Press "Enter" to skip to content

Kadın Canlı Bombayı “İdol”

Kadın Canlı Bombayı “İdol” Yapmadılar mı?

Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 2013 yılında gittiği ABD’de, “Türkiye’nin demokratikleşme sürecini” şöyle anlatmıştı:

 

 

 

 

 

 

“Sayın Öcalan demek suç olmaktan çıktı. PKK’nin kendine ait bayrağını elinde taşımak, Öcalan’ın posterini taşımak suç olmaktan çıktı. Hatta Türkiye’nin sistemi böyle olmalıdır, Türkiye’de eyaletler, demokratik özerklikler falan filan… Bunların hiçbirisi artık suç değil. Geçmişte bu suçlamalarla yatanların hepsi çıktı.”

 

Müyesser Yıldız
Müyesser Yıldız

 

Evet, Türkiye o kadar “demokratikleşti” ki, artık katliamlar bile “kutsanıyor ve kutlanıyor”.

Ankara katliamını gerçekleştiren terörist için Van’da taziye çadırı kurulması ve Tuba Hezer isimli bir “milletvekilinin” o törene katılmasından söz ediyorum.

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün partisinin Meclis Grup Toplantısında bu rezalete şöyle tepki gösterdi:

“28 canımızın cenaze törenleri yapılırken, o teröriste kimse taziye ziyaretinde bulunamaz. Bu partinin (HDP) yetkili organları, bu konuda milletimize bir açıklama yapmak zorundalar. Bir intihar bombacısının, kan dökmüş, eli kanlı bir katilin taziyesine katılmak, onu saygıyla anmak, insanlığa yapılabilecek en büyük ihanettir.”

 

Bu “İhaneti” Daha Önce de Gördük

 

Evet, bu kelimenin tam anlamıyla “insanlığa ihanettir”!..

Ama, fakat, lâkin biz bu “ihaneti” daha önce de gördük.

Tarih 30 Haziran 1996; Tunceli’de “Zilan” kod adlı intihar bombacısı Zeynep Kınacı hamile kadın kılığına girerek, askerlerin bayrak merasimi sırasında saldırı düzenledi. 8 askerimiz şehit oldu, 29 askerimiz de yaralandı.

İşte bu canlı bomba için 15 yıl sonra 2011’de Diyarbakır’da bir “anma töreni” düzenlendi. Bu törene de bir “milletvekili”, Sebahat Tuncel katıldı. Tuncel, canlı bomba için şu konuşmayı yaptı:

“Zilan yoldaş özgürlük hareketi açısından önemli bir isimdir. Zilan yoldaş sadece sisteme karşı kendi bedeninde bomba patlatmamış, aynı zamanda erkek egemen sisteme karşı kadın mücadelesine önemli bir çıkış yapmıştır. Sadece Zilan değil, Kürt özgürlük tarihine baktığımızda binlerce şehidimiz var. 18 bin gerilla bu 30 yıllık mücadele yaşamını yitirmiştir. Bunların arasında binlerce kadın arkadaşımız var. Bizim bugün rahat siyaset yapmamızı, bu kadar rahat konuşmamızı bu mücadeleye ve bu arkadaşlarımıza borçluyuz. 30 yılda çok büyük emekler ve çok büyük bedeller verildi. Ancak halen yolumuz var. Zilan yoldaşın canını ortaya koyarak sisteme karsı vücudunu bomba yapıp patlatmasını, kendi mücadelemiz olarak görmeliyiz. O zaman biz şehitlerimizi anarken sadece onların önünde saygı ile eğilmekle değil, onların yaşam idollerini kendimize yaşam idolu olarak görmeliyiz.”

O teröristi “anma” konuşmalarından sonra da Zeynep Kınacı’nın kendi sesinden hayatını ve hayatından kesitleri yansıtan slayt gösterisi düzenlendi. Dicle Fırat Kültür Merkezi sanatçıları onun için bestelenen türküleri okudu, katılımcılar, “Şehitler ölmez… Yaşasın Başkan Apo” sloganları attı.

Peki bu “ihanet”in hesabı soruldu mu? Sebahat Tuncel yıllarca elini kolunu sallayarak, “milletvekilliği” yaptığına göre, tabii ki hayır!..
Sorulsaydı, bugünkü “ihanet” yaşanır mıydı?

Van polisi, Ankara katliamcısının taziyesine katılanları gözaltına almış… Savcılık da “milletvekili” Tuba Hezer hakkında soruşturma başlatmış.

Sonuç çıkar mı? Bugüne kadarki “demokrasi” anlayışına bakılırsa, zor.

Ancak AKP Grubu’nda ilk defa böylesi büyük bir tepki olduğunu gördüm. Bir AKP yöneticisine ne yapacaklarını sordum.

“Perşembe günü yapacağımız açıklamayı bekleyin” demekle yetindi.

Perşembe’nin gelişi her daim Çarşamba’dan belliydi, ama sanki bu defa farklı bir şey olacak.

Bekleyelim, bakalım ne olacak!..

 

Müyesser YILDIZ

 

 

 

Basından / Bizim Anadolu / 24 Şubat 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...