Press "Enter" to skip to content

Fidel sonsuzluğa göçtü

Fidel sonsuzluğa göçtü

Emperyalizmin her tür engelleme ve oyunlarına karşın küçük ülkesini ayakta tutan ve bayındır yapan 90 yaşındaki Fidel Castro yaşama gözlerini yumdu.

 

 

 

 

Castro’nun sonsuzluğa göçüş haberini Küba Devlet Başkanı ve kardeşi Raul Castro devlet televizyonundan yapmış olduğu konuşmayla dünyaya duyurdu.

 

Küba Devlet Başkanı Raul Castro kardeşinin ölümünü televizyon yayınıyla duyurdu.
Küba Devlet Başkanı Raul Castro kardeşinin ölümünü televizyon yayınıyla duyurdu.

 

Kanada’nın karizmatik Başbakanı Pierre E. Trudeau’nun yakın arkadaşı, 1996 yılında Habitat II Toplantısı dolayısıyla İstanbul’a gelen Küba’nın söylence önderi Fidel Castro dün akşam yerel saatle 22.29’da yaşama veda etti.

 

Pierre E. Trudeau Castro ile.
Pierre E. Trudeau Castro ile.

 

Sağlık sorunları nedeniyle 2008’de görevini kardeşi Raul Castro’ya devretmiş olan Fidel Castro, etkin görevden çekildikten sonra Granma Gazetesi’nde çeşitli konularda görüşlerini belirttiği yazılar yayınlıyor ve devlete danışmanlık görevini sürdürüyordu. Son olarak Ağustos ayında kamuoyu önüne çıkan Fidel Castro, geçen ay Küba’yı ziyaret eden oğul Trudeau, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile sağlık durumu elvermediği için görüşememişti.

1959’da Küba devrimine önderlik eden Castro, ABD’nin devirme çabalarına karşın yarım yüzyıl boyunca ülkeyi yönetti.

 

Fidel Castro
Fidel Castro

 

Fidel Castro kimdi?

Devrimci Fidel Castro 1953-1959 yılları arasında General Fulgencio Batista Zaldivar’ın Küba’daki diktatörlüğüne karşı savaşım vermiş ve ülkede uzun yıllardır süren komünist bir yönetim kurmuştu.

Devrimden sonra 1959-1976 yılları arasında Küba başbakanlığı ve ardından 1976-2008 yılları arasında Küba devlet başkanlığı görevlerini yürüten Castro, bu tarihten itibaren sağlık sorunları nedeniyle görevini kardeşine devretmişti.

Castro ABD’nin hemen yanı başında komünist bir yönetim kurmayı büyük zorluklara karşın başarmıştı. Castro ayrıca 1961’deki Domuzlar Körfezi Çıkarması da içinde olmak üzere ABD’nin kendisini darbe ve zorla devirme çabalarına yaklaşık 50 yıl boyunca karşı direnmişti.

ABD’nin baskılarına karşı Sovyetler Birliği’ne yanaşan Küba, SSCB’nin çöküşü sonrası büyük bir ekonomik sorunla karşılaşmış, Batı dünyasından en büyük destekçisi Kanada olmuştu.

Castro küçük bir Karayip ülkesi olan Küba’yı tüm dünyada bir direniş sembolüne dönüştürmüştü.

Fidel Castro’ya 638 kez suikast girişi düzenlenmiş, bu nedenle ‘Fidel Castro’yu öldürmenin 638 yolu’ adıyla bir belgesel de çekilmişti.

 

Castro
Castro

 

Kendi isteğiyle yakılacak

 

Küba yerel saatiyle dün akşam 22.29’da yaşamını yitiren Fidel Castro, kendi isteği olduğu için bugün yakılacak.

9 günlük yas tutulacak olan Küba’da, Castro’nun toprağa verilme töreni 4 Aralık’ta yapılacak.

 

Dünyada iz bırakan Fidel

Fidel Castro tüm dünya tarafından tanınan bir kişilik.

ABD’de 11 başkan değişti, kimse onunla baş edemedi.

