Press "Enter" to skip to content

Gıda tüketiminde hijyene dikkat!

Gıda tüketiminde hijyene dikkat!

Diyet uzmanı Derya Fidan: Hamburgercilerdeki Eldivenlerin de Yıkanması Gerekiyor!

 

 

 

 

Diyet Uzmanı Derya Fidan

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Fidan, son dönemde özellikle hamburgercilerde sık kullanılan siyah eldivenler hakkında açıklamalarda bulundu.

İdeal ağırlığın korunması için sağlıklı beslenme ne kadar önemliyse, vücut dengemizi korumak ve sağlıklı bireyler olabilmemiz açısından besin türleri, pişirme yöntemleri ve tüketim biçimleri de önem arz etmektedir. Besinleri fırında pişirmek veya haşlama yöntemiyle hazırlamak sağlıklı yağ asitlerini kaybetmeden ve protein denatürasyonuna yol açmamış olacaktır. Besinleri pişirme yöntemlerinin yanı sıra tüketme biçimleri de bu açıdan önemlidir.

 

 

 

El hijyeni eksikliği enfeksiyon nedeni!

 

Yemekten hemen önce su içilmemesi de, sağlık açısından önemlidir. Mide asit dengesini su ile seyreltikten sonra yemeye başlamak, ağız yoluyla alınacak mikropların artmasına ve hastalık riskine neden olur. Bu nedenle yemeklerden yarım saat – 45 dakika öncesinde su tüketimi sonlanmalı, yemek bitiminden sonra tekrar su tüketimiyle devam edilmelidir. Ağız yoluyla alınabilecek mikropların, en sık el hijyeniyle ilgili olduğu görülmüştür. Eller iyi temizlenmeden ya da dezenfekte edilmeden yemeye başlandığında bu durum, mide bağırsak hastalıklarına yol açabilecek bir çok viral enfeksiyona neden olmaktadır.

 

Hamburger yerken dikkat…

 

 

Yıkanması gerekiyor

 

Herhangi bir yemeği el ile yediğimizde aslında hastalıklara büyük bir kapı açıyoruz. Elimizi iyi yıkamadığımız ve el hijyenimiz yeterli olmadığı zaman, el ile tüketilebilecek besinler olan; hamburger ve sakatat tarzı besinler, bedenimizin içerisine elimizde bulunan mikroorganizmaları göndermiş oluyoruz. Bu nedenle, hamburger gibi el ile yenen yemekleri dikkatli tüketmenizi öneririm.

Besinleri tüketirken eldiven kullanılması kısmen daha uygundur. Ancak orada da eldivenli olarak ellerin mutlaka yıkanması gerekir. Eldiven pudrasının olmamasını ve olanaklısıyla steril eldiven tercih edilmesini öneririm.

 

İletişim:

damla.karasu@okanhastanesi.com.tr , ece.hersek@okanhastanesi.com.tr

 

 

Tüm sağlık yazıları»

 

Bizim Anadolu / 17 Aralık 2019

 

Şu yazı ve haberler de ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply