AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Gaziantep’te 50 ölü, 74 yaralı

Gaziantep’te 50 ölü, 74 yaralı

Gaziantep’te 50 ölü, 74 yaralı

Gaziantep’te canlı bomba saldırısı: 50 ölü, 74 yaralı

Gaziantep’teki sokakta düzenlenen düğünde canlı bomba saldırısı oldu. Gaziantep Valiliği’nin son açıklamasına göre patlamada 50 kişi yaşamını yitirdi, 74 kişi yaralandı.

 

 

 

 

 

Şahinbey İlçesi’ne bağlı Beybahçe Mahallesi’nde yapılan bir sokak düğününde dün akşam yerel saatle 22.40 sıralarında patlama oldu. Sokak düğününde gerçekleştirilen terör saldırısında 50 kişinin yaşamını yetirdiği, 74 kişinin de yaralandığı bildirildi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, saldırının canlı bomba olduğunu söyledi. HDP, parti üyelerinin düğününe yapılan saldırıyı kınadı. RTÜK’ün, Gaziantep’teki terör saldırısına ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini açıkladı.

 

Gaziantep'te düğüne canlı bomba

Gaziantep’te düğüne canlı bomba

 

 

Gaziantep Valiliği ölenlerin sayısıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“20 Ağustos 2016 Cumartesi günü gerçekleştirilen bombalı terör saldırısında bugün itibariyle 50 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Saldırıda yaralanan vatandaşlarımızın tedavileri ilimizdeki hastanelerimizde devam etmektedir. Düzenlenen menfur terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Haince düzenlenen saldırı ve bu saldırıyı yapanları bir kez daha lanetle kınıyoruz.”
Başsavcılıktan açıklama

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, Gaziantep’teki canlı bomba saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada; “Olay yerinde 1 adet parçalanmış canlı bomba yeleği elde edilmiştir” dedi.

 

‘Canlı Bomba 2 kişiyle geldi’

Olayın görgü tanıkları, canlı bombanın yanında 25 yaşlarında 2 kişiyle geldiği, patlamanın ardından da olay yerinden kaçarak uzaklaştığı savları dile getirildi. Polis, kaçtığı savlanan 2 kuşkulu kişinin yakalanması için çalışma başlattığı bildirildi.

 

Düğün sahibi Siirtli

Beybahçe Mahallesi Muhtarı Nimetulllah Sezgin BBC’ye mahallede Siirtlilerin, Vanlıların, Urfalıların ve Gazianteplilerin bir arada yaşadığını, düğün sahiplerinin de Siirtli olduğunu söyledi.

 

***

 

Düğüne saldırı IŞİD iddianamesinde vardı, hiçbir önlem alınmadı

 

Öte yandan IŞİD’in ‘Gaziantep Emiri’ Yunus Durmaz’ın, IŞİD’in ‘Türkiye Emiri’ İlhami Balı’ya bir düğüne yönelik saldırı gerçekleştireceğini yazdığı ortaya çıktı. Söz konusu belgelerin 10 Ekim Ankara Gar Katliamı iddianamesinde yer aldığı belirtildi.

Gaziantep’te Siirt Pervarili bir ailenin sokakta düzenlediği düğüne yönelik bombalı saldırının uzun süre önce tasarlandığı ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 10 Ekim Ankara Garı saldırısıyla ilgili iddianamesinde yer verdiği bilgiler, IŞİD’in Antep’te düğünlere saldırı düzenleyeceğine yer verilmişti.

Ankara’da barış gösterisine düzenlenen ve 100’ün üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği katliamın tasarlayıcısı IŞİD’li Yunus Durmaz’ın IŞİD’in ‘Türkiye Emiri’ İlhami Balı’yı bilgilendirdiği ve eylem onayı istediği, 6 Ekim’de yazıldığı düşünülen “WRD0904.TMP.DOCX” adlı metinde “Gaziantep’te suikast ve mıknatıslı bomba ameli yapmak için izin istiyoruz, bunun artısını eksisini düşündük, aralıklı ve kuvvetli vurulmazsa polis üstünü çabuk kapatır” ifadeleri yer alıyordu.

 

Eylem için izin istenmiş.

Eylem için izin istenmiş.

 

 

‘Acil cevap’ istenilen o metinde;

“1: NATO patriotları çekiyor, yol güzergâhları biliniyor, tamam derseniz geçiş yollarına mayın döşeyerek bekleyeceğiz. Bunlara yapabileceğimiz en uygun amel mayın.

2: PKK’liler düğün yapıyorlar. Bu düğüne sadece akraba olduğu için gelenler de var ama geneli PKK’li ve düğünlerde PKK bayrağı açılıyor, PKK şarkıları söyleniyor böyle bir yere amel yapalım mı diye soruyorum. Bugünlerde düğün var. Tamam derseniz amel yapacağız inşallah” yazıyordu.

 

Durmaz çatışmada öldürüldü

DİHA’nın haberine göre; Yunus Durmaz 19 Mayıs’ta Dilok’ta polisin düzenlediği operasyonda, yakalanacağını anlayınca intihar yeleğindeki bombaları patlatıp parçalanarak ölmüştü. Durmaz’ın 5 Haziran 2015 tarihindeki HDP’nin Diyarbakır açık hava toplantısında gerçekleştirilen bombalı saldırıda da yer aldığı belirtiliyordu.

 

***

 

 

Önce roketli saldırı.

Önce roketli saldırı.

 

IŞİD’den Gaziantep’e düğünden önce roketli saldırı

 

Gaziantep’in Suriye sınırındaki ilçesi Karkamış’a terör örgütü IŞİD’in denetimindeki Cerablus bölgesinden atılan bir roket sonrası, bölge 15 gün süreyle geçici olarak özel güvenlik bölgesi ilan edildi.

 

Geriye kalan...

Geriye kalan…

 

Gaziantep Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Suriye sınırında güvenlik durumunu desteklemek ve ayrıca vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini olası tehdit ve tehlikelerden bertaraf etmek üzere; 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince; Beşkılıç-Türkyurdu arasında kalan hududun geri Bölgesinde, 20 Ağustos 2016 günü saat 17.00’den başlayıp, 3 Eylül 2016 günü saat 17.00’de bitecek şekilde (15) gün süre ile Valiliğimizce Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmesine karar verilmiştir. Buna göre 20 Ağustos 2016 – 3 Eylül 2016 tarihleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi İlan edilen yerlerde her türlü araç ve insan giriş-çıkışının kontrolü, gerektiğinde yasaklanması ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce yapılacaktır” denildi.

 
Bizim Anadolu / 21 Ağustos 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share