Press "Enter" to skip to content

Kamyoncular dünyayı uyandırdı

Kanada kamyoncularından dünyaya demokrasi dersi…

Dünyanın değişik yörelerinde insanların uyanmaya başlaması ve hükümetlerin de bu yönde çekinceli olsa da kısıtlamaları kaldırmaya başlamasına karşın, Kanada’nın tutumu yurttaşları harekete geçmeye zorluyor.

‘Yasaklara Hayır Diyoruz’

Uzman doktorların Kovid-19 virüsünün Omikron biçiminin hafif geçirildiğini söylemesine karşın, hükümetlerin yurttaşları korkutarak baskı altında yaşatmaları sürerken, kısıtlama üzerine kısıtlama getirirken, bunun üzerine 15 Ocak’ta Başbakan Trudeau’nun aşıyı her alanda zorunlu kılmak amacıyla ABD ve Kanada arasında taşıma yapan kamyon sürücülerinin de kesinlikle aşı olması gerektiğini bildirmesi üzerine kamyoncular harekete geçti.

Başbakan Trudeau’nun kamyoncularla karşılaşmamak için kendini eve kapadığı öne sürülüyor.

 

Doğudan batıya kamyoncuların inanılmaz bir biçimde dayanışmaya girmesi dünyanın yüzünün Kanada’ya çevrilmesini sağladı.

Ottava karantinada.

İlk başlarda yaygın basın-yayının pek ilgilenmek istemediği, 200 kamyoncu olarak nitelediği haberlere karşın protestoya katılan kamyoncuların 50 bine vardığı bildiriliyor.

Devlet kanallarında olduğu gibi özel kanallarda da kamyoncuların protestolarının şiddete dönüşebileceği yorumlarıyla kamuoyunu olumsuz yönde etkilemeye çaba gösterdikleri görülüyor.

Arabalar kamyonculara yol veriyor.

Protestocular ne istiyor?

Devletin ve yaygın basın-yayının da bu baskılarla korona virüsü hakkında bulaşıcı hastalıklar uzmanları da içinde olmak üzere, soru soranları ‘aşı karşıtı’ olarak etiketleyip suçlamalarına karşın, protestocuların çoğunun aşılı olduğu, ancak kişi hak ve özgürlüklerine dayanarak yurttaşlara seçme hakkı verilmesini istiyorlar.

Kanadalılar -27 derecede yollara düşüp destek veriyorlar.

#ÖzgürlükKonvoyu ( #FreedomConvoy ) düşüncesi Kanada’nın Batı illerinden Alberta’da başlayıp batıdan doğuya doğru yayıldı ve bugün (29 Ocak 2022) Ottava’da olmak için sözleştikleri görüldü.

Kar, kış demeyip -27 derecede yollara çıkan Kanadalılar geçtikleri yerde kamyoncuları destekleyerek sevgi gösterisinde bulunuyorlar.

Elon Musk destek verdi.

Kamyoncuların protestosu dolayısıyla Kanada’daki bakkal ve marketlerde beslenme ürünleri sıkıntısı yaşanabileceği yolunda yorumda bulunarak protestocuları suçlamalara karşı protestoyu yönetenler bunu kendilerinin istemediğini, yurttaşların seçme hakkına saygı göstermeyen Federal ve İl hükümetlerinin neden olduğunun altını çiziyorlar.

Kamyonculara yiyecek içecek desteği.

Protesto Barışçıl, Şiddete Hoşgörü Yok!

Yayınlamış oldukları bildirilerde bu protestonun barışçıl olduğunun altını çizen düzenleyiciler, kamyoncuların aralara giren kışkırtmacıların oyunlarına gelmemeleri konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Amerika’daki kamyonculardan destek.

Özellikle Facebook ve Twitter gibi toplumsal paylaşım ortamlarının paylaşımları kısıtladığı, çoğu kez kaldırdığı görülürken, konuyla ilgili açılan yardım kampanyasında 7 milyon doların üzerinde yardım yapıldığı görüldü. Bu arada, bu yardımların birçoğunun bilinmeyen (anonim) kişilerce olduğu yorumlarının yapıldığı devlet yanlısı televizyon kanallarında, bu protestonun arkasında kimlerin olduğu sorusu soruluyor.

Üst geçitlerden kamyonculara destek.

Kanada genelinde ses getiren protestonun düzenleyicilerinden Tamara Lich sık sık güncellenmiş olan bildirilerinin sonuncusunda sürekli anımsatmada bulunarak şunları söylüyor:

‘Artık yeter!’

“Özgürlük Konvoyu, Kanada, ABD ve şimdi de tüm dünyadan kamyonculara ilham verdi. Bunlara Avustralya’da başlayan Kanberra’ya Özgürlük Konvoyu bir örnektir. GoFundMe (HaydiDestekleBeni) kampanyası şimdiden 63,569 milyon dolar topladı.

Çiftçilerden destek.

Elon Musk, Jordan Peterson, Joe Rogan ve diğerleri gibi en etkili, zeki ve akılcı çalışkan dünya liderlerinden bazıları, Kanadalı kamyonculara ve küresel liderlerimizin hak ve özgürlüklerimizi ihlal etmesinden bıkmış çalışan insanlara desteklerini defalarca dile getirdiler.

Ancak tehdit veya şiddet eylemleri olursa hedeflerimize ulaşamayız. Bu hareket barışçıl bir protestodur ve herhangi bir şiddet eylemini kabul etmiyoruz.

‘Ayağa kalk Kanada”!’

İnternetin yaygınlığının ve anlık küresel iletişimin sözcüklere ve düşüncelere herhangi bir fiziksel silahtan daha fazla güç verdiği bir dünyada yaşıyoruz – bu da onu tiranlığa ve otoriterliğe karşı kullanılabilecek güçlü bir araç haline getiriyor. Bu yüzden bizi sansürleyebilirler. Ve ne pahasına olursa olsun barışçıl kalmamız gerekir.

Destekler çığ gibi.

Küresel otoriterlerin ve düşünce kuruluşlarının emriyle hareketimizi sabote etmek için çalışan eylemcilerin olacağını zaten biliyoruz. Bu nedenle, saldırgan davranış ve şiddete sıfır hoşgörülü bir yaklaşıma sahip olmalıyız. Lütfen sakin olun ve birbirinize karşı sevgi dolu kalın.

Herkesin aşağıdakileri yapmasının ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulamalıyız:

1. Hiçbir koşulda herhangi bir devlet binasına veya devlet mülküne GİRMEYİN!

Yardım 7 milyon doları geçti.

2. Tüm polis memurlarına saygılı davranın. Ön saflardaki polis memurları şu an için gücü ellerinde tutan yandaş olmuş kişiler ve yerel siyasetçilerinin ciddi baskısı altındadır. Onlar bizim arkadaşlarımız ve Polis, Peel gibi bölgelerde, geçen yıl Doug Ford’un acımasız Kovid kısıtlamalarını yurttaşlara uygulamayı reddederek bizleri savundu. Lütfen cephe görevlilerini zor durumda bırakmayın! Size sert sözlü hareketlerde bulunsalar bile her zaman saygılı olun! Sadece çoğunun bunu baskı altında yaptığını bilin!

‘Ayağa kalkıyoruz’, ‘Kamyoncular, teşekkürler!’

Sakin olun, birbirinizi sevin, öfkelenmeyin!

3. Sakin olun! Diğer kamyoncuları ve katılımcıları çatışmaya sokmaya çalışan kişiler görürseniz, onları polise ve sahadaki görevli arkadaşlarımıza bildirin veya gerilimi azaltmak için çevrenizdeki diğer kişilerle birlikte sorunu çözmeye bakın. Bazen hepimizi öfkelendirmek için gruptaki tek bir sakin kafa yeterlidir. Konuşup anlaşma yanlısı olmaktan çekinmeyin!

Kimseyi tehdit etmeyin, bilinen basının geleneksel oyunlarına alet olmayın!

4. Herhangi bir tehditte bulunmayın! Tehditler tırmanışa yol açar ve bu da şiddeti getirebilir. Lütfen saldırgan söylemleri bastırmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bildiğiniz gibi, bilinen basın-yayın hazır bulunacak ve bunları hareketimize karşı bir cephane olarak kullanacaktır. Onların iş yapma biçimleri saygınlıkları yok etme stratejisi üzerine kuruludur. Saygınlığınızı yok ederek bundan çıkar sağlamalarına yardımcı olmayın!

Sakin olup birbirimize sevgi ve destek gösterirsek çok şey gerçekleşecek. Sonunda hükümetin, İngiltere’nin yakın zamanda yaptığı gibi Kovid pasaportları ve aşı zorunlulukları konusundaki politikasını tersine çevirmesini sağlayacağız. Yeni arkadaşlarla tanışacağız, ilişkiler geliştireceğiz ve olasılıkla bu barışçıl protesto sırasında tanışıp aşık olan ve birlikte bir yaşam kuran insanlar olacak. Sabırlı davranalım ve böyle parlak bir geleceği hepimiz için feda etmeyelim.

‘Özgürlük için!’

Bu, özgürlüğün ve birbirini anlamanın yeni altın çağına giden uzun bir yolculuğun ilk adımıdır. Gelin bu geleceği birlikte kuralım!

İyi olun ve birbirinizi sevin!

Hepinize çok sevgi ve olumlu duygular gönderiyorum!”

Düzenleyicilerden Tamara Lich kimdir?

Tamara Lich

Batı Kanada’da petrol alanında çalışan taşralı bir kız olan Tamara Lich bir dönem geldi ve Kanada siyasetine ilgi duymaya başladı. Sonrasında yurttaşların daha iyi yaşama kavuşması konusunda çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla toplumsal duyarlılıkta bulunarak etkin bir eylemci kimliğe dönüştü.

7/24 yollarda kamyonculara destek olmak amacıyla iletişimi de sağlayan Tamara Lich, gelen iletileri de anında yanıtlıyor ve moralin yüksekte olmasına yardımcı oluyor.

 

 

Bizim Anadolu / 29 Ocak 2022

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply