Press "Enter" to skip to content

Kebek aşı karşıtlarına daha sert olacak

Uymayanlara hapis cezası yok ama ağır para cezaları geliyor.

« Okullarımızın, hastanelerimizin önünde aşı karşıtı göstericilerini görmek kabul edilemez; ben bunları hoş göremem! » diyen Kebek Başbakanı François Legault, iki gün sonra dediğini yaptı ve 23 Eylül’de hazırlatıp Meclise getirmiş olduğu 105 nolu yasa kısa bir tartışmadan sonra katılmayan birkaç milletvekilinin dışında oy birliğiyle kabul edildi.

Aşı karşıtları bundan böyle 50 metreden yakına sokulamayacaklar.

Söz konusu yasa, okul ve hastane gibi birçok kamusal yapı yakınında aşıya ve sağlık önlemlerine ilişkin gösterileri önlemenin yanında, okullarda hava kalitesini kınamak ya da başbakanı diktatörlükle nitelemeyi de önleyecek.

Böylece, Ulusal Meclis’te düzenli olarak konu edilen okullardaki hava kalitesine ilişkin gösteriler de okullara 50 metreden yakın bir biçimde yapılması yasak olacak.

Kamu Güvenliği Bakanı Geneviève Guilbault

«Tüm bu önlem önerilerilerinin küresel salgına ilişkin» olduğunu belirten Kamu Güvenliği Bakanı Geneviève Guilbault şöyle konuştu:

«Bunun farkını anlamak önemli. Ebeveynlerin ya da herhangi bir kişinin gösteri yapması engellenmiyor. Kamu yapılarına 50 metre uzaklıkta ya da başka yerde gösterilerini yapabilirler.»

Bu arada Bakan Guilbault sağlık önlemlerine karşı «gösteri yapmaya ilişkin» ya da hükümete karşı bu konuda eleştirilere de açıklık getirdi. Bakan Guilbault konuyla ilgili şöyle devam etti: « Herhangi bir kimse Facebook’ta ‘diktatör hükümet, hadi şu okulun önüne gösteri yapmaya gidelim’ diye yazarsa, polis hemen yasaklayabilecek.»

Kebek’te açık havada maske takma zorunluluğu yok.

Hapis cezası yok, 1000 $’la 12 bin $ arası ceza var

Yasaklar sadece sağlık kurumları önlerini değil, çocuk bakımevlerini, test ve aşı merkezlerini, ilk ve ortaokul önlerini de kapsıyor. Oylamaya katılan partiler yasakları teknik okullar gibi profesyonel eğitim birimlerine kadar genişletilmesinde anlaştılar.

Üniversiteler 18 yaş altı çocukları içermediği için söz konusu yasaklar kapsamına alınmadı.

Kapalı alanlarda ve taşıtlarda zorunlu olan maske zorunluluğu açık havada yok.

Cezalar ağır

Yasaklara uymayan gösteriler için 1000 ile 6000 $, tehdit ve hakaret için 2000 ile 12 000 $; ve bunların yinelenmesinde bu cezalar katlanabilecek.

 

Bizim Anadolu / 26 Eylül 2021

Şu haber ve yazılarla de ilgilenebilirsiniz:

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...