileceklerini de sözlerine ekledi.

‘Yaşamımızın Savaşımı’ savsözüyle açıklamış olduğu ‘Şok İyileştirme’ önlemlerinin gerekçesini Kebek nüfusunun % 20’sini oluşturan 65 yaş üstü yurttaşların olduğunu ve bu kesimin % 80’inin söz konusu salgın dolayısıyla hastaneye yatırılmak durumunda olduğunu ifade eden Başbakan Legault, virüsün bulaşma nedeninin de daha çok ev ziyaretleri olduğunu, bu nedenle böylesine önemli kararlar almak durumunda kaldıklarını belirtti.

Özellikle 65 yaş üstü kişilerin çocuk bakmamalarını, çocukların dışarıdan bulaşıcı virüs taşıyabileceklerini belirten Başbakan, bölgeler arası yolculukların da önerilmediğini, bu konuda polisin yollarda denetim yaptıklarını anımsattı.

Yaşamsal gereksinim ürünleri üreten fabrikaların yanında yapı ve yol çalışmalarının da süreceği duyurusunu yapan Legault, bu işyerlerinin ve çalışanlarının çok yüksek derecede kurallara uymak durumunda olduklarını bildirdi.

Kebek Kamu Ulusal Sağlık Kurumu Yöneticisi

Cami ve kiliseler kapalı olacak

Bu arada evden çevrimiçi ve bilgiiletişim yoluyla çalışmalar sürecek ve konutlara dışarıdan sipariş hizmeti devam edecek.

Daha önce 25 kişiyle sınırlandırılan cami, kilise, havra vb dinsel gereksinim yerleri tamamen kapalı olacak. Cenaze törenlerine ise eskiden olduğu gibi en az katılımla izin verilecek.

Bulaşma ve ölümler durdurulamıyor

6 Ocak tarihi itibarıyla Kovid-19’la ilgili son durum da açıklandı.

Buna göre Kebek’te son 24 saat içinde koronavirüse yakalanan kişi sayısı artı 2641 ile 217 999’a ulaşırken, yaşamını yitirenlerin sayısı ise artı 47 ile 8488 oldu.

 

 

Bizim Anadolu / 07 Ocak 2021

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...