Press "Enter" to skip to content

Hrant Dink Ottava’da anılıyor

16 yıl önce öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Ottava’da anılacak.

19 Ocak 2007’de İstanbul’da bir suikast sonucu yaşamını yitiren Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i anmak için Diyalog Sesleri Oluşumu, ‘İfade Özgürlüğü ve Barış İnşası’ başlığı altında bir etkinlik düzenliyor.

Carleton Üniversitesi, Sosyoloji ve Antropoloji Bölümü PhD Adayı Cihan Erdal tarafından 21 Ocak, Cumartesi günü verilecek konferansın başlığı ‘Türkiye’de 19 Ocak Kuşağını Anlamak’.

 

Etkinlik kapsamında ilk gösterimi yapılacak olan ‘Serabi’ dans gösterisi Ottavalı sanatçılar Ömer Ongun ve Silvia Holtrop tarafından sunulacak. Etkinlikte aynı zamanda ‘Ev Yapımı: Gıda, Anı ve Mekân’ adlı bir sergi düzenlenecek. Sergi, öğretim üyeleri ve sanat yönetmenlerince oluşturulan bir ekip tarafından 2020-21 yılları arasında yürütülen daha büyük bir ortak araştırma projesi olan “İç Mekânda Akşam Yemeği Tasarımı’nın bir parçası olarak, Kanada’daki Anadolu topluluğunun üyeleri tarafından yemek, bellek, iç mekânlar ve ev teknolojisinin kesişimlerini araştırıyor.

Özel bir film gösteriminde ise, yönetmenliğini Mehmet Fatih Güden’in yaptığı bir köy imamı olan Mehmet Çoban’ın gerçek yaşam öyküsü ‘Muhafız’ belgeselinin Kanada’da ilk gösterimi yapılacak. Çoban, babasının vasiyeti üzerine, Van yakınlarındaki bir Kürt köyünde bulunan Varakavank Ermeni manastırını 40 yıldır korumaya çalışıyor.

Ottawa Public Library, Main Branch Auditorium’da 21 Ocak, Cumartesi, 13.00 – 15.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek anma etkinliğinin ayrıntıları şöyle:

13.00 – Shatine Tachdjian’ın açış konuşması

13.15 – Cihan Erdal’ın Hrant Dink’i Anma Konuşması

13.45 – Ömer Ongun & Silvia Holtrop’un ‘Serabi’ dans gösterisi

14.00 – Mehmet Fatih Güden’in yönettiği ‘Muhafız’ belgeseli

14.30 – 15. 30 – Soru-Yanıt ve Tartışma

15.30 – 16.00 – Resepsiyon ve Sergi

 

Bizim Anadolu / 18 Ocak 2023

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...