Press "Enter" to skip to content

Göçmen şiddetine Hamilton’da protesto

Göçmenlere uygulanan ABD şiddetine Hamilton’da protesto

2017 yılında zulüm, çatışma ya da yaygın şiddet nedeniyle dünya nüfusunun 68,5 milyon insanını zorla yerlerinden etti. Bu bir küresel rekordur.

 

 

 

 

 

Sevim Onuralp

 

2017 yılında zulüm, çatışma ya da yaygın şiddet nedeniyle dünya nüfusunun 68,5 milyon insanını zorla yerlerinden etti. Bu bir küresel rekordur. Aynı yıl ABD Başkanı Trump binlerce insanın geçici koruma durumunu da ortadan kaldırdı. Uluslararası Af Örgütü, Kanada ve Kanada Mülteciler Konseyi dahil sayısız mülteci savunucuları ABD’deki sığınmacılara insanlık dışı uygulamaların sonlandırılması konusunda kamuoyunun dikkatini çekmek için çağrıda bulundular.

ABD Başkanı Trump’ın göçmen ailelerinin çocuklarını ayıran “Sıfır Tolerans” politikasıyla patlak veren göçmen politikasını eleştirisel gösteriler, Amerika’da olduğu gibi Kanada’nın bir çok şehrinde de insanları sokağa döktü.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın, göçmenlerin tutulduğu tesislerden birini basın mensuplarına açmasıyla ortaya çıkan çocuklu ailelerin kafesteki görüntüleriyle, sokak gösterileri daha da arttı. Bu gösterilerde aralarında ünlü sanatçıların da olduğu yüzlerce insan tutuklandı.

 

Hamilton’da protesto.

 

Hamilton’da 30 Haziran günü, ‘Bu zulüm karşısında biz neredeyiz’ konulu bir panel, Hamilton Centre for Civic İnclusion (HCCI) tarafından düzenlendi. Panelde ABD’nin uyguladığı göçmen politikaları mücadelesinde Hamilton kurumları ve sivil toplum örgütleri olarak nasıl ve neler yapılabileceği tartışıldı.

ABD’de ailelerinden ayrı kafeste tutulan çocuklar.

 

Çoğunluğunu Meksika, İspanya ve Güney Amerika göçmen ve sığınmacılarının oluşturduğu ve uygulanan bu insanlık dışı davranışlar aynı gün onlarca insanın katılımıyla Hamilton’da Belediye Binası önünde de şiddetle kınandı.

Hamilton’da gösteri.

 

Hamiltonlular, güneyde gerçekleşen bu zulüm karşısında aileleri ayıran ve uygulanan bu sistemi ret eden “FAMİLY BELONG TOGETHER RALLİ” adı altında tepkilerini göstermek için burada bulunduklarını ifade ettiler.

 

Sığınmacılara hoş geldin!

 

Bu gösteriler, The Hamilton Community Legal Clinic (HCLC), Hamilton District Labour Council (HDLC), Hamilton Centre for Civic İnclusion (HCCI) ve bir çok sivil toplumun ortak katılımıyla düzenlendi.

Aileler birlikte olmalı…

 

Çeşitli slogan ve afişlerle desteklenen protesto eylemi, konuşmacıların dinlenmesi sonrasında bu zulüm kınanmış ve ABD’den göçmen politikalarını değiştirmeleri konusunda taleplerini ilgili mercilere iletmek için imza toplandı.

 

 

 

 

SEVİM ONURALP / Bizim Anadolu / Temmuz 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.