Fidel Castro’nun 1959 yılında gerçekleştirdiği Küba Devrimi ile Soğuk Savaşı dünyanın batısına taşıdığından söz edilir. Yarım yüzyıllık önderliği boyunca ABD 11 Başkan değiştirdi, ancak hiçbiri onu deviremedi.

50 yıllık tek parti yönetimiyle ülkeyi yöneten Castro, 1962’de Rusya’nın topraklarına gizlice nükleer silah yerleştirdiğinin ortaya çıkmasıyla “dünyayı nükleer savaşın kıyısına getirmekle suçlandı.”

Fidel Castro son yıllarda giderek kötüleşen sağlığı dolayısıyla haberlere konu oluyordu. Castro, 19 Şubat 2008’de bir açıklama yaparak, 1976 yılından beri yürütmekte olduğu Küba’nın en yüksek yönetim organı olan Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıklamıştı. Son dönemde çok kez öldüğüne dair haberler yapıldı.

 

Kamuoyu karşısına sık çıkmıyordu

Castro son dönemde arada bir halkın karşısına çıkıyordu. Son olarak geçen Nisan ayında Komünist Parti’nin kurultayında bir konuşma yapmıştı. “Yakında 90 yaşına gireceğim. Bu hiç hayal etmediğim bir şeydi. Yakında ben de diğerleri gibi olacağım. Hepimizin zamanı geliyor” demişti.
Castro ülkesiyle ABD’nin ilişkilerinin düzelmeye başladığını görecek kadar uzun yaşadı.

ABD Başkanı Barack Obama geçen yıl Aralık ayında Küba ile yeniden diplomatik ilişkiler kurulacağını belirtmiş ve Kongre’ye Küba’ya uygulanan ambargonun kaldırılması yönünde çağrıda bulunmuştu. Bu gelişme üzerine geçen Mart ayında Obama, 88 yıl sonra tarihsel bir ziyaret gerçekleştirerek ilk kez bir ABD Başkanı olarak Küba’ya ayak basmıştı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Fidel sessizliğini korumayı tercih etti.

 

Fidel Castro dava yoldaşları, Raul, Rene ve Ramos.
Fidel Castro ve dava yoldaşları, Raul, Rene Ramos.

 

Fidel Castro’nun yaşamından

– Castro, 1926 yılında Küba’nın güneyindeki Biran kasabasında doğdu.

– Öğrenimini Havana Üniversitesinde yaptı ve hukuk doktoru olarak bitirdi.

– 1947’de Dominik Cumhuriyeti’ne karşı başarısızlıkla sonuçlanan çıkarma hareketinde bulundu.

– 26 Temmuz 1953’te Santiago de Cuba’daki Moncado kışlasına başarısız bir baskın düzenledi. Tutuklanarak, Santiago de Cuba Yüksek Mahkemesinde yargılandı. Mahkemede suçlu bulunarak on beş yıla mahkum edildi. Juventud Adası’nda belli bir süre hapis yattıktan sonra, geri kalan cezası affedilerek 1955’te serbest bırakıldı.

Fidel Castro Ernesto Che Guevara ile.
Fidel Castro Ernesto Che Guevara ile.

 

 

– 1955’te Küba’dan ayrılarak Meksika’ya geçti. Burada yeni bir örgüt kurdu. 1956 yılında Küba’ya girişilen çıkarma başarısızlıkla sonuçlanınca, kardeşi Raul ve Ernesto Che Guevera’nın da bulunduğu bir grup arkadaşlarıyla birlikte Sierra Maestra Dağlarına çekildi. Orada başlattığı hareketi, diğer kentlerle birleşerek iyice güç kazandı.

– Devlet Başkanı Batista, 1 Ocak 1959’da Dominik Cumhuriyeti’ne kaçınca, Castro ve taraftarları 1959 yılı başlarında Havana’ya girdi. Kendisi Başbaşkanlığa, Manuel Uritia Leo ise Devlet Başkanlığına getirildi.

– Castro hükümeti geniş kapsamlı toprak reformuna girişti. Topraklarının kamulaştırılmasından zarar gören ABD şirketlerinin baskısıyla, ABD hükümeti Küba’ya karşı ekonomik ambargo uygulamaya başladı.

