Press "Enter" to skip to content

Kanada’dan nitelikli işgücüne yeni kapı

Kanada’dan nitelikli işgücüne yeni kapı

Kanada 90 bin geçici temel gereksinim çalışanı ve diplomalı yabancı için yeni olanak yaratıyor.

 

 

 

 

 

 

Dün (14 Nisan 2021) Göçmenlik, Sığınmacı ve Yurttaşlık Bakanı Marco EL Mendicino, Kanada ekonomisine etkin bir biçimde katkıda bulunan 90.000’den fazla temel işgücü çalışanı ve diplomalı yabancı öğrenci için sürekli oturum vermeye yönelik uygulanacak yenilikçi yöntemi duyurdu.

 

Açıklanan sözkonusu özel kamu politikalarının, şu anda Kanada’da bulunan, salgınla savaşımda ve ekonomiyi yeniden düzenlemeyi hızlandırmak için gereksinim duyulan nitelikli, deneyimli geçici işçilere ve okullarını bitirmiş yabancı öğrencilere yönelik kalıcı bir çözüm olanağı sağlayacağı belirtildi.

 

Bu yeni yöntem, hastanelerde, uzun süreli bakım evlerinde ve diğer temel gereksinim alanlarında ön saflarda çalışan geçici işçilerin yanı sıra geleceğin ekonomisini yönlendirecek diplomalı yabancılar için de olacak.

 

 

En az bir yıllık Kanada deneyimi

 

Göçmenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bu yeni yöntemden yararlanabilmek için söz konusu çalışanların bir sağlık ya da belirlenmiş başka bir temel gereksinim mesleğinde en az bir yıllık Kanada iş deneyimine sahip olmaları gerekiyor. Okullarını bitirmiş yabancı öğrencilerin ise son 4 yıl içinde Kanada’da bir yüksek lisans programını tamamlamış olması, bunun tarihinin ise en azından Ocak 2017 olması gerekiyor.

 

Kanada Göçmenlik Bakanlığı 6 Mayıs 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni yöntemle ilgili şu koşulları açıkladı:

 

· Sağlık hizmetlerindeki geçici işçiler – 20.000 başvuru;

 

· Belirlenmiş diğer temel gereksinim mesleklerdeki geçici işçiler – 30.000 başvuru

 

· Bir Kanada kurumunu bitirmiş yabancı öğrenciler – 40.000 başvuru.

 

 

Başvurular 5 Kasım’a kadar açık

 

Bu başvurular 5 Kasım 2021 tarihine dek ya da belirlenen sınıra ulaşıncaya kadar açık olacak. Bu çerçevede 90.000 yeni başvuruya sürekli oturum hakkı verilecek.

 

Öte yandan Bakanlık açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

 

“Bu kamu politikaları ayrıca, Kanada’nın resmi dillerine katkıda bulunmak amacıyla Fransızca bilen ya da iki dilli adaylara yer açmayı öngörüyor.

 

Kanada’daki toplumlar, yeni gelen Fransızca ve iki dilli kişilerden yararlanıyor; ve bu yöntem azınlık durumundaki Fransızca konuşan toplumların canlılığına katkıda bulunacaktır.

 

Salgına karşı savaşımda göç, işgücü eksikliklerini gidererek ve işgücümüze büyüme ekleyerek ekonomik iyileşmemiz için önemini korumaya devam edecek.

 

Bu özel kamu politikaları sürekli oturuma yönelik hızlandırılmış bir yöntemdir. Bu yöntem, temel gereksinim alanındaki geçici işçileri ve nitelikli yabancıların Kanada’da kök salmasını teşvik edecek ve özellikle sağlık sisteminde gereksinim duyulan yetenekli işçileri tutmaya yardımcı olacak.”

 

 

Bu yeni yöntemin Kanada’nın 2021 yılında alacağı öngörülen 401.000 yeni göçmen sayısına ulaşmaya yardımcı olacağı açıklanırken, söz konusu tasarı kapsamında karşılanan nitelikli ve diplomalı yetenekli yeni göçmenler, Kanada’da iş yaratmaya ve uzun süreli büyümeyi sürdürmeye yardımcı olacağının altı çizildi.

 

Göçmenlik, Sığınmacı ve Yurttaşlık Bakanı Marco EL Mendicino şöyle konuştu:

 

“Küresel Salgın, yeni gelenlerin inanılmaz katkılarına parlak bir ışık tuttu. Bu yeni politikalar, geçici konumda olanların Kanada’daki geleceklerini tasarlamalarına, ekonomimizi iyileştirmede ve yeniden kurmamızda kilit rol oynamalarına yardımcı olacak. Onlara çağrımız basit: Konumunuz geçici olabilir, ancak katkılarınız kalıcıdır ve kalmanızı istiyoruz.”

 

 

Ayrıntılı bilgi için (İngilizce):

 

Kanada Göçmenlik Bakanlığı

 

 

Bizim Anadolu / 15 Nisan 2021

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...