AnaSayfa/Accueil/Home » Toplum Haberleri » Kanada’nın tutsak ettiği Türkler anılacak

Kanada’nın tutsak ettiği Türkler anılacak

Kanada’nın tutsak ettiği Türkler anılacak

Kanada’nın tutsak ettiği Türkler anılacak

Birinci Dünya Savaşı sırasında sadece Türk ve Müslüman oldukları için Kanada devletince ‘tehcir’ ve ‘tecrit’e uğratılıp toplama kamplarına sürülen zamanın Osmanlı yurttaşları göçmenler Kurban Bayramı’nda anılacak.

 

 

Birinci Dünya Savaşı'nda tutsak edilip toplama kamplarına gönderilen Türk göçmenler...

Birinci Dünya Savaşı’nda tutsak edilip toplama kamplarına gönderilen Türk göçmenler…

 

Brantford Mount Hope Mezarlığı’nda düzenlenecek anma töreni Kurban Bayramı’nın son günü olan 27 Eylül, Pazar günü yerine getirilecek.

Kanada’nın ilk Türk göçmenleri sayılan ve iyi bir yaşam için çalışmaya denizler aşıp gelen Osmanlı yurttaşları Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla düşman sayılmıştı.

Hiçbir şeyden habersiz Türk göçmenler Birinci Dünya Savaşı'nda toplama kamplarına kondu.

Hiçbir şeyden habersiz Türk göçmenler Birinci Dünya Savaşı’nda toplama kamplarına kondu.

 

İngiltere’nin savaşın bir tarafı olması ve Kanada’nın da İngiltere’nin sömürgesi bir ülke olması dolayısıyla kendi toprakları üzerinde yaşayan her şeyden habersiz Türkleri düşman sayarak toplama kamplarında tutsak almışlardı.

 

 

 

Birçoğunun Brantford Mount Hope Mezarlığı’nda kimsesizler bölümünde yattığı bu talihsiz Türk göçmenler için geçen yıl bazı çalışmalar başlatılmış ve mezarlara ay-yıldız ve dinsel belirteçlerle taşlar dikilmiş, kimlikleri yazılmıştı.

Eski Türkçe'yle yazılmış bir mezar taşı.

Eski Türkçe’yle yazılmış bir mezar taşı.

 

Katılımın, bu hiçbir şeyden haberi olmayan suçsuz insanların haksız yere ‘tehcir’ ve ‘tecrit’e tutulup toplama kamplarına hapsedildiklerine ilişkin yattıkları yere belge ve plaket konulması çalışmalarına yardımcı olacağı; bu nedenle Kurban Bayramı’nın son günü olan 27 Eylül’de Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Erdeniz Şen’in de katılacağı anma törenine toplumun da yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

 

 

Mount Hope Cemetery (Turkish Lot): 169 Charing Cross St., Brantford, ON, N3R 2J3 adresindeki anma törenine katılmak için Toronto’da Marché İstanbul’un önünden saat 13.30’da, Missisauga’da ise Anadolu Camisi önünden yine saat 13.30’da hareket edilecek.

Arabası olmayanların araba sahipleriyle ortaklaşa tören yerine taşınacakları bildirilirken, konuyla ilgili şu numaraların aranması isteniyor: Toronto: İsmail Vataner 416-8881955, Yıldız Ünsal: 647-293 9791, Celal Uçar 416-720 1856, Mehmet Bor 416-859 1884. Mississauga: İsmail Aycan 416-499 5786, Celal Uysal 416-768 3434

 

Bizim Anadolu / 19 Eylül 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun..

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share