Press "Enter" to skip to content

Kanada Azınlık Hükümetine mi?

Kanada Azınlık Hükümetine mi?

Yarın (21 Ekim 2019, P.tesi) Kanada seçmeni sandık başına gidiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kanada’da Seçim.

 

Dört yıldan bu yana iktidarda olan ve karizmatik yakışıklılığıyla ülke yönetmeyi deneyen Justin Trudeau ve partisi Kanada Liberal Partisi pek sağlam bir ip üzerinde görünmüyor.

Son dönemlerde oldukça yıpranan Trudeau, siyasi gözlemcilere göre iktidarını koruyacak, ancak olursa, bu bir azınlık hükümeti olacak.

Seçim çalışmalarının son haftaya yoğun girdiği Kanada’da, kamuoyu yoklamalarına göre rüzgârın azınlık iktidarına yönelik döndüğü ve bu nedenle yeni seçim stratejilerinin kurulduğu gözleniyor.

 

Parti önderleri geleneksel seçim karşılaşmasında tartıştılar.

 

Andrew Scheer’in Tutucu İlerici Partisi (PCPC)’nin, geçen yıl partiden ayrılıp kendi partisini kuran Kanada Halkçı Partisi (PPC) önderi Maxime Bernier’ye yönelik özellikle toplumsal paylaşım ortamlarında kötü propaganda ile yıpratmak için bir iletişim firmasıyla anlaştığı savları gündem olurken, yine aynı partinin Yeni Demokratların Trudeau ile anlaştığı ve Liberal Parti ile bir koalisyona gidecekleri dedikodusunu yaydığı belirtiliyor.

Gazetecilerin ‘kürtaj konusunda ne düşünüyorsunuz’ sorusuna defalarca ‘ben bir Katolikim’ yanıtını veren Scheer’in, Kebek ilinde yaptığı seçim çalışmalarında söylediği sözlerin tersine, dün Ontario’da yaptığı konuşmada Kebek’in diğer illerden farklı bir yanı olmadığını belirtmesi Kebekliler arasında hoşnutsuzluğa neden olduğu gözleniyor.

Oy vermek bir yurttaşlık hakkı ve ödevi.

 

Kebek’in haklarını federal düzeyde en iyi biçimde koruyacağı sözünü veren Kebek Bloku önderi Yves-François Blanchet, ‘Kebek’i Federal Parlamento’da güçlü bir biçimde savunabilmem için oyunuza gereksinmem var’ dedi.

Batı’da, özellikle İngiliz Kolombiyası’nda güçlü görünen Yeşiller Partisi ve Önderi Elizabeth May ‘En iyi çevreci biziz’ derken, Yeni Demokratlar’ın önderi Jagmeet Singh ise ‘Türbanlıyım ama sizlerin değerleri için vuruşuyorum’ diyor.

Toplumun yaşlanması dolayısıyla ve yeni işgücü yaratmak için çözüm üretmek zorunda olduğunu söyleyen Trudeau ‘2021’den başlayarak göçmen alımını ülke genelinde yılda 350 bine çıkaracağını, Kebek’e ise göçmen seçiminde daha çok olanak tanıyacağı’ sözünü veriyor.

 

Seçime katılan belli başlı partilerin önderleri.

 

Öte yandan Kanada Halkçı Parti önderi Maxime Bernier ise iktidara gelirse özellikle yasadışı yollardan ülkeye giren sığınmacı alımına son vereceğini ve onlara yasal yollardan başvurmalarının yolunu göstereceklerini belirtirken, göçmen alımına da sınırlama getireceğinin sinyallerini veriyor.

 

Değişik saat dilimlerinin olduğu Kanada’da seçmenler yarın bölgelerine göre şu saatler arası oy verebilecekler:

Atlantik ve Terre-Neuve (New Foundland) 08.30 – 20.30

Doğu Kuzey Amerika Saati 09.30 – 21.30

Orta Kuzey Amerika Saati* 08.30 – 20.30

Kayalıklar * 07.30 – 19.30

Pasifik 07.00 – 19.00

* Saskatchewan özelinde; ülkenin diğer yörelerinde ileri saat uygulaması olduğundan oy verme yerel saatle 07.30 ile 19.30 arasında olacak.

 

Demokratik hakkınızı kullanmaya gittiğinizde seçmen kartı ve fotoğraflı – adresli kimliklerinizi unutmayınız.

 

 

Oy verme konusunda ayrıntılı bilgi (Fransızca ve İngilizce):

https://www.elections.ca/accueil.aspx

https://www.elections.ca/home.aspx

 

 

 

Bizim Anadolu / 20 Ekim 2019

 

Şu yazı ve haberlerle de ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...