Press "Enter" to skip to content

Kadıgil: Kadınların başörtüsü sorunu yok

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, kadınların başörtüsü sorunu olmadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘başörtüsüne yasal güvence’ye ilişkin yasa önergesi sunacaklarını açıklamasının ardından AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘hak ve özgürlükler mücadelelerinin tarihine atılmış çok güçlü bir imza’ konuşması yapacağını bildirmişti. Cumhurbaşkanı grup toplantısında böyle bir sorunun bulunmadığını belirtmekle birlikte muhalefete ‘Gelin çözümü anayasa düzeyinde sağlayalım’ diye seslenmişti. Bunun üzerine CHP önderinden ‘Eğer arkasında yine kurnaz bir ajanda çıkmazsa her türlü desteği vermeye hazırız’ yanıtı gelmişti.

‘Asıl sorun laikliği ayaklar altına alanlar ve ses çıkartamayanlar’

TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, ‘Türkiye’nin gündeminde olmayan başörtüsünün, Medeni Kanun’un kabulünün yıl dönümünde lüzumsuz bir şekilde’ ülkenin asli gündemi haline getirildiğini söyledi.

‘Bu ülkedeki kadınların asli sorunu, laikliği ayaklar altına alanlar ve çeşitli kaygılarla laikliğin ayaklar altına alınmasına ses çıkartamayanlar’ diye konuşan Kadıgil, şunları kaydetti: ‘Bugün saçma sapan bir gündemle uyandık. Neymiş, bir tanesi başörtüsü için yasa yapacakmış. Yetmez, öbürü el artırıyor, anayasa değiştirecekmiş. İçerisine, sömürmekten bıkmadığı ailesini de koyacakmış. Açık söyleyelim, avucunuzu yalarsınız. Bu memlekette kadınların başörtüsü sorunu yok. Her Allah’ın günü en yakınındaki erkeğin keyfine göre davranmadı diye şiddet gören, tecavüze uğrayıp öldürülen, ardından da ‘Onun o saatte ne işi varmış’ diye konuşulan kadınlar var.’

Bizim Anadolu / 6 Ekim 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...