AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Kanada’da 23 Nisan kutlamaları

Kanada’da 23 Nisan kutlamaları

Kanada’da 23 Nisan kutlamaları

Kanada’da 23 Nisan kutlamaları

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 98. yılı Toronto’da Çok kültürlü Çocuk Festivali olarak kutlandı!

 

 

 

 

 

 

 

Kanada’da 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı.

 

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Toronto’da 1976 yılından bu yana etkinlik gösteren Türk Kültür ve Folklor Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak kutlanıyor.

Toronto’da 23 Nisan.

Öte yandan milletvekilleri ve bakanların katılımlarıyla da kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Ontario Eyaletince tanınan çok kültürlü çocuk bayramı olarak kabul ediliyor.

Toronto.

 

22 Nisan 2018, Pazar günü Makedonya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kutlama, ulusal marşların çalınması ve TKFD Başkanı Celal Uçar’ın açılış konuşması ile başladı.

Toronto

Her yıl olduğu gibi geleneksel olarak bu yıl da yüzlerce Çinli, Afgan, Hindistanlı, Koreli, Azerbaycanlı, İranlı, Kanadalı, Polonyalı, Ukraynalı vb değişik kültürlerin çocuk halkoyuncuları ve müzik toplulukları katıldı. Topluluklar tek tek ve gruplar halinde gösterilerini sergilerken, şiirler ve şarkılar söylediler; çocuklar birbirleriyle tanışıp kaynaştılar, oyunlar oynadılar.

Montreal

Her kültürden çocuklar her yıl büyük bir coşku ve heyecanla yüzlerini boyatıp palyaçolara balon şişirtiyorlar. Topluca ve tek tek kostümleriyle fotoğraf çektiriyorlar.

Montreal

Bu yıl yapılan kutlamada Türkiye’den gelen Beş Taş Çocuk Tiyatrosu çocuklar için ‘Şen Şakrak’ kabare oyununu sundu, ayrıca sihirbazlar gösteri yaptı.

Bu arada, birçok Federal ve Eyalet milletvekillerinin yanında Türkiye Cumhuriyeti Toronto Başkonsolosu Erdeniz Şen, eşi ve çocuklarıyla kutlamaya katıldı, etkinlikte günün anlamıyla ilgili konuşmalar yaptı. Kutlama, Onuncu Yıl Marşının hep birlikte söylenmesi ve Türk bayraklarının ellerde sallanmasıyla sona erdi.

Montreal

 

Mississauga’da etkinlik gösteren Türk Kanada Cemiyeti geleneksel 23 Nisan etkinliğini Toronto Nathan Square’da gerçekleştüirirken, Türkiye’nin Montreal Başkonsolosluğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 23 Nisan Pazartesi akşamı LaSalle Kültür Merkezi’nde yaptı. Günün önemine ilişkin konuşmayı yapan Başkonsolos Deniz Barkan Umruk, toplumun bayramını kutladı. Konuşmalardan sonra Türkiye’den gelen Hoy-Tur Halkoyunları Topluluğu’nun gösterilerinden sonra Montreal Türk Kültür Merkezi çocukları da oyunlarını sergilediler.

Montreal

Montreal Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda mikrofona gelen gönüllü öğretmenlerden Ömer Faruk Uğurlu yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “1. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkemiz topraklarının emperyalist güçler tarafından işgal edilmesi üzerine büyük bir bağımsızlık mücadelesi verilmiştir. 23 Nisan 1920 günü Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmış ve Türk milletinin iradesini temsil eden Büyük Millet Meclisi açılarak millet kendi yönetiminde söz sahibi kılınmıştır. Böylece Türk milleti var olma, yok olma savaşları içinde egemenliğini ilan etmiştir.

Montreal

Tarih boyunca özgürlüğe timsal olmuş olan bu millet, birlik ve beraberlik içinde olduğunda hiçbir gücün karşısında duramayacağını bir kez daha kanıtlamıştır. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı bu önemli gün, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından aydınlık geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan edilmiştir.

Montreal

Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış bir millet olarak, devraldığımız bayrağı daha ileri götürerek gelecek nesillerimize daha iyi bir dünya bırakacağımızdan hiç şüphem yoktur. Ülkemize ve yarının büyükleri olacak çocuklarımıza en temel görevimiz budur. Amacımız, akıl ve bilimin ışığında ilerleyip, çağdaş bir toplum olarak sonsuza kadar var olabilmektir.”

Edmonton

Çocuklar Montreal Türk Kadınlar Derneği’nin düzenlediği etkinlikte resimler çizip oyunlar oynarken Edmonton’da düzenlenen Çocuk Bayramı’nda değişik toplumların çocuk halkoyunları toplulukları kendi ülkelerinin halkoyunlarını oynadılar.

Edmonton

Kanada’nın doğusundan batısına Türk toplumu coşkuyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

 

 

 

Bizim Anadolu / Temmuz 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share