AnaSayfa/Accueil/Home » Tüm Haberler » Kanada Yaşamı ve Göçmenlik

Kanada Yaşamı ve Göçmenlik

Kanada Yaşamı ve Göçmenlik

Kanada Yaşamı ve Göçmenlik

Birleşmiş Milletlerin dünyada en yaşanılır ülke raporunda ilk 10 sırada 5 Kanada şehrinin olmasına gönülden katılan yüzlerce binlerce hatta milyonlarca kişiden birisiyim.

 

 

 

 

 

Nedeni ise dünya vatandaşı olan, saygı ve barış içinde özgürce yaşayan, aile yaşamına doğaya en yüksek seviyede önem veren insanlar topluluğunun yarattığı şehirler. Her ülkeye rahatça girip çıkabilme, yüksek standart yaşam özgürlüğü, eğitim ve öğrenim. Kanadalı olarak yaşamanın o kadar çok artıları ve avantajları var ki kışın bir kaç ayının soğuk geçmesi hiç etkilemiyor insanı. Hava kirliliğinin sıfıra yakın olduğu soğuk ülkelerde yaşayanlar sağlıklı ve daha genç kalmıyor mu?

Türkiye’deki gibi sadece varlıklı ailelerin değil, devletin sağladığı geniş olanaklar ile ücretsiz buz pateni, kayak, snowboarding öğrenme, zevk alma şansını veriyor. Kanada yaşamı kişiliğinizi, benliğinizi pozitif yönde seneler geçse de güzel yönde etkilemeye ve geliştirmeye devam eder.

Sosyal haklar, kadın hakları devlet tarafından koruma altında en önemlisi insan hakları konuşulmadan uygulanıyor; kadının toplumdaki yeri ve seviyesi uygar ülke olmanın bir göstergesi olarak günlük yaşamda görüyorsunuz. Kadına, çocuğa, yaşlıya şiddette sıfır (0) toleransın olduğu bir ülke. Sıfır toleransın kanuni uygulamasını ise sağlam bir adalet sistemi ve çok iyi eğitimli polis gücü sağlıyor.

Yalan beyanın özellikle Kanada Göçmenlik ve diğer konularda Kanada’da kesinlikle hoş karşılanmadığı, bizdeki gibi mazeretlerle bezenmediği bir gerçek. Kadınlar endüstrinin her sektöründe; otobüs şoförü olarak, hükümetin en önemli noktalarında, sporda, eğlencede, her yerde aynı ücret ve hakları olan kadın ve erkeğin eşitliği… Dünyada eşi benzeri az görülen bir doğa ve yeşil alanlar… Her cadde ve mahallenin temiz doğal parklar ve devletin spor merkezleri “community center” ile çevrili olması, yani nerede olursanız olun yeşilliğin içinde bir doğa müzesi için yaşıyorsunuz.

 

Kanada

 

Kanada’da halkın ortalama yaşam süresi 83 yıl. Enflasyon oranının yıllık ortalama 1.6 civarında, işsizlik oranı ise ortalama % 6’nın altında. Kanadalıların yıllık ortalama geliri 45 bin Kanada doları. Amerika’da sağlık hizmeti ücretlidir. Kanada hükümeti desteklediği için sağlık hizmetlerinin hepsi ücretsizdir. Ev almada mortgage (konut kredisi) sistemi sağlam devlet kurumları denetlemesinde uygun kira miktarı ödemeleri ile kişilerin, ailelerin villa gibi üç katlı bahçeli evlerde yaşamasına fırsat verir.

Göçmenlik başvuruları cic.gc.ca Kanada Göçmenlik Bakanlığı sayfasında ayrıntılı olarak yazılıdır. Göçmenlik başvurusu profesyonel meslek grubu (FSW), Kanada tecrübe sınıfı (CEC) ve kalifiye eleman için (FSTW) Ocak 2015 tarihinden itibaren Express Entry başlığı altında toplanmış ve başvurular önce online profil oluşturma, sonra yine online iş ve işçi bulma kurumuna kayıt olarak bir havuzda toplanıp bir sene içinde seçilme ve göçmenlik başvuru davetiyesi şeklinde toplam işlem süresi 1 senedir. Bir sene içinde havuzdan profili seçilmemiş kişilerin daha sonra başvurma hakkı ise saklıdır.

Daha önceki yıllarda daha kolay prosedürlerden oluşan göçmenlik başvuruları son yıllarda seçici ve göçmenlik bakanlığı tarafından belli kategorileri içeren bir başvuru şekline dönüştü. Eskiden İngilizcesi veya Fransızcası iyi olan üniversite mezunu kişilerin ve ailelerin başvurduğu prosedürler şimdi online gibi kolay gözüken ama içerdiği ayrıntılı prosedür ve kriteryalar ile karışık ve anlaması zor olabilen “Express Entry” asıl başvuru şekli oldu. Göçmenlik başvurusu ciddi ve hata kabul etmeyen bir başvuru şeklidir.

“Express Entry” başvurusundan başka self-employed dediğimiz serbest meslek sahibi kategorisinden fotoğrafçı, sanatçı, yazar, heykeltıraş, tasarımcı, milli sporcu veya en az iki senelik çiftçilik tecrübesi olan kişiler herhangi bir lisan sınavı veya bilgisi aranmaksızın başvuru yapabilir.

Türkiye’den başvurular daha önceki yıllara göre son günlerde özellikle çok arttı. Kişiler varlıkları olsa bile Kanada’da daha insanca yaşamak, kendilerine ve ailelerine daha çok vakit ayırmak en önemlisi çocuklarının geleceklerini garanti altına almak istiyor.

Kanada Göçmenlik başvuruları Ocak 2015’ten itibaren yeni göçmen kayıtları almaya başladı. Şu anda bizimde hedef kitlemizde olan üniversite mezunu, tercihen master derecesi olan, İngilizce için IELTS, Fransızca için TEF sınavından belli derecelerde not almış, her meslekte başvuru yapılması mümkün. Puan kategorisi, yaş, eğitim, meslek tecrübesi, İngilizce veya Fransızca bilgisi, evli eş için lisan bilgisi, Kanada’da birinci derece akraba olup olmaması gibi konulara göre baraj puanını kişi geçiyor.

 

 

filiz@mac.com

 

 

Filiz Tümer / Görüşler / Bizim Anadolu / 15 Kasım 2017

 

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share