Press "Enter" to skip to content

Kayseri’de bombalı saldırı

Kayseri’de bombalı araba saldırısı

Kayseri’de çarşı iznine çıkan askerlere yönelik bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. 14 kişi yaşamını yitirdi, 50’den çok yaralı var.

 

 

 

 

 

 

 

Kayseri'de bombalı saldırı.
Kayseri’de bombalı saldırı.

 

Kayseri’de Erciyes Üniversitesi ana girişinin yakınında saat 08.45’te içinde çarşı iznine çıkan sivil giysili askerlerin de bulunduğu halk otobüsüne bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 14 kişinin şehit olduğunu 55 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Soylu, saldırı ile ilgili 7 kişinin gözaltına alındığını, 5 kişinin arandığını, teröristin kimliğininse belirlendiğini söyledi.

Saldırı sabah saat 08.45’te Erciyes Üniversitesi ana girişinin 500 metre uzağında, Atatürk Bulvarı Talas Caddesi’nde gerçekleşti. Talas İlçesi Zincidere Mahallesi’nden kent merkezine giden ve içinde 1. Komando Tugayı’ndan çarşı iznine giden sivil giysili askerlerin de bulunduğu halk otobüsü, üniversitenin önüne geldiğinde, aracın soluna teröristlerin kullandığı hafif tecimsel bir araç yanaştı. Ardından ise şiddetli bir patlama oldu. Saldırıda 14 asker yaşamını yitirdi, 55 kişi yaralandı.

 

Kayseri'de bombalı saldırı.
Kayseri’de bombalı saldırı.

 

Soylu: 11’i ağır 55 yaralı var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kayseri Valiliği’nde diğer bakanlarla birlikte düzenlediği basın toplantısında, 14 askerin cenazesinin Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Adli Tıp Kurumu’na götürüldüğünü söyledi. Soylu, “Olayla ilgili 7 kişi gözaltına alınmış, 5 kişi de aranmaktadır. Teröristin kimliği belli” dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise 55 yaralıdan 11’inin yoğun bakımda, 4’ünün ise komada olduğunu belirtti.

 

Otopsisi biten 7 asker için Kayseri’de tören düzenlendi

Kayseri’de bu sabah teröristlerin çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu halk otobüsüne bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda yaşamını yitiren 14 asker ile yaralanan 55 kişinin kimlikleri belirlendi. Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü ile Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden alınan bilgilere göre şehitlerin ve yaralananların adı şöyle: Şehitler: Yunus Emre Duran, Abdülsamet Özen (Kocaeli), Kâmil Tunç (Afyon Karahisar), Hasan İlhan, Kenan Döngel (Zonguldak), Mustafa Cihan, Fehmi Barçın, Raşit Yücel (Kocaeli), Ahmet Taş, Muhammet Ali Ocak, Göksel Ağaçyetiştiren, Uğur Korkmaz ve kimliği belirlenemeyen bir asker.

Yaralılar: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bakımda olanlar Adem Avcı, Arif Özkara, Bayram Özdemir, Caner Kavalcı, Ercan İnan, Erdal Köse, Fatih Körpe, Ferdi Çatal, Gökhan Keskin, Hakan Şimşek Yakar, Halit Kapullu, Hamit Eroğlu, Hasan Hamza Şolt, Hidayet Canpolat, Hüseyin Avcı, İlker Bal, İlyas Akman, İsmail Hakkı Öner, Kâmil Yemez, Kubilay Şimşek, Mehmet Gül, Mehmet Kılıç, Mertcan Uzun, Mesut Yaşar, Mevlüt Avcıoğlu, Mustafa Genç, Mustafa Uçar, Nasuh Yıldırım, Recep Güney, Semih Yılmaz, Serdar Çiçekli, Süleyman Sancar, Şakir Karayel, Tolga Öğütlü, Ufuk Uysal, Yasin Memiş, Yasin Sezeyan, Yunus Emre Kurnaz, Yunus Ertaş, Yusuf Ergün, Semih Yılmaz, Mevlüt Kimsesiz.

 

Kayseri'de bombalı saldırı.
Kayseri’de bombalı saldırı.

 

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bakımda olan Kayhan Uluhan, Muhammet Yaşar, Sami Güler, Berat Yılmaz, Ali Kuşçu, Orhan Ölmez, Furkan Özlü ve Adem Kamsız, Memorial Hastanesi’nde tedavi gören Recep Genç ve Mehmet Emin Uygur

 

Tekden Hastanesi: Ahmet Gün.

 

Acıbadem Hastanesi: Mehmet Taşdelen.

 

Dünya Hastanesi: Recep Coşkun.

 

Erciyes Hastanesi: Gökhan Çelik.

 

 

Plaka sahte

Kayseri’de bombalı terör saldırısında kullanılan aracın Kırıkkale (71) plakasının sahte olduğu belirtildi. Kırıkkale Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, ‘hain terör saldırısında kullanılan plakanın, halen kentteki bir araçta mevcut olduğunu’ söyledi.

 

 

Kayseri'de bombalı saldırı.
Kayseri’de bombalı saldırı.

 

Hükümetten ilk açıklama

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak: Çarşı iznine çıkan askerlerimizin içinde bulunduğu otobüse bombalı araçla yapıldı. Geçen hafta Beşiktaş’ta gerçekleşen saldırıya benziyor.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kayseri’de yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Beşiktaş’taki elim hadiseye benziyor. Maalesef yaralılar var. İçimizdeki hain unsurlar bizim insanımızın güvenliği için özel yetiştirmeye gayret ettiğimiz komandolarımızı hedef almışlar. Türkiye’yi asla bu hadise istikametinden saptırmayacaktır. Türkiye’nin güvenliği etrafındaki ülkelerin sınırlarından başlar. Türkiye içindeki, bu hadiselerin arkasında bu maşayı tutan eller var. Bunu biliyoruz biz. Ben hadisenin can zayiatı, şehit vermeden umarım atlatabiliriz diye düşünüyorum. Gelişmeleri sayın Başbakanımız arzu ettiği takdirde bilgi verebilir.”

 

Kılıçdaroğlu validen bilgi aldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı’yı telefonla arayarak Kayseri’de gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili bilgi aldı. Saldırıda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı’ya terör saldırısı nedeniyle başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

“Otobüs hareket halindeydi…”

Kayseri DHA Büro Şefi Oktay Ensari saldırıyla ilgili ilk bilgileri CNN Türk’e anlattı. Ensari şunları söyledi: “Terör saldırısı olduğu netleşti. Görgü tanıkları 71 (Kırıkkale) plakalı bir araç olduğunu belirtiyor. Otobüs, hareket halindeyken bir araç geliyor ve bombayı patlatıyor. İddialar bu yönde. Ölü ve yaralı sayısına ilişkin net bir açıklama yok. Kampüs alanı ile olay yeri arasında bir kilometre kadar bir mesafe var. Yaralılar hem fakülte hastanesine hem diğer hastanelere gönderiliyor. Bunun bir terör saldırısı olduğu netleşti. Patlama otobüsün sol tarafında gerçekleşiyor. Tüm yaralılar olay yerinden alınıp hastaneye götürüldü. Patlama bir terör saldırısı gibi duruyor. Orası yoğun bir yer değil. Okullar da tatil. Hafta içi yoğun olan bir yol. Aynı yol üzerinde komando tugayı kışlası var. Planlanmış bir olay gibi görünüyor. Sabah 08:45 sıralarında oldu. Şu an güvenlik önlemleri alınıyor. Bölge kontrol altında. Resmi görevliler dışında kimse alınmıyor. Patlama, kampüs içinde de duyuldu. Olaydan hemen sonra 6 dakika içinde ekipler olay yerine intikal etti. Görgü tanıkları, önce trafik kazası sandıklarını belirtti. Daha sonra otobüsünü savrulduğunu görmüşler. Otobüste kalabalık bir yolcu grubu olduğunu tahmin ediyorum. Erciyes Üniversitesi Hastanesi’nden çıkan hasta ve hasta ve hasta yakınlarının da ” dedi.

 

Kayseri'de bombalı saldırı.
Kayseri’de bombalı saldırı.

 

 

Yayın yasağı

Saldırı ile ilgili haberlere geçici yayın yasağı getirildi.

 

Kayseri’deki saldırıya tepkiler

Bu arada NeTeVe televizyonuna konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise saldırıyla ilgili olarak “Oklar PKK’yi işaret ediyor” diye konuştu.
Numan Kurtulmuş, doğrudan askerlerin hedef alındığını, saldırıda kullanılan malzemelerin İstanbul Beşiktaş’ta geçen hafta Cumartesi günü düzenlenen saldırılarda kullanılan malzemeye benzediğini söyledi.

