Press "Enter" to skip to content

Kadıgil’den AKP’lilere: ‘Gömeceğiz!’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Sera Kadıgil 19 Ekim’de Meclis’te yaptığı konuşmada AKP’lilere ‘sizleri tarihe gömeceğiz’ dedi.

Yaptığı konuşmada AKP’lileri ve iktidarı eleştiren Sera Kadıgil, 41 madencinin ölümüne yol açan patlamadan söz ederek ‘bu bir iş kazası değil, iş cinayetidir ve katillerin de kim olduğu bellidir’ diye konuştu.

TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil Meclis konuşmasında.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Amasra’da 41 işçinin yaşamını yitirdiği maden cinayetinin sorumluları için Meclis kürsüsünde yargılama yaptı. Kadıgil, Soma Davası’ndan tutuklu olanların davanın avukatları Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı olduğunu vurgulayarak ‘Madencilerin yakınlarını savunmak, meslektaşlarımıza tekrar kavuşuncaya dek biz dostlarına düştü. Ben de şimdi bunu yapacağım. Size bu davada olanları, maktul yakınlarının avukatı gibi anlatacağım. Kararı, varsa, vicdanınıza bırakacağım’ dedi.

Sözlerini ‘Şimdi bu komisyonda da konuyu boğar, bu milletin vekillerini oyalar, o arada da her şeyi unuttururuz sanıyorsunuz ya hani, çok beklersiniz… Çünkü deliller ortada. Artık tek beklediğimiz gün, tarafsız ve bağımsız mahkemelere tekrar kavuşup hakkınızdaki şu gerekçeli kararı gerçek hakimlerden duyacağımız gündür’ biçiminde sürdüren Sera Kadıgil, Meclis’te çalışan stenograflara seslenerek şunları söyledi:

Yazın arkadaşlar! Karar: Sanıklar Enerji Bakanı, TTK Başkanı, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü, Müdür Yardımcıları, TTK Teftiş Kurulu Başkanı, Amasra Kömür İşletmeleri İşletme Müdürü ve Yardımcıları, baş mühendisleri; TTK, SGK ve Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu’nda bölgenin denetiminden sorumlu görevliler hakkında olası kastla insan öldürmek, neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama, görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma suçlarından her sanık için ayrı ayrı olmak üzere 41 kez müebbet hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verilmiştir!’

TELE1’e verilen cezaya da değinen Kadıgil şöyle konuştu: ‘Benim konuşmamı gerekçe gösteren RTÜK TELE1’e karartma cezası vermiş. Biz gerekirse dumanla haberleşiriz ama, sizleri tarihe gömeceğiz’ dedi.

TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in konuşması şöyle:
 

Bizim Anadolu / 20 Ekim 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...