Press "Enter" to skip to content

Kanada’da oy verme işlemi başladı

Kanada’da oy verme işlemi başladı

27. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için oy verme işlemleri Kanada’da kurulan sandıklarda başladı.

 

 

 

 

 

 

Yurttaşlar oy vermek için sandık başında.

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun bildirdiğine göre 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde yurt içinde ve yurtdışında toplam 59 milyon 391 bin 328 seçmen oy kullanabilecek. Yurtdışı seçmen sayısı 3 milyon 49 bin 65.

Kanada’da oy verme işlemi sürüyor.

 

16-17-18 Haziran olarak üç gün sürecek oy verme işlemi dün sabah saat 09.00’da başladı.

Yerel saatle 09.00-21.00 saatleri arasında yurttaşların T.C. kimlikleriyle oy verebileceğine dikkat çekilirken kimlik belgelerinin kesinlikle fotoğraflı olması gerektiğinin altı çiziliyor.

Oy vermek için sıra bekleyenler.

 

İlk kez oy kullanacak olan ancak fotoğraflı kimlikleri bulunmayan yurttaşlar için Başkonsoloslukların açık olacağı ve sorgulaması yapılıp uygun ise oy kullanabilmesi için kimlik belgesi düzenlenebildiği bildirildi.

Bir yurttaş oyunu kullanırken.

Oy verme işleminin sakin geçtiği, oy vermek için gelen bazı yurttaşların zamanında adres bildiriminde bulunmadıkları için oy kullanamadıkları, bazı yurttaşların Kanada kimlik belgeleriyle oy vermek istedikleri, ancak kabul edilmediği; bu arada Montreal’de bir yurttaşın zihinsel özürlü olan oğlunun yerine oy kullanmak istediği, ancak sandık kurulunca buna izin verilmediği gözlendi.

Bir sandık kurulu.

 

Oy verme işlemi Kanada’da 18 Haziran, Pazartesi günü saat 21.00’de sona erecek ve oy pusulalarının kapalı ve mühürlü torbalarda siyasi parti temsilcilerinin gözetiminde salı günü THY uçağıyla Türkiye’ye götürülecek ve Türkiye’de 24 Haziran’da tüm oylar birlikte açılıp sayılacak.

Bir yurttaş oy pusulasını alıyor.

 

 

Bizim Anadolu / 17 Haziran 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...