AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Kanada seçimlerine peçe damga vuruyor

Kanada seçimlerine peçe damga vuruyor

Kanada seçimlerine peçe damga vuruyor

Kanada seçimlerine peçe damga vuruyor

Ne ekonomi, ne çevre sorunları, ne dış siyaset, ne de sağlık, iş ya da eğitim sorunları; Kanada’yı önümüzdeki dört yıl için yönetecek partinin en önemli sorunu: ‘Peçe’ ile yurttaşlık andı içilir mi ve seçimlerde ‘peçe’li kişiler oy verebilir mi?

 

 

Seçime katılacak önemli parti önderleri...

Seçime katılacak önemli parti önderleri…

 

Kebek Bloku’nu bir yana bırakırsak, (çünkü Kebek Bloku’nun Kanada’yı yönetmek gibi bir niyeti yok, o sadece Kebek İlinin çıkarlarını korumak için Federal Meclis’te bulunmak istiyor) iktidara koşan dört büyük partiden, üç dönemdir başta olan Harper’in Tutucu Partisi (PC/CP) ‘peçe’yle ant içmeye ve oy vermeye karşı olurken, kamuoyu yoklamalarında en yüksek tercih görünen Trudeau’nun Liberal Partisi (PLC) ve Mulcair’in Yeni Demokratik Partisi (NPD/NDP) olumluyor. May’in Yeşilleri ise bu konudan pek söz edilmesini istemiyor.

 

 

Başbakan Harper seçim kampanyasında hiç ortada böyle bir sorun yokken, -sanırız özellikle Kebek oylarını düşünerek- yeniden seçilirlerse kamu kurumlarında peçeli çalışmaya izin vermeyeceklerini söyledi. Gerilim de bu açıklamadan sonra ortaya çıktı. Gerçekte peçeli kamu çalışanına karşı olan Kebek Bloku önderi Gilles Ducepe ise, ‘ortada böyle bir sorun vardı madem, neden on yıldır herhangi bir şey yapmadılar’ diye sordu. Trudeau ve Mulcair ise bugüne dek Federal kamu kurumlarında böyle sorunun olmadığını bildirdiler.

Yüksek Mahkeme Pakistanlı Zunera İşak'ın peçeyle yurttaşlık andı içmesine izin verdi.

 

Bu arada Pakistan kökenli 29 yaşındaki peçeli Zunera İşak, yüzünü açmak zorunda olduğu için ‘yurttaşlık ant içme törenine’ katılmak istemediğini söyledi. Diğer bir kızışma da buradan başladı. Harper hükümetinin konuyu yüksek mahkemeye götürmesi ve mahkemenin de ‘peçeli ant içmenin yasaklanmasını’ yasadışı sayınca kızılca kıyamet koptu.

Tam da seçim kampanyası sırasında yaşanan bu sorun partilerde Kanada’nın diğer sorunlarından çok daha önemli bir yer aldı.

 

 

Zunera İşak, 19 Ekim’de oyumu kullanmak isterim deyince, ‘oy verirken yüzü kapalı olabilir mi’ soruları sorulmaya başladı. Kanada Seçim Kurumu yargı kararına uyarak peçeli oy vermeye yeşil ışık yakınca seçmenlerin de kafası karışmaya başladı.

Bu nedenle bazı bölgelerde, örneğin Yeni Demokratik Parti’nin Kebek Repentigny adayı Réjean Bellemare peçe yüzünden oy kaybetmekte olduklarını itiraf etti. Daha önce Liberal Parti’ye oy vereceklerini bildiren birçok seçmen, özellikle bu yüzden Harper’in Tutucu Partisi’ne oy vereceklerini, çünkü onun peçeyi yasaklayacağını söylüyor.

 

Dilediğiniz her kılıkta oy vermeye gidebilirsiniz
Dilediğiniz kılıkta oy vermeye gidebilirsiniz, yasa izin veriyor.

Dilediğiniz kılıkta oy vermeye gidebilirsiniz, yasa izin veriyor.

 

 

Bu arada erken oy verme sırasında renkli görüntüler de ortaya çıktı.

Yasa yüzü kapalı oy vermeyi olanaklı kıldığı için birçok seçmen değişik giysilerle oyunu kullandı.

Görev başarıyla yerine getirilmiştir... Oy verdim...

Görev başarıyla yerine getirilmiştir… Oyumu peçeli verdim…

 

Kimi patates çuvalıyla, kimi palyaço kılığında, kimi masa örtüsünü başına sararak ya da kafasına at maskesi takarak oyunu kullandı.

Oyumu böyle verdim...

Oyumu böyle verdim…

 

Evet, görüldüğü gibi Kanada’da hiçbir sorunumuz yok; peçeli oy vermekten ya da yurttaşlık ant içme töreninde ant içmekten başka…

 

Garnotte ise şöyle yorumladı: 'Kendimi biraz çıplak hissediyorum.'

Garnotte ise şöyle yorumladı: ‘Kendimi biraz fazla çıplak hissediyorum!’

 

Harper, Erdoğan gibi -ölümü gösterip sıtmaya razı etme stratejisiyle- on yıllık iktidarını bir dört yıl daha korursa hiç şaşmamak gerek…

Popülizm bu demek….

Peçeli, çarşaflı, burkalı...

Peçeli, çarşaflı, burkalı…

 

 

Siz nasıl bir maskeyle gidip oyunuzu vereceksiniz?   🙂

 

 

 

Bizim Anadolu / 16 Ekim 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share