Press "Enter" to skip to content

İmamoğlu’na 2 yıl ceza ve siyasi yasak!

Bugün İstanbul’da görülen davada Yüksek Seçim Kurulu’na hakaret ettiği gerekçesiyle İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ceza çıktı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği savıyla yargılandığı davadan karar çıktı. Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak sürecini başlatan 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. İstinaf ve Yargıtay kararlarının ardından İmamoğlu, hakkındaki siyasi kararı kesinleşecek.

Dilek İmamoğlu, eşinin yanında her zaman destek veriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart seçimlerinin haksız ve hukuksuz bir biçimde iptaliyle ilgili yaptığı açıklamada YSK üyelerine hakaret ettiği savlandı. Ekrem İmamoğlu, birçok kez sözlerinin hedefinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu açıklasa da YSK üyelerine hakaretten 4 yıl 1 hapis ile yargıladı.

İmamoğlu’nun yargılandığı davanın bir önceki duruşmasında savcı, mütaalasını tekrar ederek hapis cezası ve siyasi yasak istedi. Mahkemeden İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası çıktı. Böylelikle iki kez seçim kazanmış olan İmamoğlu’na siyasi yasak süreci açılmış oldu. Kesin karar İstinaf ve Yargıtay kararları ile verilecek.

Ekrem İmamoğlu verilen karar hakkında şunları dile getirdi: “Halkın verdiği yetkiyi bir avuç insan alamaz. Mücadelemiz daha güçlü başlıyor Allah’ın izniyle.”

İmamoğlu, dün katıldığı bir TV programında davayla ilgili olarak şunları söylemişti:

Her şeye rağmen yarınki mahkemenin hakimine, savcısına karar vericilerine sonsuz güvenmek istiyorum. Temennim o. Her zaman söylüyorum. Allah’ım vicdan yoksunu, adalet yoksunu insanlardan bizi koru.”

Ekrem İmamoğlu hakkında siyasi yasak istenen davanın duruşmasına gitmedi. Duruşma başladığı saatlerde Ekrem İmamoğlu Davutpaşa Anadolu Lisesi’ndeydi. İmamoğlu öğrencilerin alkış ve ‘Ekrem Başkan’ sloganlarıyla karşılandı.

Duruşma yargıcı, bir önceki oturumda da yapılan reddi hakim isteğinin reddedildiğini bildirdi. İmamoğlu’nun avukatları, reddi hakim itirazının Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre bir kez daha ağır ceza mahkemesine gönderilmesini talep etti. Yargıç, itirazın daha önce sonuçlandırıldığını, yeniden karar verilmesine yer olmadığını söyledi.

Davutoğlu’ndan destek.

Mahkeme Murat Ongun ve Necati Özkan’ın tanıklığını kabul etti. Ongun, şunları söyledi: “Bir toplantı esnasında çok sayıda gazeteci arkadaşımız sabah saatlerinde Soylu’nun yaptığı açıklamada İmamoğlu’na ‘ahmak’ dediğini hatırlattı. İmamoğlu’nun yanıt verip vermeyeceğini sordular. Ben de başkana sordum. O da ‘Bu çok yakışıksız bir ifade, yanıt verelim’ dedi. Ben gazeteci arkadaşları arayıp davet ettim. Başkanımız da verdiği yanıtta ‘Ben lafa bakarım….’ diye devam eden cümleyi kurmuştur. Ben kendisine ‘Acaba sayın bakana çok mu ağır konuştunuz’ diye sordum. O da ‘Az bile konuştum’ dedi. Seçimlerim iptal edildiği 6 Mayıs günü bile Ekrem İmamoğlu’ndan YSK üyeleri hakkında herhangi bir olumsuz söz duymadım. Bütün açıklamalar siyasi kişilere ilişkindir.”

İmamoğlu’nun 2013’ten bu yana siyasi danışmanı ve kampanya yöneticisi olduğunu söyleyen Necati Özkan da Soylu’nun hedef aldığı Strasburg’taki toplantıyla ilgili bilgiler verdi.

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin talebiyle Türkiye’ye gelen yabancı heyet seçimleri gözlemlemiş ve rapor yazmıştır. Avrupa’daki bütün seçimlerden sonra Avrupa Parlamentosu benzeri bir mekanizma işletir. Seçimlerde görülen anormallikleri Avrupa Parlamentosundan bir heyet parlamentoya rapor eder. Sadece Ekrem İmamoğlu değil Kocaeli, İzmir gibi çeşitli belediye başkanlarının da olduğu 14 kişilik bir heyet Strazburg’ta hep birlikte raporu tartışmak üzere davet edilmişlerdir. O sabah erken gitmiştik, aynı akşam geri döndük. Beş gün sonra Ekrem Başkan ile Üsküdar’da toplantıdaydık. Soylu’nun yakışıksız ifadeler taşıyan o açıklamasından haberdar olduk. İmamoğlu konuşmasında ‘Ben lafa bakarım’ diye giriş yaparak eleştiriyi kendisine iade etti. Ertesi gün bütün gazetelerde başlıklar ‘Ekrem İmamoğlu Süleyman Soylu’ya cevap verdi’ şeklindeydi. Basın böyle anladı, Ekrem bey böyle davrandı, bu dava nasıl oldu anlayamadık. Ekrem Başkanın YSK üyelerine karşı hiç bir sözü olmadı. Seçim öncesi ve sonrasında ortalığı karıştırmak ile görevli gibi davranan bir içişleri bakanı ile karşı karşıyaydık maalesef. İkinci seçim zaferi sonrası da ağladığı yansıdı.”

