Press "Enter" to skip to content

IŞİD’in kafa kesme görüntüleri ‘Greenbox’ mı?

IŞİD’in kafa kesme görüntüleri ‘Greenbox’ mı?

IŞİD’in kafa kesme görüntüleri ‘Greenbox’ mı? savları yeniden gündemde

 

CyberBerkut adlı korsan (hacker) grubunun ele geçirdiği görüntüler, “IŞİD’in ‘kafa kesme’ videolarının gerçek olmadığı” ve “Amerika’da bir stüdyoda çekildiği” savını yeniden gündeme getirdi.

 

IŞİD, tutsak aldığı Amerikalı gazeteci James Foley’i infaz etmiş ve görüntülerini yayınlamıştı. CyberBerkut adlı ‘hacker’ grubunun ortaya çıkardığı görüntülerde, bunların bir Amerikan stüdyosunda çekildiği ve her şeyin bir propaganda olduğu savlanıyor.

 

Görüntülerde diz çökmüş bir kel adam, yanında IŞİD militanı ile aynı kıyafetleri giyen ve aynı hareketleri yapan bir kişi, kamera açısı ile örtüşen kameralar, sağ tarafta ise rüzgâr yapması için yerleştirilmiş vantilatörler görünüyor.

 

Hacker grubu, video boyunca rüzgârın aynı yönden esmesini, kafa kesildiği anda ise rüzgârın durmasını kanıt olarak gösteriyor.

 

 

 

GreenBox nedir?

 

İki farklı görüntüyü birbirinin üstüne oturtmaya yarayan bir düzeneğe verilen addır. Bu yöntem, olanaksız, pahalı ya da tehlikeli sahneleri kolayca çekme olanağı sunuyor. Hacker grubunun söylemine göre kurgu olduğu savlanan IŞİD videosundaki çöl görüntüsü de bu biçimde gerçekleştirildi.

 

 

Bizim Anadolu / 03 Ağustos 2015

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...