Press "Enter" to skip to content

Kaftancıoğlu’na ceza kararı onaylandı, tepkiler çığ gibi

Yargıtay, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu‘nun 3 davadan aldığı cezaları onadı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na yönelik cezalarla ilgili kararını açıkladı. Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onandı. Yargıtay, Kaftancıoğlu’na 2 ayrı suçtan verilen 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozdu.

Kılıçdaroğlu İstanbul İl Başkanlığı önünde konuşma yapacak.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu karar sonrası toplumsal paylaşım ortamından “Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın” çağrısını yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu karara tepki göstererek, “Destek için yanına gidiyorum” dedi.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, partisinin Canan Kaftancıoğlu’nun cezalarının onanması hakkında yaptığı basın açıklamasını alıntılayarak, ” Dünün mağdurlarının, bugün mağrur olduğu bu ucube sistem, Türkiye’yi daha fazla taşıyamaz. O sandık gelecek, bu vesayet bitecek. #AzKaldı…” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: Hakkında verilen haksız ve hukuksuz kararın ardından @Canan_Kaftanci’nu arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim Hiç kimse endişeye kapılmasın, umutsuzluğa düşmesin! Siyasi kararların odağı haline gelen yargı kurumunu yeniden ayağa kaldıracağız. Adalet mekanizmasını muhalefeti susturmak için kullananlar da, buradan siyasi bir kazanç devşireceğini zannetmesin! “Adalet bir gün herkese lazım olur.”

Halk CHP İl Başkanlığı önünde.

Toplumsal paylaşım ortamındaki bazı tepkiler şöyle:

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: CHP İl Başkanımız Kaftancıoğlu İstanbul’daki değişimi birlikte adımladığımız yol arkadaşımdır. Bu kararı siyasi buluyor ve kınıyorum. Başkanımızın yanındayım. Destek için yanına gidiyorum

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan: Bu karar hukuksuzdur. Siyaseten yenemediğini masa başında cezalandırma operasyonudur. Tüm kadrolarımızla İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’nun yanındayız

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen “cezayla” ilgili Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayarak geçmiş olsun dileklerimizi ve dayanışma duygularımızı ilettim. Saray saldırılarına karşı yanlarında olacağız ve omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz.

HDP’li Filiz Kerestecioğlu: Kendisini ilk Toplumsal Bellek Platformu aileleriyle röportaj yaptığım zaman tanıdım ve dost bildim. Mücadeleci, örgütleyici bir kadını zalimler asla gözden kaçırmaz! Ama zulümle abad olamayacaksınız. Bu ülkeyi kadınlar birlikte aydınlığa çıkaracağız. Geçmiş olsun Canan Kaftancıoğlu.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı: Türkiye’yi devraldıkları noktadan geriye götürmeye yemin etmiş gibi davranan bu iktidar ilk seçimde gidecek inşaallah. Canan Kaftancıoğlu’na yönelik ceza onama kararı tüm muhalefeti sindirmeye yönelik bir adımdır. Bu günleri mutlaka geride bırakacağız.

CHP’li Muharrem Erkek: Canan Kaftancıoğlu il başkanlığına seçildikten iki gün sonra soruşturma başlatıldı. Hepsi ifade özgürlüğüm kapsamında.

CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam: İstanbul İl Başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu iktidar tarafından susturulmak istenmektedir. Hukuku siyasetin sopası haline getirenlerle sandıkta hesaplaşacağız. Ülkemize adaleti elbirliği ile getirecek; bu kirli dönemi kapatacağız.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz: Hak, Hukuk, Adalet!!! Yılmak, Yok! Durmak Yok!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztünç: İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza ne hukuki ne de vicdanidir, tamamen siyasidir. Bu başta muhalifler olmak üzere halka gözdağı vermeye yönelik bir karardır. Ama şunu kimse unutmasın hiçbir CHP’li korkmayacak, yılmayacak, sinmeyecek…

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Lanet olsun siyasetinize de adaletinize de yargınıza da! Ortak mücadelemizle adalet ve demokrasiyi yeniden inşa edeceğiz.

Sol Partili Alper Taş: Gezi davası tutuklamaları, Kobani davası tutuklamaları şimdi de sevgili Canan Kaftancıoğlu’na ceza. Bu saldırı hepimize… “ Ya hep beraber ya hiçbirimiz” Örgütlü kötülüğü örgütlü iyiliği hep beraber örgütleyerek yeneceğiz.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu: Canan Kaftancıoğlu’na verilen haksız cezaya karşı demokratik siyaseti savunacağız. Az kaldı, bu zorbalıklara son verecek, hukuk devletini tesis edeceğiz.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Arsız kendini güçlü sanınca, Haklıyı suçlu çıkarmaya kalkarmış. Hem arsızlığa, Hem de hukuksuzluğa karşı dimdik ayakta duracağız.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem: CHP İst.İl Bşk. Sn. Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasını yargıtayın onaması ve getirilen siyasi yasak hukuka aykırıdır! @Canan_Kaftanci AKP’nin tek adam rejimine hizmet ve korku iklimi yaratmak için verilen bu kararı şiddetle kınıyorum. Muhalefeti korkutamayacaksınız!

CHP milletvekilleri CHP İl Başkanlığı’na giderken halk da İl Başkanlığı önünde toplanmaya başladı, ‘hak, hukuk, adalet’ sloganları atılıyor…

Kaftancıoğlu İstanbul yolundan şöyle seslendi:

 

 

Bizim Anadolu / 12 Mayıs 2022

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...