Press "Enter" to skip to content

Kanada yeni normale mi dönüyor?

Uçak ve trenlerde aşı zorunluğu kalkıyor…

OTTAVA / MONTREAL – Dün (14 Haziran 2022, Salı) bir basın toplantısı yapan Kanada Federal Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, 20 Haziran itibarıyla uçak ve trenlerde artık aşı zorunluluğunun kaldırılacağı, ancak maske zorunluluğunun devam edeceğini bildirdi.

Kanada Federal Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra.

Öte yandan Bakan, ülkeye giren yolculardan ArriveCAN uygulaması aracılığıyla aşı durumlarının bildirilmesinin istenmesine devam edileceği ve aşı olmamış kişilerin karantinaya alınacağını açıkladı. Bakan Alghabra ArriveCAN uygulamasının aşı olmamış yolcuların ülkeye girişlerinde Kovid-19 çeşitlerinin yayılmasına kolaylık sağlayabileceğine karşı denetlenmesinde önemli bir yöntem olduğunun altını çizdi.

Federal Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra şöyle konuştu: « Şimdi şurası açık ki, Güz aylarında yolcu ve ulaşım çalışanlarının aşılanması yükümlülüğünü aldığımız dönemdeki Kovid-19 durumuyla bugünkü durum aynı değil. Durum, milyonlarca Kanadalının kollarını sıvayıp aşı olmaları sayesinde daha iyiye gitti.»

Federal Hükümet çalışanlarına da aşı yok

Bu arada, Hazine Başkanı Mona Fortier, aynı tarihten itibaren Kanada Krallık Jandarması (RCMP/GRC) da içinde olmak üzere, Federal Hükümet çalışanlarına yönelik uygulanan aşı zorunluluğunun kaldırıldığını bildirdi. Sayın Fortier, aşı olmamış ve askıya alınmış olan çalışanların işlerine döneceklerinin altını çizdi. Ancak Başkan Fortier, güz aylarında küresel salgının yeniden yayılması durumunda Ottava’nın zorunlu aşıyı yeniden uygulamaya koyma hakkını koruduğunu açıkladı.

Birkaç haftadan bu yana, Tutucu Parti ve turizm ve gezi dernekleri, Kanada havaalanları üzerindeki baskıları gevşetme ve illerin kamu sağlığı önlemleri kurallarına uyum sağlaması konusunda Trudeau Hükümetine baskı yapıyordu. Gözlemciler Trudeau Hükümetinin daha fazla bu baskılara dayanamadığını bildiriyorlar.

Öte yandan, aynı basın toplantısına katılan Sağlık Bakanı Jean-Yves Duclos ise, Federal Hükümetin salgın durumu zorunlu kılarsa iki doz yerine üçüncü doz aşının önerilmesi düşüncesini dışlamadığını belirtti.

Kebek Sağlık Bakanı Christian Dubé.

Kebek Sağlık Bakanından sakınmaya devam çağrısı

Bu arada Bécancour’da Salı günü bir basın açıklaması yapan Kebek Sağlık ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Christian Dubé, « bir geçiş dönemi» işleminden söz etti.

«‘Zorunlu maskeyle ilgili’, biz bu arada toplu taşıma için 18 Haziran’a kadar beklemeyi düşünüyorduk. Ancak ben, – bazan çok kötü biri olarak – söylemeye devam ediyorum ki, dikkat edilsin. Virüs hâlâ orada ve her gün 60 civarında hastaneye yatış var.»

Kebek’te 14 Mayıs’tan bu yana kamu alanlarında maske zorunluluğu kalktığı gibi, 16 Mayıs’tan beri de okullarda ve çocuk bakım evlerinde bu zorunluluk kaldırıldı.

Maske zorunluluğunun devam ettiği metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarında ise 18 Haziran’da bu zorunluluk sona erecek.

 

#Kanada #Kebek #Korona #Kovid-19 #Maske #Kısıtlama

Bizim Anadolu / 15 Haziran 2022

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply