Press "Enter" to skip to content

Kanada’dan nasıl göründü?

 Kanada’dan nasıl göründü?

Türkiye’de akşamın en kalabalık saatlerinde gerçekleştirilmeye çalışılan kalkışma yurtta kaygı ve bilinmezliklere gömülürken, Kanada’dan da büyük bir kaygıyla izlendi.

 
 
 

 
 
 

Batı kamuoyu darbenin başarısız olduğunun anlaşılması üzerine ‘demokrasi’ye bağlı olarak Türk hükümetinin yanında olduğunu duyurmasının ardından Kanada Başbakanı Trudeau da yayınlamış olduğu iletiyle ‘darbe girişimini’ kınadı.

Öte yandan darbe girişiminin ertesi günü, kendi deyişleriyle Pensilyvanya’ya gidip Fetullah Gülen’in elini öpenlerin başını çektiği Montreal’den bir grup Ottava’ya gidip Büyükelçilik önünde ve kapalı olan Fetullahçıların merkezi olduğu öne sürülen Anadolu Kültür Merkezi önünde gösteri yaptı.

Protestocular daha önce övgü dizmiş oldukları Fetullah Gülen’e yönelik ‘Terörist FETO’, ‘İblis Haşhaşi FETO’, ‘Reis Ölümüne Yanındayız’, ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın Yanındayız’, ‘Darbeye Karışan Teröristlerin Kökünün Kazınması En Ağır Cezaya Çarptırılmasını İstiyoruz’, ‘Vatan Millet Düşmanlarına Geçit Yok, Hür İradeye Saygımız Sonsuz’ gibi pankartlar taşıdılar.

Fetocuların girişimiyle kurulmuş olan sözde Montreal Türk Platformu’nun başını çektiği bildirilen protesto eylemine Montreal Türk Kültür Merkezi’nden kişilerin de katıldığı gözlendi.

Öte yandan Kanada’daki Fetullah Gülen Cemaati Kanada kurumlarına kendini aklamaya çalışan bildiriler gönderdi.

Turkish Festival adıyla ancak birinci tekil şahıs kullanılarak gönderilen, kimin kaleme aldığı belli olmayan iletilerde kendilerini savunan Fetocular, Fetullah Gülen’in ‘darbe girişimini kınadığı’nı bildirerek kendilerinin bu girişimde herhangi bir rollerinin olmadığını savladılar.

 
 

Bizim Anadolu / Temmuz 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 
 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...