Kurtulmuş, “Bu malzemeler AVM’lerde, çarşamba pazarında satılmıyor. Birtakım ülkelerin silahlı kuvvetlerinin envanterlerinde olan bombaların da olduğu anlaşılıyor. İşin arkasında lojistik destek var, istihbari destek var. Bir siyasi planlama var” dedi.

 

Erdoğan: Saldırılar Suriye ve Irak’taki gelişmelerden bağımsız değil

Yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin maruz kaldığı saldırıların özellikle Suriye ve Irak’taki gelişmelerden, hatta ekonomideki dalgalanmalardan bağımsız olmadığını söyledi.

Erdoğan açıklamasında, “Bu terör örgütlerine karşı, milletimizle birlikte, bir milli seferberlik ruhu içerisinde hep birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş’ta konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise “Terörün amacı halkın moral değerlerine zarar vermektir. Belli ki 15 Temmuz’dan ders almamışlar. Terörün amacının gerçekleşmemesi için programıma ara vermiyorum” dedi.

 

Kayseri'de bombalı saldırı.
Kayseri’de bombalı saldırı.

 

Kılıçdaroğlu: Güvenlik güçlerine her kurşun millete sıkılmıştır

Kılıçdaroğlu, düzenlediği basın toplantısında ise ‘terörün ekmeğine yağ sürmemek’ gerektiğini vurguluyarak, “Terörü düzenleyenler toplumda yılgınlık yaratmak, milleti birbirine düşürmek ister, bu oyuna kimse gelmemeli. Hepimiz dik, onurlu, vakur bir duruş sergilemeliyiz. Güvenlik güçlerine karşı sıkılan her kurşun millete sıkılmıştır. Güvenlik güçlerine karşı düzenlenen her eylem topluma düzenlenmiş demektir” dedi.

 

Kayseri'de bombalı saldırı.
Kayseri’de bombalı saldırı.

 

Bahçeli: İç savaş şartlarını oluşturmak için planlar yapılıyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İç savaş şartlarını oluşturmak için yoğun ve şeytani planlar yapanlara karşı her zamankinden daha fazla bir ve beraber olmak kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Düşmanları sevindirmemek lazımdır” dedi.

 

HDP binalarına saldırı.
HDP binalarına saldırı.

 

HDP saldırıyı kınadı, partinin il binası taşlandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) de Kayseri’de düzenlenen saldırının hemen ardından yaptığı açıklamada saldırıyı en sert biçimde kınadığını bildirdi.
HDP’den yapılan açıklamada, “Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi. Açıklamadan bazı satılar şöyle: “Türkiye’nin adım adım sürüklendiği şiddet girdabından büyük bir üzüntü duyuyor ve yaşanmakta olan acıları paylaşıyoruz. Artık kınamalarla yetinilecek bir dönemi çoktan geçtik. Bu acıların bir an önce dinmesi ve yenilerinin yaşanmaması için bugün hepimiz şiddet karşıtlığında, barış, demokrasi, adalet ve özgürlük duyguları etrafında bir arada durmalıyız.”

Saldırı sonrası HDP’nin Kayseri il binası taşlandı. Slogan atarak zorla binaya girmeye çalışan bir grup polis tarafından engellendi. Polis bina çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı.

 

***

HDP binalarına saldırı.
HDP binalarına saldırı.

 

 

Birçok yerde HDP binalarına saldırı

 

Kayseri’de sabah saatlerinde gerçekleştirilen, 14 askerin şehit olduğu bombalı saldırı sonrası birçok yerde HDP binalarına saldırılar düzenlendi.
Kayseri’de sabah saatlerinde yaşanan bombalı saldırının ardından birçok HDP il ve ilçe binasına baskınlar düzenlendi.

 

HDP'den açıklama.
HDP’den açıklama.

 

Konuyla ilgili toplumsal paylaşım ortamından bir açıklama yapan HDP Genel Merkezi, “Bu gece partimize İstanbul Beykoz, Bayrampaşa, Eyüp, Beylikdüzü, Bağcılar, Üsküdar ve Kartal’da; Erzincan’da; Ankara Yenimahalle’de; Çanakkale’de, Kocaeli Darıca’da ve birçok yerde saldırılar oldu” dedi.
Açıklamada ayrıca yetkililerin telefonlara çıkmadığı, saldırıları önlemeye yönelik tedbir alınmadığı savunuldu.

 

 

 

Bizim Anadolu / 17 Aralık 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.