Press "Enter" to skip to content

Kaftancıoğlu’na ceza: 19 yıl 8 ay

Kaftancıoğlu’na ceza: 19 yıl 8 ay

 

 

 

 

 

 

 

Canan Kaftancıoğlu 9 yıl 8 ay ceza aldı.

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 7 önce yaptığı toplumsal ortam paylaşımları da içinde olmak üzere 5 ayrı suçlamadan 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 7 önce yaptığı toplumsal ortam paylaşımları da içinde olmak üzere 5 ayrı suçlamadan 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. Yargılamayı yapan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi kurulu Kaftancıoğlu’na verdiği 5 ayrı cezada herhangi bir indirime gitmedi. Kaftancıoğlu’nun geçen oturum sonunda Adliye önünde okuduğu şiirin mahkeme kuruluna karşı olumsuz bir tutum sergilediğinin göstergesi olduğunun ileri sürüldüğü kararda, indirim yapılmasına yer olmadığı belirtildi. Kurul, Kaftancıoğlu’nun tutum ve davranışlarının, kişilik özelliklerinin ve pişmanlık göstermediğini belirterek verdiği tüm cezalarda hükmün açıklanmasına yer olmadığına hükmetti. Kararın İstinaf Mahkemesi’ne taşınacağı öğrenildi. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya çok sayıda CHP milletvekili, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, çok sayıda ilin CHP il başkanları ve yüzlerce partili katıldı. Duruşmayı Almanya, Hollanda ve İngiltere konsolosluk temsilcileri de izledi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesi geniş güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. Partililerin üzerlerine giydikleri Canan Kaftancıoğlu’nun fotoğrafının bulunduğu t-gömleklerle adliye binasına girmelerine izin verilmedi. Duruşmaya girmek isteyen yurttaşlar t-gömlekleri adliye bahçesine bırakmak zorunda kaldı. Yoğunluktan dolayı yüzlerce CHP’li ise duruşma salonuna giremedi.

 

İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu destek için geldi.

 

Şiir okumak suç

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, Kaftancıoğlu’nun bir önceki duruşma sonrasında kurul aleyhine şiir okuduğunu ve toplumsal paylaşım hesabından mahkeme kurulunu hedef aldığını öne sürerek, bu duruma ilişkin belgelerin dava dosyasına alındığını aktardı.

 

Kaftancıoğlu 18 Temmuz’daki duruşma sonrasında adliye önünde Nâzım Hikmet’in Peyami Safa’ya hicvini okumuştu.

 

Kaftancıoğlu son sözüm olmayacak dedi.

 

İşte o şiir:

 

Dünyadan, memleketinden, insandan

umudum kesik değil diye

İpe çekilmeyip de

Atılırsan içeriye,

Yatarsan on yıl, on beş yıl

Daha da yatacağından başka,

‘Sallansaydım ipin ucunda

Bir bayrak gibi keşke”

Demiyeceksin,

Yaşamakta ayak direyeceksin.

Belki bahtiyarlık değildir artık,

Boynunun borcudur fakat,

Düşmana inat

Bir gün fazla yaşamak.

 

 

Duruşmada mütalaaya karşı savunma yapan Canan Kaftancıoğlu, savunmasına kendisine destek için duruşma salonunda olan herkesi selamlayarak başladı.

“Geçen celse hayallerimden bahsetmiştim. Bunların mütalaada ciddiye alınmadığını gördüm. Bu yüzden bugün size hakikatlerden bahsedeceğim” diyen Kaftancıoğlu, “Öncelikle ben cumhurbaşkanına hakaret etmedim, bundan sonra da etmem. Kim ne söylerse söylesin, hakikati nasıl çarpıtırsa çarptırsın hakaret etmem. Mustafa Kemal’in oturduğu bu makama hakaret etmek kimsenin haddi değildir. Memleketimizde AKP genel başkanı aynı zamanda Cumhurbaşkanı. AKP Genel Başkanı’na yönelik siyasi eleştirilerim cumhurbaşkanına hakaret kapsamına sokulmaktadır. Yaptığım siyasi eleştiriler cumhurbaşkanlığını ayrı tutarak cumhurbaşkanının AKP’li kimliğine dairdir” dedi.