Dilek İmamoğlu eşinin yanında.

Tanıklıklar için süre istendi

İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, tanık açıklamalarına ilişkin yazılı açıklamada bulunmak için süre istedi. Polat, dosyaya sundukları uzman mütalaasının değerlendirilmesini de istedi.

Bilirkişi Yazanağı okundu

İzzet Özgenç, Ahmet Gökçen, Adem Sözüer tarafından kaleme alınan ve 36 sayfadan oluşan bilirkişi yazanağı okundu. Avukat Polat, ‘Okunan raporda eleştiri konusu yapılan ve mütalaayı düzenleyen uzman tanıkların dinlenmesini talep ediyoruz’ dedi.

İmamoğlu’nun ‘ahmak’tan kastının Soylu olduğu açıklaması üzerine Soylu’nun yaptığı açıklamanın bulunduğu CD mahkeme salonunda dinlendi. İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, Soylu’nun tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Duruşma savcısı, uzman tanık olarak dinletilmesi istenen hukukçuların görüşlerinin raporda yer aldığını aktardı ve soruşturmanın derinleştirilmesine dair bir talebinin olmadığını söyledi. Soylu’nun tanık olarak dinlenmesi isteğine yönelik de bir derinleştirme talebinin olmadığını belirtti.

Mahkeme, Soylu’nun tanık olarak dinlenilmesinin davaya yarar sağlamayacağı savıyla bu isteği reddetti.

Yargıç, avukatların yazılı açıklamada bulunmak için istedikleri süre talebini reddetti. Duruşma savcısı da önceki mütalaasını yineleyerek Ekrem İmamoğlu’na hapis ve siyasi yasak istedi.

İmamoğlu’nun avukatları, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin ayrıntılı savunma yapmak için süre istedi.

Mahkeme, bundan önceki iki oturumda da esas hakkında mütalaa verildiği, geçen zaman içinde esas hakkındaki mütalaaya karşı ve esas hakkındaki savunmanın hazırlanması için yeterli sürenin bulunduğunu belirtti.

Duruşmaya ara verildi

Yargıç, duruşmaya saat 16.00’ya dek ara verdi.

İmamoğlu yurttaşı Saraçhane’ye çağırdı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından 16 milyon İstanbulluya çağrıda bulundu. İmamoğlu, şunları dile getirdi: “16 milyon İstanbullunun evi Saraçhane’dir. İstanbul ve Türkiye, iradesine daha önce nasıl sahip çıktıysa bugün de çıkacaktır. Karar ne olursa olsun, kâh sevincimizi kâh irademizi göstermek adına herkesi saat 16.00’da Saraçhane’ye davet ediyorum.”

Duruşma yeniden başladı

Avukat Kemal Polat, şimdiye kadar söylediklerini tekrar ettiğini söyledi. Polat, Abdulkadir Selvi’nin 8 Nisan 2019 tarihli yazısını ve Soylu’nun ‘seçimlerin yenilenmesi gerektiği’yle ilgili sözlerini dosyaya sundu ve “Duruşmanın bundan sonra SEGBİS ile kaydedilmesini istiyorum çünkü detaylı savunmalar yapılacak. Ben çok fazla konuşmaya ihtiyaç duymuyorum. Umarım beni mahcup edersiniz” dedi.

Yargıç, SEGBİS ile kayıt alınması için ilgili kişileri çağırttı.

İmamoğlu’nun avukatlarından Sercan Polat: “Yeterli süre tanınmadan esas hakkındaki mütalaa hakkında savunma yaptığımızı not düşmek isterim. Mütalaada bizim lehimize ifadeler yer almamaktadır. Soylu yaptığı şikâyette İmamoğlu’nun kendisine yapıldığını beyan etmiştir!”

SEGBİS kayıtlarında sorun çıkınca, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal “Teknik açıdan eksikler var. Duruşmayı kapatın gitsin” dedi. Yargıç Komşul, SEGBİS kayıtlarının yapılması için sekizinci celsenin kapanıp dokuzuncu celsenin açılması gerektiğini belirterek, oturumu kapattı.

