Press "Enter" to skip to content

Kazdağları İçin Örgütlenme

Kazdağları İçin Örgütlenme

Kazdağları skandalı güncelliğini koruyor, Kanada’da toplum örgütleniyor.

 

 

 

 

 

 

Kazdağlarında 195 bin ağaç kesilmiş.

 

Çanakkale Kazdağları altın ve gümüş çıkarma projesi tüm şiddetiyle güncelliğini korurken, Kanada Türk toplumu da bu yağma ve bölgeye getirecek ölüm projesine karşı örgütlenmeye gidiyor.

Yıllardan beri yöre insanı, çevreciler ve Çanakkale Belediyesi ile Kanada şirketi Alamos Gold arasında süregelen savaşım son olarak kamuoyu yaratmak amacıyla toplumun geniş kesimleriyle paylaşılmış ve bu ayın başında binlerce kişinin katılmış olduğu protestolar başlamıştı. Bu protestolar sürüyor.

Kanada şirketi Alamos’a protesto.

 

Kanada kökenli Alamos Gold’un Genel Başkanı’nın Türk Lirası’nın düşmesiyle kârlarına kâr katacaklarını itiraf etmesi ve ‘Türkler çok iyi taş taşıyor, dışarından işçi getirmeyeceğiz’ yolunda söylemleri toplumda tepkilere yol açarken, şirket skandallarına bir yenisini ekledi: Protestolar siyası amaçlı.

Çevrebilimciler birkaç ton altın ve başka değerli maden çıkarılacak diye tüm yöre halkını ölüme terk etmek demek olan projeyle bölgenin eko sistemi, içme suyu, doğal dengesinin bir daha dönülemeyecek biçimde bozulacağını belirtiyorlar.

 

Protestolara onbinlerce kişi katılıyor.

 

Yıllardır mahkeme ve bürokrasiyle boğuşan çevre savunucuları son olarak çareyi kamuoyunu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için protesto eylemleri düzenlemekte buldular.

Bir yandan TBMM’de açılan soru önergeleri MHP ve AKP oylarıyla ret edilirken, mahkeme de daha önce vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararını yeniden başvuru yapan şirket lehine ivedilikle kaldırdı.

 

Ceylanlar yurtlarından oldu.

 

Montreal’de toplum örgütleniyor

 

Şirketi engelleme girişimleri sürerken dünyada çevre sorunlarına saygılı diye bilinen Kanada’nın bu konuda duyarlı olması çağrıları da sürüyor.

Bu çerçevede bugün (09 Ağustos 2019) Montreal’de bir araya gelecek olan toplum üyeleri, Kanada’daki çevrecileri, basını ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla örgütlenmeye gidecek.

Burası Fatsa

 

Konunun son günlerde Kazdağları ile gündemde olduğunu belirten girişimciler, niyetlerinin Kuzey Ormanları, Fatsa, Hopa ve Munzur gibi tehlike altında olan diğer yörelere de dikkat çekme amacını güttüklerini belirtiyorlar.

 

Munzur direniyor

 

Park Caddesi’nde bulunan Yunan İşçileri Derneği’nde toplanacak olan toplum üyeleri görüş alışverişinde bulunacak ve bir eylem haritası ortaya çıkaracak.

 

Saat 19.30’da başlayacak olan toplantı adresi şöyle:

5361, Ave. du Parc, Montreal, Qc H2V 4G9

 

 

Ayrıntılı bilgi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizim Anadolu / 09 Ağustos 2019

 

 

İlgilenebileceğiniz haber ve yazılar:

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...