Press "Enter" to skip to content

Joyce İçin Adalet

Joyce İçin Adalet!

Çağımızın onulmaz hastalığı ırkçılık sürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Joliette kentinde hastanede ırkçılığa uğrayan Amerikan Yerlisi Joyce Echaquan (37)’ın ölümü Kebek’te olduğu gibi tüm Kanada’da şiddetli tepkilere neden oldu.

 

28 Eylül’de Joliette’te mide rahatsızlığı nedeniyle hastaneye giden Joyce Echaquan (Coys Eşakuan), ağrısı dolayısıyla acı çekerken görevli hemşirelerce ırkçı davranışa uğradı. Irkçı söylemlerine devam eden hemşireler acı çeken kalp hastası Joyce Echaquan’ın ölümüne neden oldular.

 

Görüntüler toplumsal paylaşım ortamlarında yayınlandı.

 

Telefonuyla uğramış olduğu ırkçılığı kaydedip toplumsal paylaşım ortamlarından yayınlamayı başaran Joyce Echaquan, alerjisi olmasına karşın kendisine verilen aşırı morfin sonucu yaşamını yitirdi.

 

Yaşam arkadaşı Carol Dubé göz yaşları içinde konuştu.

 

Ardında 7 öksüz çocuk bırakan Joyce Echaquan’ın toprağa verilmesi sırasında gözyaşları arasında konuşan yaşam arkadaşı Carol Dubé, eşinin ölümünün bir işe yaramasını, sistemli bir alışkanlık olan ırkçılığa karşı zaman geçirmeden savaşımın gerektiğinin altını çizdi.

 

Kebek için utanç pankartları taşındı.

 

Kebek kentinde olduğu gibi, Rimouski, Montreal ve Kanada’nın birçok kentinde düzenlenen gösteri ve yürüyüşlerde ırkçılık lanetlenirken siyasetçilere yönelik kızgın savsözler (sloganlar) atıldı.

 

Kebek Dayanışma Partisi’nden Manon Massé de yürüyüşe katıldı.

 

‘Yetkililer Sorumluluklarını Alsınlar!’

 

Öte yandan bir basın bildirisi yayınlayan Yerli Halklar Kurultayı (CPA/CAP) Joyce Echaquan için adalet istedi.

 

Echaquan ailesine başsağlığı dileklerini ileten Yerli Halklar Kurultayı Başkanı Elmer St. Pierre, Joyce Echaquan’ın uğramış olduğu ırkçılığın kabul edilemez olduğunu ve yetkilileri adalet ve sorumluluklarını almaya çağırdı.

 

‘Şimdi kınayın!’

 

Yerli Halklar Kurultayı yayınlamış olduğu basın bildirisinde Elmer St. Pierre’in şu sözlerine yer verdi :

 

“Kebek Başbakanı François Legault bu olayın İlde sistemli bir ırkçılığı örneği olduğunu yadsıyor. Halbuki 2019’da sona eren Kebek’te bazı kamu hizmetleri ve Yerliler arasındaki ilişkiler üzerine gerçekleştirilen Komisyon Soruşturması ve yayınlanan söz konusu görüntüler Kebek Başbakanı’nın yadsımasının tam tersini söylüyor. Bu soruşturma, ‘Yerli kadınlara yönelik bağımlılık testleri sırasında uygulama ahlakına aykırı’ ve Kebek sağlık sisteminde ‘Yerli hastalara yönelik ayrımcılık ve önyargılar’ konusunda önemli sorunlar yaşandığını ortaya çıkardı.

 

Joyce Echaquan’ın oğullarından biri annesi için mum yaktı.

 

Başbakan Legault’dan sistemli ırkçılığı kabul etmesini ve zaman geçirmeden Joyce’un ölümüne neden olan olaya karşı harekete geçmesini istiyoruz. Hemen tam ve kapsamlı bir soruşturma yapılmalıdır.”

 

Yerlilerin yaşamı önemlidir…

 

Joyce Echaquan’ın Kebek’in George Floyd’u ya da Breonna Taylor’u olduğuna dikkat çekilirken, sadece bu kez polis yerine hastane çalışanlarının olduğu anımsatıldı.

 

Senatör Dalphond Meclis’te konuştu.

 

Ailenin savunmanı Jean-François Bertrand, gereken tüm hukuksal girişimlerin yapılacağını belirtirken aileye ve çocuklara hem tazminat verilmesi hem de ruhsal destek verilmesi gerektiğini belirtti.

 

Tepkiler çığ gibi büyüdü.

 

Aileye telefon edip başsağlığı dileyen Kebek Başbakanı François Legault, durumdan duyduğu üzüntüyü belirtti ancak Kebek’te sistemli bir ırkçılık olduğunu ret etti.

 

Kebek Kamu Güvenliği Bakanı soruşturma yönergesi verdiğini duyurdu.

 

Tepkiler sonucu toplumsal paylaşım ortamı cıvıltı (twitter) üzerinden bir ileti yayınlayan Kebek Kamu Güvenliği Bakanı Geneviève Guilbault trajik olarak nitelemiş olduğu Joyce Echaquan’ın ölümü üzerine kapsamlı bir soruşturma için yönerge verdiğini belirtti. Bakan Guilbault, ‘Bu tür yinelenmemesi için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekir’ dedi.

 

Gösteri yürüyüşünde Joyce Echaquan’ın annesi de bulundu.

 

Öte yandan Joyce Echaquan’a adalet konusunda imza kampanyası açıldı. İmzalamak için şu bağlantıdan ulaşılabilir:

 

https://www.change.org/p/government-of-quebec-justice-for-joyce?signed=true

 

 

Bizim Anadolu / 04 Ekim 2020

 

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply