Press "Enter" to skip to content

Göz Hastalıklarının Tedavisi İyiye Gidiyor!

Göz Hastalıklarının Tedavisi İyiye Gidiyor!

Göz Hastalıklarının Tedavisi Günden Güne İyiye Gidiyor!

 

 

 

 

“Dünya genelinde 36 milyon görme engelli insan bulunuyor ve bu sayının nüfus artışı ve ömür uzamasına bağlı olarak 2050 yılında, 115 milyona ulaşabileceği tahmin edilmektedir” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Arzu Seyhan Karatepe Haşhaş açıkladı:

 

Dr. Arzu Seyhan Karatepe Haşhaş

 

“Tam körlük, bir kişinin hiç görüşü olmaması veya sadece ışık ve karartıları görebilmesi anlamına gelirken, yasal körlük kişinin iyi gören gözünde gözlük veya kontakt lensle düzeltmeye rağmen yüzde 10’dan az bir görme veya 20 dereceden daha dar bir görme alanına sahip olması olarak tanımlanabilir.

 

Çalışmalar Günden Güne İyiye Gidiyor!

Bireylerde görme engeli yaratan etmenlerin en başında katarakt, sarı nokta hastalığı, glokom ve trahom gibi önlenebilir nedenler gelmektedir. Her yıl düzenli olarak yapılan göz muayenesiyle bu hastalıkların erken tanımı bizleri görme duyusu yitiminden koruyabilir. Tavuk karası gibi bazı genetik ve dejeneratif hastalıklarda ise gen tedavileri, kök hücre tedavileri, retinal protezler şu anda insan üzerinde yapılan klinik çalışmaları umut vadeden yakındaysa tedavileri olanaklı olacak hastalıklardır.

 

Düzenli Göz Muayenesi Şart!

Tedavisi şu an için olanaklı olmayan görme engeli varlığında teleskopik gözlükler, büyüteçler, özel ekranlar gibi az görenlere yardım cihazları bu hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştırabilmektedir. Özellikle küçük çocukların bu cihazların yardımıyla normal okula kaynaştırma eğitimiyle devam edebilmeleri de olanaklıdır. Yetişkin bireylerde ise bu cihazların kullanımıyla günlük etkinlikler kolaylaşmakta, hatta kitap, gazete okuma gibi eylemlerle bile olanaklı olabilmektedir. Biz göz doktorları olarak halkımızın göz sağlığını korumak olan birincil görevimizin dışında görme engelli bireylerimizin de rehabilitasyonu konusunda onlara her zaman destek olmak için hazırız. Yılda en az bir kez yapılacak bir göz muayenesinin görme engeli olan hastalarımız için de var olacak yeni tedaviler ve rehabilitasyon yöntemleri açısından gerekli olduğunu düşünmekteyiz.

 

İletişim:

damla.karasu@okanhastanesi.com.tr , ece.hersek@okanhastanesi.com.tr

 

 

Bizim Anadolu / 15 Mart 2019

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...