Press "Enter" to skip to content

Kanada, iki gün kaldı! Haydi Oy ver!

Kanada’da oy verme işlemi 29 Nisan’dan beri devam ediyor, 7 Mayıs saat 21.00’de sona erecek.

Yurtdışında oy verme işlemleri sürüyor.

Vancouver, Toronto, Ottava ve Montreal’de seçimlere büyük bir ilgi gösteren T. C. yurttaşları oy vermek için sandıklara koşuyor. Uzaklardan gelip uzun kuyruklar oluşturan seçmenler oylarını kullanıyorlar.

Birkaç anlaşmazlığın dışında sakin geçen oy verme işlemlerinde en büyük sorun Toronto’da çıktı.

Darya Pınar Ottava’da oy kullandı.

Hafta içi 3 sandık kurulmasının yeterli olmadığı görülürken, bazı sandıklarda da yavaşlatma görüldü. Geçtiğimiz Salı günü ‘saat 15.30’da henüz 81. oyun verilebildiğini’ dile getiren Türkiye Gönüllülerinden Ebru Demirtaş, yurttaşların Pazartesi günü 3 – 3,5 saat, 4 saat kuyrukta bekleyip oy veremeden gittiklerini söyledi. Bu durum düzeltilmezse kasıtlı olduğunu düşüneceklerini ve hiç olmasa Kanada’da da oy verme işleminin 9 Mayıs’a kadar uzatılmasını talep etti.

Ottava’da görev yapan gözlemciler (müşahitler) Meral , Gözen, Nursel, Tuğba, Nur birlikte.

Avustralya ve Hollanda’da önceden Erdoğan’a verilmiş oy bültenlerinin ele geçirildiği belirtilirken, muhalefet kesimi, bu tür eylemlerin iktidar partisinin iyice çaresiz kaldığını gösterdiğini, gitmelerinin kaçınılmaz olduğunu ve bunların aynı zamanda algı yaratma biçimi olduğunu bildirirken, yurttaşların mutlaka oy vermeye sandık başına gitmelerini ve bu rejimi değiştirme kararlarını pekiştirmelerini istedi.

Vancouver’de yurttaşlar oy vermeye büyük ilgi gösteriyorlar. Fotoğraf: Bahar Çınarlı

Kanada’da oy verme işlemleri Vancouver, Ottava, Toronto ve Montreal’deki başkonsolosluklarda sürüyor ve 07 Mayıs, Pazar günü saat 21.00’e kadar sürecek.

Bizim Anadolu / 05 Mayıs 2023

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply