Press "Enter" to skip to content

İzmir’de Deprem

İzmir Seferihisar’da 6,9 büyüklüğünde deprem

İzmir’in Seferihisar açıklarında Richter ölçeğine göre 6.9 büyüklüğünde bir deprem yaşandı.

 

 

 

 

İzmir’de deprem ocaklar yaktı.

 

Deprem, Seferihisar’ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde de yoğun olarak duyumsandı. İzmir’de bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda binada da hasar oluştuğu belirtildi.

Son gelen haberlere göre 25 kişi yaşamını yitirdi, sekiz yüzün üzerinde yaralı var.

Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de duyumsandı. Depremle birlikte yurttaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince telefon sistemlerinde yoğunluk oluştu. Hastaneler, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri alarm durumuna geçti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer, toplumsal paylaşım ortamından açıklamada bulundu.

Soyer, şunları söyledi:

‘Az önce yaşanan deprem nedeniyle tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can ve mal kaybının olmamasını umut ediyorum. Gelişmeleri takip ediyoruz. Afet ekiplerimiz hazır.’

 

 

20’ye yakın yıkım ihbarı aldık

 

CNN TÜRK canlı yayınına bağlanarak açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bornova Bayraklı bölgesinde yıkılan binalarımız var. Can kayıpları olabilir ama henüz net bir bilgi yok. 20’ye yakın binada yıkım ihbarı aldık” dedi.

 

Depremin simgesi olan Buse Hasyılmaz 9,5 saat sonra çıkarılabildi.

 

 

İlk açıklamayı AFAD yaptı

 

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü İzmir’in Seferihisar açıkları olan depremde 1’i boğulma olmak üzere 4 kişinin yaşamını yitirdiğini, 152 kişinin yaralandığını bildirdi.

 

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Sağlık Afet Koordinasyon Merkezinden alınan bilgilere göre, 1’i boğulmak olmak üzere 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 120 vatandaşımız da yaralanmıştır. AFAD Başkanlığı tarafından bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere 3 milyon lira acil yardım ödeneği gönderilmiştir. Sakarya, Bursa ve Afyon’dan 3 mobil koordinasyon tırı bölgeye yönlendirilmiştir.”

 

AFAD tarafından yapılan açıklamada “Cuma günü, saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Yerin 16,54 km derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine uzaklığı 17,26 km’dir. Deprem sonrasında, 4’ün üzerinde 13 olmak üzere toplam 33 artçı sarsıntı yaşanmıştır.

 

SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma olmak üzere 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 152 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir’de yıkılan ve hasar gören 12 binada arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

 

 

Örnek olması gereken Bakan’dan şov

 

Bakanın şov merakı.

 

Bu arada arama kurtarma çalışmalarının olduğu yere gelen Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, kask, maske takmak ve özel giysi giymek gibi herhangi bir önlem almadan yıkıntıların üzerine çıkıp çalışan ekibin çalışmalarına engel oldu; yıkıntı altında kalan felaketzedeyle iletişimde olan arama kurtarma elemanının elinden telefonu alıp Buse ile konuşarak şov yapmayı yeğledi.

 

Bakan Pakdemirli’nin davranışı büyük tepki topladı.

 

 

Artçı depremler sürüyor

 

Ege Denizi’nde İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında oluşan gelen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede 6 artçı sarsıntı kaydedildi.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 4 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 120 kişinin yaralandığını bildirdi. Koca, “İzmir’deki depremde ne yazık ki 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. Toplamda 120 vatandaşımız depremden etkilendi. 38 ambulansımız, 35 UMKE ekibimiz ve 2 ambulans helikopterimiz olay yerinde. Tüm desteğimizle İzmir halkının yanındayız. Başımız sağ olsun.” dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir Valiliği bünyesinde ‘afet koordinasyon’ merkezinin kurulduğunu belirterek, “AFAD ve İçişleri Bakanlığı birimleri İzmir’e yönlendirildi. Hızlı bir şekilde olay yerine intikal ediyoruz. Vatandaşlarımızı enkaz altından kurtarmak için seferber olacağız.” dedi.

 

İzmir Valisi Köşger, “Bize intikal eden can ve mal kaybıyla ilgili henüz bilgi yok. Kriz merkezine geçeceğiz, gelen bilgiler neyse aktaracağız” dedi.

 

Depremle ilgili skandal paylaşımlar.

 

 

Depremin ardından skandal paylaşımlar

 

İzmir’de Ege Denizi merkezli, çok sayıda yıkıma neden olan depremin ardından toplumsal paylaşım ortamından paylaşılan bir ileti büyük tepki uyandırdı.

 

Asena Türk adlı bir kullanıcı, depreme ilişkin paylaşımında, ‘Ya Rabbi! İzmirliler gibi zinaya, nefsime değil, Seccademe köle et beni… Amin!’ diye yazdı.

 

Acıyı paylaşmak yerine…

 

Bir başka kullanıcı ‘Lut kavmini unutma’ diyerek önceki paylaşıma destek verirken, başka bir kullanıcı da yapmış olduğu paylaşımda şunları söyledi:

 

‘Din, iman, namaz yok. Türkler Müslümanlar sağolsun, öbürlerine de ne olursa olsun.’

 

Bu paylaşımların ardından on binlerce kullanıcı, sözkonusu paylaşımları yapan kişilerin bulunması için Emniyet’e ve ilgili kurumlara şikâyette bulundu.

 

‘Öbürlerine ne olursa olsun…’

 

 

Soruşturma başlatıldı

 

Asena Türk kullanıcısı hesabını kapatırken, inceleme başlatan güvenlik birimleri 6 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), İzmir ve çevre illerde yaşanan deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan 6 hesap kullanıcısının tespit edildiğini aktardı.

 

EGM’den yapılan yazılı açıklamada, ‘Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir. Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; İzmir ve çevre illerde meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarla halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik ettiği değerlendirilen 20 paylaşıma rastlanıldığı, yapılan 6 paylaşımın kullanıcısının tespit edilerek gerekli çalışmaların yapılması için adli mercilere intikal ettirileceği, konuya ilişkin takibat ve çalışmaların hassasiyetle devam ettiği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur’ denildi.

 

İzmirli geceyi dışarıda geçirdi.

 

 

Bizim Anadolu / 31 Ekim 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...