Press "Enter" to skip to content

Kanada oy verdi!

Kanada’da oy verme işlemleri bitti. Oylar Türkiye yolunda.

Montreal’de bir seçmen oyunu sandığa atıyor.

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçimlerinin Kanada ayağı 7 Mayıs 2023 Pazar günü saat 21.00’de sona erdi.

Oy verme işlemiyle ilgili sayılar şöyle:

Seçmen sayısı Kullanılan oy
Toronto2156211587
Montreal60934280
Vancouver49474242
Ottava78261481
Toplam4041821590
Oy kullanım oranı% 53,42
Vancouver’de yurttaşlar oy veriyor.

2018 seçimlerine göre ortalama % 10 gibi bir artış olsa da oy verme oranında, Türk toplumundaki artış göz önüne alındığında bunun doğal olduğu, dolayısıyla daha önce Kanada’da yerleşmiş önemli bir kesimin anayurda karşı duyarsızlığı gözlemcilerce bir üzüntü olarak dile getiriliyor.

Toronto’da oy vermek için bekleyenler.

Bunun yanında hâlâ bir ‘kabullenilmiş çaresizlik’in hüküm sürdüğüne dikkat çeken toplumbilim gözlemcileri bu çaresizliğin daha uzun bir süre devam edeceğine işaret ediyorlar.

Montreal’de sandık kurul üyeleri.

Tüm bu ‘çaresizliklere’ karşın, örneğin ABD’den otobüslerin tutularak Kanada’ya gelip oy veren olduğu gibi taa Halifaks’tan Montreal’e oy vermek için gelen Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının olması yüreğe bir su serpintisi ve hâlâ umudun olmasının gözlemcilerce sevindirici olduğu belirtiliyor.

Sandık başlarında CHP, AKP, MHP, İYİ Parti üyelerinin yanında TİP ve HDP, Yeşil Sol Parti üyeleri de gözlemci olarak bulundular.

Kanada’da konsolosluklar eksiklikler konusunda yurttaşlara yardımcı olmak için resmi dinlence, mesai gözetmeksizin çalışmalarda bulunurken, Türkiye Gönüllüleri temsilcileri de oy vermeye gelen yurttaşlara yardımcı olmak için yoğun çalıştılar.

Toronto’da sandık gözlem melekleri…

Millet İttifakı CHP Vancouver temsilcisi Güler Aylar ve Huriye Sefalı oy verme işleminde eşgüdümlü biçimde çalışarak yardımcı olurken, Edmonton’dan örgütlenmeyi de İYİ Parti temsilcisi Emine Süleymanoğlu yaptı.

İYİ Parti’den Emine Süleymanoğlu Edmonton’dan örgütlenmeyi yaptı.

CHP sandık başı çalışanları ve İYİ Parti gönüllüleri Mustafa Ünver, Kıvanç Özçetin ve Millet İttifakı gönüllüleri çok örgütlü bir çalışma yaparken, Toronto’da Türkiye Gönüllüleri Eşgüdüm Sorumlusu Ebru Demirtaş ve yine Millet İttifakı’ndan İYİ Parti üyesi Serpil Eyiol oy verme işlemlerinde yurttaşlara yardımcı oldular.

Gözlemciler görev başında (Montreal).

Montreal’de de CHP Doğu Kanada Temsilcisi Gökhan Kurtoğlu Komisyon üyesi olduğu için yurttaşlarla kendilerinin iletişimi olmadığını, dolayısıyla bilgi veremeyeceğini belirtirken, İyi Parti Kanada Temsilcisi Mehmet Demirci ve AKP Temsilcisi Mehmet Örs oy verme işlemlerinin çok sağlıklı biçimde sürdüğünü belirttiler, yurttaşların seçimlere göstermiş oldukları ilginin memnuniyet verici olduğunu ve herkesin hoşgörülü bir biçimde görevini yaptığını, dolayısıyla da herhangi bir sorunun yaşanmadığını belirttiler.

Montreal’de İran’dan Kaşkay Türkü Solmaz ile tanıştık. Güvenlikten sorumluydu.

Toronto’da hafta başı sadece 3 sandık açıldığı için, bunun yeterli olmadığı, bazı sandıklarda yavaş işlem yapıldığı, ve bu nedenle de 3-4 saat bekleyen yurttaşların oy veremeden tepkili biçimde döndükleri, ancak daha sonraki günlerin sakin geçtiği gözlendi.

Montreal’de Gökhan Kurtoğlu oy verdi.

Öte yandan oy verme işlemlerinde yapılan gözlemlerde şu görüşlere yer verildi:

1. Toronto Başkonsolosluğu için hafta içi 3, hafta sonu 5 sandık 21552 seçmen için yetersiz kalmış ve oluşan uzun kuyruklardan dolayı 3-4 saatlik bekleme süresi nedeniyle çoğu seçmen oy kullanamamıştır. Yaklaşık, günlük 200-300 kişiden sayılırsa, özellikle hafta içi yaklaşık 1000-1500 kişilik oy kaybıdır. 2. tura kalması durumunda YSK’den muhakkak ek sandık talebinde bulunulması gerekmektedir.

Vancouver’de sandık kurulu, gözlemci ve gönüllüler Başkonsolos Taylan Tokmak ile birlikte görev sonu anısı.

2. Her gün ortalama 30-40 seçmen yurtdışı seçmen kaydı olduğunu düşünerek oy vermek için gelmiş, ancak sandık başında yurt içi seçmen olduğunu öğrenmiştir. Bunun en önemli sebebi 2018-2023 seçimleri arasında, yaptıkları alımsatım, cenaze, e-devlet üzerinden doktor randevusu gibi işlemlerde 1. adresleri ile 2. adreslerinin yer değişimidir. Bir sonraki seçimde bu konuda seçmeni bilgilendirme çalışması yapılarak seçmen uyarılmalıdır.”

Ottava’da görev sonu sandık kurulu ve gönüllüler Büyükelçi Esra Demir ile birlikte.

Oy torbalarının saklama ve koruma komisyonlarınca titiz biçimde korumaya alınmış olduğuna dikkat çekilirken, Türkiye’ye iletme konusunda da yurttaşların içlerinin rahat olması ve oylarının herhangi bir engele uğramadan sağlıklı biçimde yerlerine ulaşacağı bilgisi verildi.

Montreal’de sandık kurulu, parti temsilcileri ve gönüllüler Başkonsolos Sencer Yöndem ile görev sonu birlikte bir anı fotoğrafı çektirdi.

 

banadolu@bizimanadolu.com

Bizim Anadolu / 11 Mayıs 2023

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...