Press "Enter" to skip to content

Kebek açılıyor

28 Mayıs’tan itibaren tüm bölgelerde açılımlara gidiliyor.

 

Salı günü Başbakan Legault’nun yaptığı açıklamalara göre Kebek ili genelinde yine belirli kurallara uyarak yavaş yavaş açılmaya doğru gidiliyor.

İlk açılma 28 Mayıs’ta başlıyor.

Buna göre belirli kurallara uyarak dışarıda oturulacak yeri olan lokantalarda yemek yemek olanaklı olacak.

Legault hükümeti, Salı günü yapmış olduğu açıklamaya göre söz konusu açılma programının uygulanması kademeli olarak en azından 28 Mayısta başlayarak Ağustos ayının sonuna kadar uzayacak.

Dolayısıyla bölge renkleri, izin verilen ya da yasaklı kalacak etkinliklerle ilgili, zorunlu maske takılmasını sürdürme ya da bitirme gibi bazı kuralları bilmek gerekecek…

Hükümet, sunulan planın sağlıktaki duruma bağlı olarak yeniden gözden geçirilebileceğini, gerekirse yürürlükte olan yasakların uzatılabileceğini söyledi.

Özel önlemlerin uygulandığı bölgelerde durumun farklı olduğuna dikkat çekilirken, Salı günü sunulan plana göre, söz konusu ivedi durum önlemlerinin kaldırılmasının ardından, bu bölgelerde açılma iki hafta süreyle ertelenebilecek.

Barlar açılmak için hazırlıklara başladı.

Tasarlanan açılma izlencesi şöyle olacak:

28 Mayıs’tan itibaren;

Tüm ilde uygulanan saat 21.30’dan sonra sokağa çıkma yasağı kalkıyor.

Kırmızı ve turuncu bölgelerde, iki farklı konuttan küçük çocuklu iki yetişkin ya da aynı konut yaşayanları herhangi bir lokantanın açık havadaki yerinde aynı masada yemek yiyebilecek.

Sarı renkli bölgelerde iki ayrı konut sakinleri bir lokantada (yine açık havada) birlikte yemek yiyebilecekler.

Öte yandan, iki ya da değişik konutlardan gelmiş en çok 8 kişinin katılacağı özel açık hava toplantılarına izin verilecek. Elbette iki metrelik fiziksel ara kuralına uymak gerekecek.

Şu anda önerilmeyen, kendi bölgenizden başka bir bölgeye çıkabileceksiniz.

Özellikle fiziksel arayı korumak olmak üzere çeşitli önlemlere uyulmak koşuluyla dışarıda ve gösteri salonlarında da 2.500 kişiye kadar izleyici ağırlanabilecek.

Açık havada yeri olanlar açılımdan yararlanacak.

11 Haziran’dan itibaren:

Kırmızı ve turuncu bölgelerde farklı konutlardan en fazla iki yetişkinin ya da masa başına bir konutta birlikte yaşayanlar bir barın dış mekânında birlikte bir şeyler içebilecekler. Sarı renkli bölgelerde iki konut sakinleri aynı masada olabilecek.

En çok 25 kişilik bir grup denetimli olarak spor ve benzeri etkinliklerde bulunabilecek. Kırmızı ve turuncu bölgelerde dokunmaya dayanmayan bir spor yapılabilecek. Sarı bölgelerde kısa temaslı sporlara izin verilecek.

25 Haziran’dan itibaren:

Günlük kamplar ve tatil kampları kapılarını açacak.

Belirli kurallara göre (koşulları daha sonra belirlenecek) dışarıda halka açık etkinliklere katılınabilecek.

İki aşısını da olmuş özel toplantı katılımcıları fiziksel arayı korumaları bağlamında maske takma konusunda yumuşatmaya gidilebilecek.

Önceden koltukları düzenlenmiş açık hava statlarında da kurallar hafifletilecek. Bu tür yerler en çok 2.500 kişi kabul edebilecek.

Ağustos sonundan başlayarak:

12 yaş ve üstü Kebeklilerin % 75’i iki aşısını da olmuşsa;

Günlük bakımevleri ve anaokullarında başka esneklikler de uygulanacak.

Eğitim-öğretim ilk ve ortaöğretimde kademeli olarak normale dönecek.

CEGEP (Kolej) ve üniversite öğrencileri sınıflarına dönecekler.

Büro çalışanları yavaş yavaş işlerine dönebilecekler.

Toplantılar, sporlar ve eğlenceler için daha çok yumuşamaya gidilebilecek.

Dışarıda olduğu gibi içeride de daha çok kişi etkinliklere katılabilecek.

Bu ise, renkli bölge düzenlemesinin sonu olacak.

Açılımda da kurallar geçerli olacak.

Diğer ayrıntılar:

Şu an için ivedi sağlık durum koşulları devam ediyor. Toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Christian Dubé’ye göre, bu durum özellikle hükümete sağlık çalışanlarının çalışma saatlerini düzenlemek için ek olanaklar sağlıyor.

Başbakan François Legault, kırmızı bölgelerin bazı kısıtlamalar dışında 31 Mayıs’ta kademeli olarak turuncuya döneceğini bildirdi. Özellikle bu spor salonlarının yeniden açılmasını sağlayacak. Ancak maske takma alışkanlığı edinilmesi gerekecek.

 

Bizim Anadolu / 20 Mayıs 2021

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...