Press "Enter" to skip to content

Görkem Yeltan’dan yeni çocuk romanı

Kafamızı bozmayın evden kaçarız!”

Görkem Yeltan’dan yeni çocuk romanı: “Karabiber, Nilü ve Çiçi”

 

 

 

 

 

Karabiber, Nilü ve Çiçi
Karabiber, Nilü ve Çiçi

Yazar, oyuncu ve yönetmen Görkem Yeltan’ın on sekizinci çocuk kitabı “Karabiber, Nilü ve Çiçi”, Kırmızı Kedi etiketiyle raflarda! Deniz Karagül’ün çizimleriyle soluk verdiği bir kertenkele, bir baykuş ve bir kaplumbağanın olanaksız gibi görünen dostluğunu anlatan “Karabiber, Nilü ve Çiçi”de; üçlünün evden kaçış öyküsü, unutulmayacak bir serüvene dönüşüyor.

Görkem Yeltan’ın yazdığı yeni çocuk romanı “Karabiber, Nilü ve Çiçi”de; bir kertenkele, bir baykuş ve bir kaplumbağanın, olanaksız olduğu düşünülen arkadaşlıkları kadar yaşadıkları ormanın güzellikleri de görülmeye değer…

Yazar, oyuncu ve yönetmen Yeltan’ın on sekizinci çocuk kitabı “Karabiber, Nilü ve Çiçi”; kuyruğunu bırakmak istemeyen kertenkelenin fırtınaya yakalanmasıyla başlıyor. Üçlünün arkadaşlıkları, her birinin sorunları çevresinde büyüdükçe büyüyor.

Oyuncu, yönetmen ve yazar Görkem Yeltan.
Oyuncu, yönetmen ve yazar Görkem Yeltan.

 

Koskocaman mutsuzluklar, korkular ve endişeler, üç kafadarı hemencecik büyük bir serüvenin ortasına düşürüyor. “Karabiber, Nilü ve Çiçi”de karakterleri evden kaçış, bir filin yardımıyla kat edilen orman, büyük bir film seti, yeni bir eve kavuşma; okurları ise hayvanlar dünyasında bir film kurgusu bekliyor.

Kırmızı Kedi etiketiyle raflarda yerini alan kitapta karakterler; ilk kez bir çocuk kitabı resimleyen genç çizer ve tasarımcı Deniz Karagül’ün çizimleriyle yaşam buluyor.

 

Karabiber
Karabiber
MACERA DOLU BİR KENDİNİ BULMA ÖYKÜSÜ

Kaplumbağa Karabiber, kertenkele Nilü ve baykuş Çiçi çok yakın arkadaşlar. Hem de “Kaplumbağa ve kertenkeleler, baykuşlarla arkadaş olamaz!” diyenlere inat! Bu üç kafadarın onlara göre oldukça önemli sorunları var: Karabiber gürültücü kardeşlerinden yakınıyor; Nilü kuyruğunu çok seviyor ve Çiçi’nin de… Neyse, üzerine gitmeyelim, aklına geldikçe sinirleniyor! Ve buldukları çözümse yine onlara göre oldukça mantıklı: Evden kaçmak! Elbette başlarına geleceklerden habersizler.

Bu kitap sadece bir kaplumbağa, bir kertenkele ve bir baykuşun sıradışı arkadaşlığını ve üçünün başından geçen macerayı anlatmıyor; bu, bir kendini bulma öyküsü

 

Görkem Yeltan bir imza gününde.
Görkem Yeltan bir imza gününde.

 

GÖRKEM YELTAN (Yazar, oyuncu, yönetmen)

Konservatuvar tiyatro bölümünü bitiren Görkem Yeltan, çeşitli diziler, filmler ve oyunlarda rol al. Oynadığı filmlerden “Uzak İhtimal” ve “Eylül” filmleriyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görül.

İki gazetede çocuk yazınına ilişkin yazılar da yazmış olan yazarın yayımlanmış on sekiz çocuk kitabı bulunuyor. Şarkı sözü yazarlığı da yapan yazar, ayrıca senaryo ekibinde yer aldığı “Uzak İhtimal” filmiyle En İyi Senaryo Ödülü’nü de al. Film Rotterdam Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü de al.

Yurtdışında ve ülkemizdeki uluslararası film şenliklerinde seçici kurul üyeliklerinde de bulunan Görkem Yeltan’ın ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturduğu “Yemekteydik ve Karar Verdim” filminin film şenliği yolculuğu ise devam ediyor.

 
 

Karabiber ve Nilü
Karabiber ve Nilü

DENİZ KARAGÜL

Anadolu Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nü bitiren Deniz Karagül okul yıllarından bu yana çizer tasarımcı olarak çalışmaktadır.

Çeşitli dallarında kazandığı ulusal ve uluslararası ödüller bulunan tasarımcının yapıtları “GOOD 50X70” gibi seçkilerde sergilenmiş, saygın yarışmalarda ödüllendirildi.

Deniz Karagül, şimdilerde çoğunlukla İletişim Yayınları Türkçe Edebiyat dizisi kapaklarını yapıyor ve serbest tasarımcı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

 
 

Bizim Anadolu / 21 Haziran 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...