Press "Enter" to skip to content

Hangi Besinler Ödem Atmaya İyi Gelir?

Hangi Besinler Ödem Atmaya İyi Gelir?

Vücutta ödem neden oluşur? Ödem atıcı yiyecekler ve tarifler nelerdir?

 

 

 

 

Diyet Uzmanı Derya Fidan

 

Vücutta ödem neden oluşur? Ödem atıcı yiyecekler ve tarifler nelerdir? İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Fidan, ödeme ilişkin merak edilenleri açıkladı.

Tek başına bir hastalık olarak kabul edilmeyen ödem, bazen de bir takım sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Her yaştaki insanı etkileyebilmektedir ancak özellikle kadınlarda daha sık yaşanmanıyor. El, ayak, gözler ya da karın bölgesi gibi vücudun farklı bölgelerinde oluşabilen ödem, vücudun sıvı toplayarak şişmesi biçiminde gelişiyor.

Vücut ödemi genellikle, aşırı tuz tüketimi sonucu ve hareketsiz kalınmasından kaynaklanabiliyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam biçimi, ödemin başlıca nedenleri arasında geliyor. Bundan dolayı da sadece beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle bile, ödem oluşumunu önlemek ve ödemden kurtulmak olanaklı. Diğer yandan bazı ilaçların yan etkileri de ödem oluşumuna neden olabiliyor. Böyle bir durumda kesinlikle doktora danışmadan hareket edilmemelidir. Çünkü bazı bitkisel otlar ya da besinler ilaçlarla etkileşime girebilmekte ve tehlike oluşturabilmektedir.

Ödem oluşumundan korunmak ve ödem oluşumunu önlemek için kızartma biçimindeki yiyeceklerden, kafeinli, gazlı ve alkollü içeceklerden, hazır sos ve baharlardan, tuz ve sodyum içeren gıdalardan uzak durmak en iyi sağlıklı beslenme sistemi olacaktır.

 

Besinler…

 

Ödeme iyi gelen yiyecekler nelerdir?

 

Birtakım besinler ödemin vücuttan giderilmesine yardımcı olabilabiliyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat ederek ödemden kurtulmak olanaklı.

Su: Vücut için yaşamsal öneme sahip olan su, vücuttaki ödemin atılması açısından son derece önemlidir. Kilo başına içilecek 30 ml su, ödemin oluşmasına engel olup vücut suyunu dengelemeye yardımcı olacaktır.

Yoğurt: Zengin probiyotik içeriğiyle yoğurt, hem vücudun mikroplardan arınmasına yardımcı olmakta hem de ödemlerin giderilmesinde destek sağlamaktadır. Özellikle de az yağlı yoğurt, ödem oluşumunun atılması açısından daha etkilidir.

Salatalık: Zaten tüm vücut sağlığı için yararlı bir sebze olan salatalık, zengin su içeriği sayesinde vücudun gereksinimi olan suyu sağlamada destek olup ödem oluşumunu engellemektedir.

Maydanoz: Özellikle sabahları kahvaltıda tüketilen maydanoz idrar söktürücü özelliklere ve böbrek işleyişini geliştirici özelliği sahiptir. Böbreklerin temizlenmesini sağlayan maydanoz çok iyi bir C vitamini deposudur.

Yeşil çay: Zengin antioksidan özelliği sayesinde ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Günde içilecek üç fincan yeşil çay denetimli tüketim için önerilebilmektedir
.

Ananas: Doğal bir detoks meyvesi olan ananas, içerdiği zengin organik bileşenler sayesinde ödem oluşumunun önlenmesine ve ödemin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

 

Ödem atıcı tarifler!

 

Tarif 1:

 

1 orta boy kırmızı pancar

1 yeşil elma

1 çay kaşığı zeytinyağı

2 havuç

Yapılışı:

Malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirin ve zeytinyağı ekleyip için.

 

Tarif 2:

 

1 orta boy salatalık

3 kereviz sapı

Çeyrek limon suyu

250 ml yeşil elma suyu

Yapılışı:

Tüm malzemeleri karıştırıcıdan geçirin ve sabah aç karına tüketin.

 

Tarif 3:

 

1 bağ maydanoz sapı

3 yaprak nane

1 avuç dereotu

2 salatalık

1 elma

1 bardak su

Yapılışı:

Su hariç tüm malzemeleri karıştırıcıdan geçirin. Suyu ekleyerek ikindi ara öğününde tüketebilirsiniz.

 

Tarif 4:

 

1.0 lt su

1 yemek kaşığı elma sirkesi

1/3 demet maydanoz

3-4 dilim elma

3-4 dilim zencefil

2 dilim ananas

Her yemekten önce 1 bardak kadar tüketebilirsiniz.

 

Tarif 5:

 

Ödem atıcı barsak dostu tarif.

1 bardak yeşil çay (demlenmiş soğutulmuş)

1 salatalık

1 dilim ananas

10 kiraz

5 dal maydanoz

1 tatlı kaşığı çörekotu veya keten tohumu

Çekirdekleri ayrılmış olan barsak dostu kirazlar ve tüm malzemeleri iyice yumuşayacak biçimde karıştırıcıdan geçiriyoruz ve günde 1 bardak 1 ara öğüne denk geleceğini unutmadan tüketebiliriz.

 

 

Tüm Sağlık Yazıları»

 

 

Bizim Anadolu / 5 Ağustos 2020

 

Şu yazı ve haberlerle de ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...