Press "Enter" to skip to content

Hrant Dink cinayetinde yeni gözaltı

Hrant Dink cinayetinde yeni gözaltı

2007 yılında bir suikasta kurban giden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinde ortaya yeni çıkan kanıtlar üzerine bir operasyon gerçekleştirildi.

 

 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada ortaya yeni çıkan kanıtlar ışığında bir operasyon gerçekleştirildi. 9 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

 

 

Ahaber.com’da yayınlanan bir habere göre İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü yürüttüğü Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında yeni belge ve bilgilere ulaşılması üzerine operasyon başlattı. 9 kuşkulu hakkında ‘Tasarlayarak Kasten Öldürmeye Yardım’, ‘Resmi Belgede Sahtecilik’, ‘Resmi Belgenin Yok Edilmesi ve Gizlenmesi’ ile ‘Görevi Kötüye Kullanma Suçları’ kapsamında gözaltı kararı çıkardı.

 

9 Emniyet Görevlisi gözaltında

Savcılığın yönergesi üzerine harekete geçen İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri gözaltı kararlarını uygulamaya başladı. Hakkında gözaltı kararı çıkarılan kişiler şunlar: EGM İstihbarat Daire Başkanlığı eski Daire Başkan Yardımcısı Coşkun Çakar, eski İstanbul İstihbarat Müdürü Ahmet İlhan Güler, eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı, Polis Memuru Mehmet Ayhan, İstihbarat Daire Başkanlığı eski C Şube Müdür Yardımcıları Bülent Demirel ve Osman Gülbel, eski C-2 Büro Amiri Yılmaz Angın, EGM İstihbarat Dairesi eski Teknik Şube Müdürü Yunus Yazar ve Polis Memuru Onur Karakaya. Kuşkulu kişilerin bazılarının soruşturma kapsamında daha önce ifade verdikleri ancak elde edilen yeni bilgi ve belgeler doğrultusunda yeniden sorgulanmak üzere gözaltı kararı alındığı öğrenildi.

Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Muhittin Zenit, Ercan Demir, Özkan Mumcu daha önce tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

 

Bizim Anadolu / 7 Ekim 2015

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.