AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Kazanan Sevgi Dili

Kazanan Sevgi Dili

Kazanan Sevgi Dili

Kazanan Sevgi Dili

31 Mart akşamından beri Türkiye’de bir şeyler değişti.

 

 

 

 

 

 

Bir yanda en azından 17 yıldan beri toplumu ayrıştıran, bir yanı ötekileştiren sürekli kavga dili, bir yanda tüm renklerimizle bizler bir bütünün parçasıyız diyen sevginin, hoşgörünün dili…

Bir yanda tüm seçim kampanyasınca 17 yıldan beri yaptığı gibi toplumun bir kesimini şeytanlaştıran, en yüksek oruna çıkmış partili bir Cumhurbaşkanının, hem de bir yerel seçimde kendini ortaya koyup canhıraş bir biçimde kullandığı nefret dili,

Öte yanda kendine oy vermeyeceğini yüzüne karşı söyleyen kadına ‘ben senden oy istemiyorum güzel teyzem, duanı almaya geldim’ diyen sevgi dili…

Tüm kumpaslara, nefret söylemlerine, hile ve usulsüzlüklere karşın kazanan sevgi dili oldu…

Ekrem İmamoğlu yeni, yıpranmamış; ayrıca pek kimse duymamış olsa da, bölgesinde oldukça başarılı biriydi.

Bizim de yıllardan beri söyleye geldiğimiz; uzun süreden beri siyasetin içinde olan kişilerle ve yinelenen siyaset biçimiyle 17 yıldan beri gelen kumpasın çözülemeyeceğiydi.

Bir de özellikle İstanbul’da -kızkardeşimin dile getirdiği gibi- bir kadın elinin değmesiydi.

Hep yineleye geldiğim konu; bu ülkeyi, bu evreni yaşanır bir yere kavuşturacak olan nerede olursa olsun, kadınlar olacaktır. Kadın uyanıp, bilinçlenip kendine biçilen kaftanı yırtmadan, kendine de, topluma da herhangi bir yararı olmayacaktır…

İstanbul’da CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun savaşımı, katkıları unutulamayacak ölçüdedir.

CHP ise yenile yenile yenmesini öğrendi diyebiliriz.

Parti yıllardan beri yanlışlarından, eksikliklerinden, saflıklarından, aşırı iyi niyetinden önemli öğrenceler çıkarmış, yeni biçim siyaset yapma bilinciyle; örneğin parti başkanı Kılıçdaroğlu birkaç yerde görünmesinin dışında kendisi ortaya çıkmamış, birilerinin nefret söylemlerine yönelik lafebeliğine (polemiğe) girmemiş; böylece, yerel yönetim adaylarının kendi tasarılarını seçmenine anlatmasının önünü açmıştı.

 

Sevgi kazandı…

 

Doğrusu da buydu…

Sonuçta yerel seçimlerdi. Yurttaş ülkeyi yönetecekleri seçmeyecekti.

Ve siyasete sevginin, hoşgörünün, ötekileştirmeyen gönül dilinin kişioğlu ve kızını kucaklayıcılığı gelince, her şeyin değişebileceğini gördük.

Bu anlamda, Ekrem İmamoğlu, sadece İstanbul’da değil, Türkiye’de iyiye, güzele doğru bir değişimin yüzü oldu.

17 yıldan beri siyaseti belirleyen nefret söylemli AKP ve ona ulanmış MHP her yerde yitirdiğini görüyordu. Bakmayın, Anadolu’nun çoğu yerinde yine yerel yönetimleri aldığına. Çok önemli oy yitirdiklerini, yurttaşı artık dini sömürerek aldatamayacaklarını gördükleri için, yapay olarak yaratmış oldukları daha çok (beka) ‘kalıcılık/süreklilik, varolma temeline oturttular kampanyalarını.

Ancak anlaşıldı ki, ‘beka’ sorunu, kendi ‘beka’ sorunlarıydı.

O nedenle hâlâ özellikle İstanbul seçimini geri almaya uğraşıyorlar.

Türkiye’de Ankara, Antalya, Adana ve özellikle İstanbul’un (İzmir zaten ellerinde değildi) elinden alınmış olması iktidarı oldukça sarsmış durumdadır.

Çözülme çoktan başlamış, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Maltepe’de dediği gibi yeni bir başlangıç ile sadece İstanbul’da değil Türkiye’de de kendini gösterecektir.

İstanbul’da dün (21 Nisan, Pazar) düzenlenen buluşma toplantısı belirlemelere göre 2 milyon kişiyle gerçekleştirilmiş.

Kişioğlu ve kızları yeni bir başlangıçla, yeni umutlarla birbirlerine sarılmışlardır…

Bu bayram sevincine gölge düşürmeye çalışan girişimlerden özellikle söz etmedim; istedikleri zaten buydu. Ancak oyun ellerinde patlamıştır.

Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının kesinlikle İstanbul’u gölgeleme amaçlı bir örgütleme olduğuna inanıyorum.

Bu satırların yazıldığı anlarda, ki olayın üzerinden yaklaşık 17 saat geçmiştir, partili Cumhurbaşkanı’ndan muhalefet önderine herhangi bir geçmiş olsun iletisi gönderilmemiştir.

 

Bir gencin Ekrem İmamoğlu’na söylediği gibi:

‘Her şey güzel olacak!’

 

 

o.ozen@bizimanadolu.com

 

Tüm Yazıları»

 

 

Ömer Özen / Gözleyi, gözleyi… / Bizim Anadolu / 22 Nisan 2019

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Reply