Press "Enter" to skip to content

Kanada’da 23 Nisan Etkinlikleri

Kanada’da 23 Nisan kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Toronto’da kutlandı.

Her yıl olduğu gibi Türk Kültür ve Folklor Derneği bu sene de Makedonya Kültür Merkezi’nde Çoklu Kültür Çocuk Şenliğini ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı uluslararası çocuk şenliği olarak 18 Nisan Cumartesi günü kutladı.

 

Toronto'da 23 Nisan
Toronto’da 23 Nisan

 

Kutlamaya Azerbaycan, Kore, Makedonya, Hindistan, Türkmen, Çin, Pakistan, Kanada ve Türk Halkoyunları ve grupları katıldılar. Sahne dans ve oyunların yanı sıra kutlamaya katılan yaklaşık 1500 civarında çocuk ve ailelerine ücretsiz yiyecek ve içecek dağıtıldı. Bu arada, Ankara Kitaplığı’nın bastırdığı İngilizce Atatürk kitapları çocuklara verildi. Çocukların çok sevdiği palyaçolar balon şişirdi, yüz boyamaları yapıldı, tişört ve resimli boyama kitapları üzerinde yaratıcılıklar sergilendi. Ayrıca çocuklara patlamış mısır dağıtıldı.

TKFD’nin kurulduğu 1976 yılından beri yapılan 23 Nisan kutlamalarına her kültürden çocuklar koşarak geliyor ve oldukça çok eğleniyorlar. Hava koşullarına güven olmaması nedeniyle zemini halı döşeli salonda yapılan kutlamadan aileler de güvenlik ve sağlık açısından hoşnut olduklarını belirtiyorlar.

 

Toronto’da 23 Nisan Etkinlikleri (Görseller)»

Montreal’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

 

Montreal Türk Kültür Merkezi’nin düzenlemiş olduğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 25 Nisan, C.tesi günü George Vanier Ortaöğretim Okulu’nda kutlandı. Çocukların okul şarkıları, küçük oyunlar ve halkoyunları oynadığı kutlamada çekilişler yapıldı, çocuklara armağanlar dağıtıldı.

 

Montreal Türk Kültür Merkezi'nde 23 Nisan
Montreal Türk Kültür Merkezi’nde 23 Nisan

 

İlhami Aykın ve Tuğba Aykın’ın sahne düzenlemesi ve koreografisini yaptığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na Türkiye’nin Ottava Büyükelçisi Selçuk Ünal da katılarak bir konuşma yaptı, çocuklara bayrak dağıttı.

 

Montreal Türk Kültür Merkezi (Görseller)»

 

Turquebec’te 23 Nisan Kutlaması

Turquebec Kültür ve Dostluk Derneği’nin düzenlemiş olduğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Pierrefond’da gerçekleştirildi.

 

Turquebec'te 23 Nisan
Turquebec’te 23 Nisan

 

Açış konuşmasını Başkan Gökhan Kurtoğlu’nun yapmış olduğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamasına Türkiye’nin Uluslararası Sivilhavacılık Daimi Temsilcisi Büyükelçi Çağatay Erciyes ve Fahri Başkonsolos Emin Battika da katıldı. Büyükelçi Erciyes yaptığı konuşmada yurtdışında yetişen yeni kuşakların değerlerine sahip çıktığını görmekten hoşnut olduğunu belirtti, Türk toplumunun birlik ve beraberliği ancak böyle sağlayacağını söyledi. Öğretmen Fatma Yıldız ve Aslı Odyakmaz’ın gözetimi altında güne hazırlanan çocuklar şarkılar söylediler, halkoyunları oynadılar.

 

Turquebec’te 23 Nisan Etkinlikleri (Görseller)»

 

Bizim Anadolu / Toronto / Montreal / Temmuz 2015

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...