– Castro, şeker karşılığında Sovyetler Birliğinden aldığı ham petrolü, ABD şirketlerinin elindeki rafinerilerde işletemedi. Bunun üzerine bütün rafinerileri kamulşatırdı. Bu durum zaten soğuk olan ABD-Küba ilişkilerini iyice bozdu.

– 1961 yılının Nisan ayında ABD, Castro’yu devirmek için Küba’ya karşı ‘Domuzlar Körfezi Harekâtı’nı (Bay of Pigs) yaptı. Ancak CIA tarafından düzenlenen bu harekât başarısızlıkla sonuçlandı.

– Castro, 1 Mayıs 1961’de Küba’yı “Sosyalist Cumhuriyet” ilan etti.

– 1962 yılında Küba’ya Sovyet yapısı nükleer başlıklı füzeler yerleştirmesi nedeniyle ABD ve Rusya’yı savaşın eşiğine getirdi.

– Aralık 1979’da Rusya’nın Afganistan işgalini destekleyenlerden biri olan Castro, 7 Şubat 1986’da Küba Komünist Partisi’nin üçüncü kurultayında yapılan seçimde partinin birinci sekreterliğine yeniden seçildi. Partinin ikinci sekreterliğine, kardeşi Raul Castro getirildi.

 

Kübalılar, 28 Kasım’da Havana Devrim Alanı’nda Jose Marti anıtında, son kez Fidel ile buluşacak. Küba Komünist Partisi, devrimin önderinin 09.00 – 22.00 saatleri arasında ziyaret edilebileceğini duyurdu. Ardından Fidel Castro’nun külleri, gerilla yoldaşlarıyla yol aldığı özgürlük kervanının, Küba Devrimi’nin yolunu izleyecek, ülkenin doğusundaki Santiago de Cuba kentindeki Santa Ifigenia gömütlüğüne götürülecek.
Aynı gömütlükte Küba’nın kurtuluş savaşçısı Jose Marti’nin de gömütü de bulunuyor.

 

Çin’den Rusya’ya, Suriye’den Kanada’ya birçok ülke önderi Fidel Castro için başsağlığı iletileri yayınlarken, ABD’nin Miami kentindeki Küçük Havana’da rejim karşıtları sokaklara dökülüp sevinçlerinden bando mızıka ile dans ettiler.

 

Castro Türkiye'ye geldiğinde zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile birlikte.
Castro Türkiye’ye geldiğinde zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile birlikte.

 

 

“Asıl Devrimci Atatürk!”

1996 yılında Habitat II toplantısı dolayısıyla Türkiye’ye gelen Fidel Castro yaptığı bir konuşmada şunları söylemişti:
“Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıklarını ben asla başaramazdım. Asıl devrimci Atatürk. Bu kadar büyük bir devrim yaptım, ama Kemal Atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım…”

 

Havana'da Atatürk büstü.
Havana’da Atatürk büstü.

 

 

Can Yücel Fidel için şiir yazmıştı

İstanbul’a Habitat II toplantısı dolayısıyla Can Yücel de bir şiir yazmıştı.

Can Yücel şiirinde şunları dile getirmişti:

 

Fidel’in gelişi gidişi

Fidel çok insan bir dev

Ağarmış saçları sakallarıyla

Karlı bir dağ.

Gözlerinde güleç

Kardelenler açıyor,

Sesi titremeyen bir ses

Umudun sesi.

Demirel’e Türkiye’yi övmüşmüş,

Mesut Bey’i de adam yerine koymuşmuş.

Laf kıtlığında asmalar budamıyor Fidel,

Son konuşmasında, yukarı yarımkürenin aşağı yarımküreyi ezmesine küreselleşme dendiğini mimledi.

Sade konut monut davasıyla da yetinmedi.

Emperyalizm yüzünden, insanlığın altından

Toprağın nasıl kaydığını anlattı,

Sosyalizmin teslim olmadığını temsil etti.

Hoş geldin Fidel,

Gidişinle de

Bizi yine nahoş çakallarla başbaşa bıraktın.

 

 

Bizim Anadolu / 26 Kasım 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun..

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.