Press "Enter" to skip to content

Kanada’da 23 Nisan kutlandı

Kanada’da 23 Nisan kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yurtta olduğu gibi yurtdışında da coşkuyla kutlandı.

 

 

 

 

Kanada’nın doğusundan batısına düzenlenen değişik etkinliklerle kutlanan 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda anlamlı konuşmalar yapıldı, halkoyunları gösterileriyle çocuklar gönüllerince yaşıtlarıyla birlikte olup eğlendiler.

 

Toronto’da 23 Nisan kutlaması

 

Toronto’da 23 Nisan

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Toronto’da büyük bir coşkuyla kutlandı.

Mississauga’da etkinlik gösteren Kanada Türk Cemiyeti’nin Toronto Belediye binası önündeki Nathan Phillips Alanı’nda 20 Nisan’da düzenlemiş olduğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar oyunlar oynadı, şiir ve öykü yarışmalarında kazanan çocuklara ödülleri dağıtıldı. Olumsuz hava koşullarına karşın yoğun bir katılımın gerçekleştiği etkinliği Toronto Belediyesi de destekledi.

Türk Kültür ve Folklor Derneği’nin 21 Nisan 2019 Pazar günü Makedonya Kültür Merkezi’nde 12 ülkenin çocukları ve halkoyunları topluluklarının katılımıyla düzenlenen bayramda coşku yaşandı.

Türk Kültür ve Folklor Derneği tarafından 1976 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen 23 Nisan kutlamalarının sayısal olarak 2500 kişiye ulaşan katılımla en büyüğü düzenlendi.

Çocuklara ve ailelerine ücretsiz dağıtılan yiyecek ve içeceklerin yanı sıra, etkinlikte yüz boyaması, balon şişirme, palyaço ve sihirbaz gibi değişik gösteriler yer aldı.

Bu yılki etkinliğe Birleşmiş Milletler’e bağlı UNICEF de katkıda bulundu.

 

 

Vankuver’de çocuklar coşkuluydu

 

Vankuver’de 23 Nisan

 

Vankuver Türk toplumu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 21 Nisan’da Vankuver Macar Kültür Derneği salonlarında kutladı.

Türkiye’nin Vankuver Başkonsolosu Anıl Bora İnan’ın da katılıp çocukların bayramını kutladığı etkinlikte, çocuklara yönelik yüz boyamanın yanında halkoyunları ve dans gösterileri de yapıldı.

Ayrıca etkinlikte 23 Nisan temalı resim yarışması sonucu kazanan çocuklara ödülleri sunuldu.

 

Ottava’da değişik toplum örgütleri birlikte kutladı.

 

Ottava’da 23 Nisan

 

Ottava’da Türk Kültür Derneği’nce düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda değişik kökenli toplum çocuklarının katıldığı halkoyunları gösterileri izlendi. Etkinliğe Türkiye’nin Ottava Büyükelçisi Kerim Uras da katılıp çocukların bayramını kutladı.

 

Montreal Türk Kadınlar Derneği Başkanı Rabiye Şeşen St-Laurent Belediye Başkanı Alan DeSousa ile kutlamada.

 

Montreal’de 23 Nisan

 

Montreal’de ilk 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Montreal Türk Kadınlar Derneği’nce 27 Nisan’da Saint-Laurent’daki Centre des loisirs salonlarında düzenlendi.

Açılış konuşmasını Başkan Rabiye Şeşen’in yaptığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Saint-Laurent Belediye Başkanı Alan DeSousa da toplum üyelerine bu özel güne katılımları için teşekkür ederken, çocukların bu özel bayramını kutladı ve Saint-Laurent’ı zenginleştirdikleri için mutlu olduğunu bildirdi.

Birçok kez Türkiye’de bulunduğunu, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Kapadokya’da güzel anlar geçirdiğini, Pamukkale’ye gittiğini belirten DeSousa, geçmişte davet almış olduğu Barış Bahçesi etkinliğinde de bulunmaktan büyük onur duyduğunu, Türk toplumuyla bir araya gelmekten çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Yemekli olarak düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklara yönelik oyun alanları kuruldu, her yaştan çocuklar bu oyun alanlarında yeteneklerini deneyerek eğlendiler.

Gözbağcı (sihirbaz) gösterilerine büyük ilgi gösteren çocuklar, gözbağcının şapkadan güvercin, tavşan çıkarmasını, kitap içinden ateş çıkarmasını şaşkınlık ve hayranlıkla izlerken, egzotik hayvan sunumlarıyla değişik hayvan türlerini canlı olarak izleyip onlara dokunarak küçük yaşta bilgi dağarcıklarını varsıllaştırdılar.

Öte yandan Başkan Rabiye Şeşen 23 Nisan etkinliğinden toplanan gelirin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da St-Justin Çocuk Hastanesi’ne bağışlanacağını bildirdi.

 

Türkiye’nin Montreal Başkonsolosu Deniz Barkan Umruk. çocukların bayramını kutladı.
Photo: courtoisie du Consulat de Turquie à Montreal / ADA Photography

 

 

28 Nisan’da Montreal Başkonsolosluğu gözetiminde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması, Laval Ste-Rose’daki École Curé-Antoine-Labelle salonlarında gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Türkiye’nin Montreal Başkonsolosu Deniz Barkan Umruk, günün anlam ve önemini belirtti ve çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

Montreal Türk Kültür Merkezi Haftasonu Okulu öğrencilerinin şiir, şarkı sunumları arasında Çocuk Halkoyunları Topluluğunun yöresel oyunlarıyla şenlenen etkinlikte, Bulgar toplumundan Zornika halkoyunları da sergilendi. Etkinlikte ayrıca çocuklara yüz boyama etkinlikleri düzenlenirken, açılan ebru ve resim işlikleri de konukların ve çocukların ilgisini çekti.

 

Halifaks’ta 23 Nisan kutlaması renkli geçti.

 

 

Halifaks’ta 23 Nisan

 

Nova Scotia Türk Derneği’nce düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 28 Nisan’da Maritime Dance Academy salonlarında kutlandı.

Günün anlamını içeren yapılan konuşmalardan sonra çocuklara yüz boyama seansları düzenlenirken, ailece fotoğraf çektirme ve çeşitli sanat köşelerinin bulunduğu işlikler açıldı.

Dans gösterisi, piyano dinletisi, çocuk şarkıları gibi bölümlerin de yer aldığı bayram kutlamasında ayrıca Türkçe roman değiş-tokuş bölümleri de konukların ilgisine sunuldu. Etkinlik çeşitli ikramlarla son buldu.

 

Edmonton’da çocuklar yüz boyadılar. cicibici yediler.

 

 

Edmonton’da 23 Nisan

 

Alberta/Edmonton Türk toplumu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını 5 Mayıs’ta kutladı.

Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamasında oyunlar oynandı, çocuklara yüz boyama yapıldı. Ayrıca Adana’da Cicibici adıyla tanınan, Doğu ve Güneydoğu yörelerinde paluza/palıza adıyla bilinen, Batıda ise jelo adıyla bilinen nişasta temelli geleneksel bayram tatlısının da dağıtılması çocukları çok sevindirdi.

 

 

Kanada’daki 23 Nisan kutlamalarından görseller için aşağıdaki görseli imleyiniz:

Kanada’da 23 Nisan Kutlamaları

 

 

 

Bizim Anadolu / 08 Mayıs 2019

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...