Avukat Sercan Polat’a esas hakkındaki savunması soruldu. Polat, kendilerine savunma için yeterli süre tanınmadığını belirterek “Esas hakkındaki mütalaada bizim lehimize olan 7 delilden bahsedilmiyor. Neden 7 tane delile üstünlük tanınmadığı anlaşılmamıştır. Neden suç unsuru düşünüldüğü kanıtlanmamıştır. Bu sözlerin Süleyman Soylu’ya söylendiği açıktır” dedi. Polat, delillerin İmamoğlu’nun beraatine yettiğini belirterek İmamoğlu’nun beraatini talep etti.

Polat’tan sonra söz alan avukat Turan Taşkın, “Israrla bu salonun küçük olduğunu söyledik. Israrla burada savunma yapmaya çalışıyoruz. Bugün bir bilimsel mütalaa sunuldu. Sayın savcı mütalaasını değiştirme gereği bile duymadı” dedi.

Taşkın, hakaret suçu unsurlarının oluşmadığının açık olduğunu vurgulayarak, “Öne sürdüğümüz her delil tarafınızca duruşmayı uzatmak olarak nitelendirildi. Yerel mahkeme kararları kesin değildir. İstinaf süreci var. Neden böyle bir niyetimiz olsun? Davayı uzatmak olsa amacımız dosyayı bırakabilirdik. Bu somut olayda mahkemenin vicdanıyla hareket etmesini ve adil bir karar vermesini talep ediyorum” dedi ve İmamoğlu’nun beraatini istedi.

Mahkeme, karar için duruşmaya 30 dakika ara verdi.

Özel otobüs kalkmadı, Ulaştırma Bakanlığı metroyu yavaşlattı.

İmamoğlu’na ceza geliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Ekrem İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildiğini duyurdu. Verilen ceza ile İmamoğlu, hakkında siyasi yasak süreci başlamış oldu. Kesin karar İstinaf ve Yargıtay süreci ile belli olacak.

Kimler kimlerle…
İmamoğlu Saraçhane’de konuştu.

İmamoğlu: Yarın çoğalarak daha fazla birlikte olacağız!

Karardan sonra Saraçhane’de toplanan kalabalığa konuşan Ekrem İmamoğlu, “Hangi çılgın sizin millete ait herhangi bir sürecin önüne set koyabilirmiş, hangi çılgın zincir vurabilirmiş? Hiçkimse. Bu akşam biriz, birlikteyiz. Yarın çoğalarak daha fazla birlikte olacağız” dedi.

İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İBB başkanı olduğu dönemdeki sözlerini anımsattı.

Bugünkü davada verdikleri ceza, çirkin bir sonuçtur. Size okuyacağım sözü dinleyin; ‘Görüyoruz ki yargı gerçekten bağımsız değil, böylece yargının işleyişine, adalet ilkelerinin değil, siyasetin egemen olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Siyasi rakiplerimiz, güç ve çıkar odakları seçim sandıklarında karşımızda duramayacaklarını, önümüzü kesemeyeceklerini iyiden iyiye anlamış olmalılar ki böyle bir yola başvurdular. Bu yol, yanlış bir yoldur. Adalet, gün gelecek yargıyı siyasallaştıranlara da lazım olacaktır.’ Ne kadar doğru cümleler değil mi?” diyen İmamoğlu sonrasında şunları söyledi:

Yurttaşlar Saraçhane’yi doldurdu.

Yahu, bu kararı aldıran zat, bu sözler senin değil mi! Bu sözler, bu belediyenin başkanı iken sizinle ilgili alınan bu kararla ilgili yaptığınız konuşmadan cümleler! Görüyorsunuz değil mi? Nereden nereye! O gün yola millet diye çıkanlar, bugün millet biziz diyorlar! Devlet bizim diyorlar. Sonuç alamayacaklar. Bu sabahki umudum bir ise şu anki umudum bin!”

İmamoğlu parti önderlerini İstanbul’a çağırdı.
Meral Akşener Saraçhane’de İmamoğlu’na destek verdi.

Akşener: “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!’

İmamoğlu “Şimdi birlik ve beraberliğimizin güzel bir anını bu akşam başlatıyoruz. Yarın çok daha büyüyecek, genel başkanlarımız burada olacak. Ama bu akşamın taçlanması için, size hitabı için İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i davet ediyoruz” diyerek destek için gelen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e mikrofonu verdi. Konuşmasında Başkan İmamoğlu’na desteğini açıklayan Akşener, “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet’ diyerek sözlerini bitirdi.

Akşener’in konuşmasının ardından yeniden söz alan İmamoğlu, “Yarın altılı masanın liderleriyle birlikte olacağız. Zamanını sizinle paylaşacağım. Yarın halkımızı buraya davet edeceğiz. Birlikte konuşacağız, birlikte dertleşeceğiz ama aydınlık günlere birlikte bakacağız. Bu dava Türkiye’nin düştüğü durumun özetidir” dedi.

Almanya’ya giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu gelişmeler ışığında tüm görüşmelerini ilan edip Türkiye’ye döndü.

Tepkiler çığ gibi sürüyor:

Sanatçı Mustafa Sandal’dan destek.

 

Bizim Anadolu / 14 Aralık 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...