Press "Enter" to skip to content

Kanada Türk Toplumu (Dünden bugüne)-01

Kanada Türk Toplumu (Dünden bugüne)

Bu yıl 25. yılını kutlayan Bizim Anadolu Gazetesi 25 yıllık yazılı ve görüntülü belgeliğini açıyor.

 

 

 

25 yılda Kanada Türk toplumu neler yaşadı; gazeteniz Bizim Anadolu’nun 25 yıllık yayınlarından ve etkinliklerinden öğrenebileceksiniz.

Kimi kez ilkel koşullarda gerçekleştirilen ancak tarihsel değeri bulunan görüntülü kayıtlardan, kimi kez yazılı yayınlarında kalmış haber ve köşe yazılarından Türk toplumunun tarihini yaşayacaksınız.

O tarihlerde çocuk olanlar, anne – baba oldu, yaşamlarında yeni yolculuklara çıktılar; toplum için çaba gösteren üyelerin kimi aramızdan ayrıldı; kimi de köşesine çekilip torun sevmeye başladılar.

Ancak acısı tatlısıyla bir yaşam sürdü ve gazeteniz çağının tanığı olarak tüm bu yaşanmışlıklara bir görüngü (ayna) oldu.

İşte şimdi onları toplumun gözü önüne seriyor.

O günleri yaşamış olanlar geçmişe bir özlem olarak bu kayıtları izlerken, Kanada’ya yeni yerleşen üyeler de Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmadan, öncekilerin neler yapmış olduklarını görme olanağı bulacaklar.

İlk yayınımızda Bizim Anadolu’nun 28-29 Mayıs 1997 tarihlerinde Montreal Concordia Üniversitesi’nde gerçekleştirmiş olduğu Bizim Anadolu Ekin Şenliği etkinliklerine tanık olacaksınız.

Yazar Yeşim Ternar

Concordia Üniversitesi Sherbrooke Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen iki günlük etkinlikte, Yazar Yeşim Ternar İngilizce yayınlanan kitabından bir öyküsünü okumuş, gazetemiz yazarı Vartan Hezaran Fransızca yayınlanan bir öyküsünü yine Fransızca okurken, Ömer Özen aynı öyküyü Türkçe sunmuştu.

Vartan Hezaran

 

Ömer Özen ve René Guindon

Şiir sunumlarında Nazım Hikmet, Can Yücel, Ahmed Arif, Gilbert Langevin, Gaston Miron gibi ozanların şiirleri Ömer Özen ve René Guindon’ca seslendirilmiş, Süleyman Özatılan ise müziğiyle katkıda bulunmuştu.

Ressam Asuman Voland

Resim Sergisinde Ressam Asuman Voland’ın yapıtları sergilenirken, ikinci gün etkinliğinde izleyiciler ‘İstanbul Dünden Bugüne’ adlı saydam izlencesiyle Tarihte ve günümüzde İstanbul görüntüleriyle özlem gidermişlerdi.

Sunum Ömer Özen ve Nil Ataoğul’ca Türkçe, Fransızca ve İngilizce gerçekleştirildi.

Etkinlik, Ömer Özen ve Nil Ataoğul’un Türkçe, Fransızca ve İngilizce sunumlarıyla katılan Türk toplumu üyeleri ve geniş toplumca ilgiyle karşılanmış, Bizim Anadolu ise Kanada Türk Toplumu tarihine bir kayıt düşmüştü.

Katılanlardan bir kısım üye etkinlik sonunda anı fotoğrafı çektirdi.

 

İşte o günlerden bir kesit (görüntülü belge için imleyiniz):
 

Bizim Anadolu / 13 Aralık 2019

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...