Press "Enter" to skip to content

Kanada Genel Seçimleri Ekim’de

Kanada Ekim’de seçimlere hazırlanıyor

Edinilen bilgilere göre Başbakan Stephen Harper 2 ya da 3 Ağustos’ta Meclis’in feshedilmesini istemek için Genel Vali’ye çıkacak.

 

 

Kanada'da seçimler Ekim'de...
Kanada’da seçimler Ekim’de…

 

Ardından seçimleri açıklayacak olan Harper, bu arada ülke tarihinin en uzun seçim kampanyasını da başlatmış olacak.

2007’de onaylanan yasa gereği oy verme günü 19 Ekim olacak, böylece partiler 11 haftalık bir seçim yarışına girmiş olacaklar.

 

Haper, Trudeau, Mulcair.
Tutucu Haper, Liberal Trudeau, Yeni Demokrat Mulcair.

 

Gilles Duceppe'in Kebek Bloku sadece Kebek'te temsil ediliyor.
Gilles Duceppe’in Kebek Bloku sadece Kebek’te temsil ediliyor.

Bir önceki Federal Seçimler 2 Mayıs 2011’de yapılmış, Harper’ın Kanada Tutucu Partisi (PCP / Parti Conservateur du Canada) azınlık hükümetinden tek başına iktidara çıkmıştı. Öte yandan Kebek seçmeni sürekli tartışmasız oy verdikleri Kebek Bloku (Bloc québécois)‘dan yüz çevirmiş ve Yeni Demokrat Parti’yi (NPD / Nouveau Parti démocratique) Ana Muhalefet’e taşımıştı.

 

Pahalı bir kampanya olacak

 

Bu arada tartışmalardan biri de 19 Ekim’de öngörülen oy verme gününe dek yapılacak seçim kampanyasının ülke tarihinde yaşanacak en pahalı seçim kampanyası olacağı yolunda. Partilerin daha çok yapacakları harcamalarının yanında yönetimsel kamu harcamalarının da milyon dolarları bulacağı konuşuluyor. Bunun içinde hazineden siyasi partilere ve adaylara ödenecek onlarca milyon dolar da var kuşkusuz.

 

Parlamentonun yüzü değişebilir

 

Şu anda Kanada Parlamentosunda Tutucu Parti 159, Yeni Demokrat Parti 95, Liberal Parti 36, Kebek Bloku 2 ve Yeşiller de 2 sandalye ile temsil ediliyorlar. Ayrıca 8 bağımsızın bulunduğu Kanada Parlamentosunda dört sandalye de boş bulunuyor.

Öte yandan 2012 yılında onaylanan bir yasaya göre 308 olan seçim bölgesi 338 bölgeye çıkarılmış durumda ve bu seçimde bu yasa uygulanacak.

 

Bizim Anadolu / 31 Temmuz 2015

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...