İddianamede yer alan suçlamalardan olan “Kamu görevlisine hakaret” iddiasına da değinen Kaftancıoğlu, “Kimseye görevinden dolayı hakaret etmediğim gibi herhangi bir somut istinadım da yoktur. Anadolu’da bir öğretmenin çocuğu olarak büyümüş biri olarak, ayrıca Anadolu’da görev yapmış bir hekim olarak kamu görevinin saygınlığını oldukça iyi biliyorum. Bunları daha önce savunmamda belirtmeme rağmen mütalaada yer almasına üzülerek tanıklık ediyoruz” diye konuştu. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmediğini vurgulayan Kaftancıoğlu, “Bunu yapmam için önce kendimde kin ve nefrete ait duygular barındırmam lazım” görüşünde bulundu. İddianamede yer alan “Terör örgütü propagandası” suçlamasına tepki gösteren Kaftancıoğlu, “Terör örgütü propagandası yapmadım. TV programında terör örgütü propagandası yaptıysam incelenir, ama yok. Her kim terör örgütü propagandası yapıyor, teröre destek veriyorsa Allah belasını versin” ifadelerini kullandı.

 

Kılıçdaroğlu da destek için oradaydı.

 

Anlattığı şeylerin mütalaada yer almadığına değinen Kaftancıoğlu, şöyle devam etti:

“Uzun uzadıya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi ve temel hukuk kurallarının gözardı edildiği gerçeğinden söz etmeyeceğim. Bu hukuksuz durum hepimizin sorunu, bunu ortadan kaldırmak sizlerin sorumluluğunda. Bu dava bir ceza değil, bir cezalandırma davası. İşte bu yüzden yargıya güven düşük durumda. Bu salondakiler de dahil olmak üzere aslında hiç kimse hiçbir yerde özgür değil. Bu salonda sanık olmama rağmen kendimi sizden daha özgür hissediyorum, çünkü ben gerçekleri söylüyorum. Değil 17 yıl, 27 yıl ceza isteseler bile gerçekleri söyleyeceğim. Sizler de hakikati ararsanız özgürleştiğinizi hissedecekseniz. Bunu kendimden çok herkesin geleceği için istiyorum” diye konuştu. Kaftancıoğlu’nun avukatlarının savunmasının ardından mahkeme başkanı Kaftancıoğlu’na son sözünü sordu. Kaftancıoğlu ise, “Asla son sözüm olmayacak. O kaybetti. Biz kazandık. 80 milyon kazandı” dedi.

 

 

Ceza yağdı

Mahkeme kurulu Kaftancıoğlu’nun “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediğinin sabit olduğunu öne sürdü. Kurul, Canan Kaftancıoğlu’na 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Kaftancıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerini ise “Kamu görevlisine alenen hakaret” olarak değerlendiren mahkeme kurulu, Kaftancıoğlu’nu 1 yıl 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Kurul, “Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret” suçlamasından Kaftancıoğlu’na 2 yıl 4 ay hapis cezası verirken, “Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama” suçlamasından ise 1 yıl 8 ay hapis cezasına hükmetti. Kaftancıoğlu ayrıca “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasından 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

Verdiği cezalarla öne çıkmıştı

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, daha önceki verdiği ceza kararlarıyla da öne çıkmıştı. Gürlek, eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e hapis cezası verirken, Barış Akademisyenleri’nden birine ise şehit cenazesi ziyaret etmesi yönünde bir hüküm kurmuştu. ÇHD’li avukatların davasına bakan Gürlek’in verdiği hapis cezaları da hukukçuların tepkisine neden olmuştu. Gürlek, halen devam eden Sözcü gazetesi davasına da bakıyor.

 

 

Bizim Anadolu / 11 Eylül 2019

 

Şu yazı ve haberlerle de ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...