Press "Enter" to skip to content

Fetocular Kanada’da karargâh mı kuruyorlar?

Fetocular Kanada’da karargâh mı kuruyorlar?

‘Paralel Devlet’e karşı yürütülen operasyonlar devam ederken, firar eden Fetocuların birer ikişer Kanada’ya gelmekte olduğu savunuluyor.

 
 
 
 

 
 
 

Aydınlık Gazetesi’nin bildirdiğine göre firardaki ‘FETÖ/PDY’ (Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) olarak adlandırılan Fetocu kadroların merkezi Kanada.

 

Öne sürülen savlar şöyle:

F tipi örgüte yapılan operasyonlar tepelere tırmandı çözülmeler başladı. Örgüt yönetimi ise panikte.

Deşifre olan kritik kadroların yurtdışına çıkarılmaya devam edileceği öğrenildi; Kanada’da yeni bir merkez oluşturuluyor.

Fethullah Gülen ve Pensilvanya’daki yönetim, örgütü korumak için yeni adımlar atıyor. Emniyet kaynaklarından edinilen bilgilere göre F tipi örgütün üst yönetimi, 1 Kasım seçimi sonrasında peş peşe toplantılar yaptı. Emniyet ve MİT’te gizlenen kadroların verdiği raporları değerlendiren yönetim, devlet içinde ve iş dünyasında önemli görevlerde bulunan ve açığa çıkan tüm kadroları yurtdışına çıkarma kararı aldı.

Bu arada daha önce yurtdışına çıkarılan adlardan bazılarının izini kaybettirdiği, bu kişilerin Türkiye’ye dönerek itirafçı olduğu belirlendi. Bu durum örgütteki tedirginliği daha da artırdı.

 

Örgütte çözülme büyük, Kanada en uygun ülke

Raporlarda özetle, “Örgütte çözülme giderek büyüyor. Yargıda, emniyette, iş dünyasında çok sayıda kişi itirafçı oldu. İtirafçı olanlara güvence veriliyor. İtirafçı olanlar eliyle örgütün çökertilmesi planlanıyor” bilgisi yer aldı. İş dünyasından kadrolar, iş bağlantıları olduğu Afrika ve Asya ülkelerine kaydırılırken yargı ve Emniyet başta olmak üzere bürokrasideki kadrolar için Avrupa ülkeleri ve Kanada’da evler tutuldu.

Haklarında kırmızı bülten çıkarılması olası kişiler için Türkiye ile “suçluları iade anlaşması” bulunmayan ülkeler yeğlendi. Bu iş için en uygun ülkelerin başında Kanada geliyor. Örgütün Kanada’yı merkez yapmak amacıyla bu ülkede ciddi yatırımlar yaptığı belirlendi.

 

‘Çok açık verildi’

Örgütün kendi içinde özeleştiri yaptığı da öğrenildi. Örgütte, “MİT Müsteşarı’nı gözaltına alma ve 17-25 Aralık operasyonlarının” zamanlamasının tartışıldığı ve ivedi davranıldığı görüşünün öne çıktığı bildiriliyor. Edinilen bilgilere göre yapılan değerlendirmeler özetle şöyle:

AKP iktidarı döneminde çok büyüdük. Başta Emniyet ve yargı olmak üzere devletin bütün kılcal damarlarına girdik. Ama hızlı güçlenmemiz aşırı güven yarattı. Rehavete düştük. Birçok kadromuz deşifre oldu. Korumamız gereken kadrolarımızı açık ettik. AKP’ye gereğinden fazla güvendik. Arkasından da onlara ders vermek için açık savaş ilan ettik. Kazanacağımız kesin olmadan savaş kararı verdik. Üstelik de savaşı biz başlattık. Ergenekon, Balyoz gibi davalarda işlerin ters gitmesini iyi analiz edemedik. Savcı ve hakimler arkalarında AKP Hükümeti olduğu için yol katettiklerini göremeyip kendilerinde fazla güç vehmettiler. Erdoğan ve AKP’nin zor durumda kalınca başına gelecekleri bildiği için ne kadar saldırgan olacağını hesaplayamadık. Merkeze verilen raporlar da abartılı olduğu için onların da yanlış kararlar vermesine yol açtı. Sonuçta 2003 sonrası elde ettiğimiz bütün kazanımları kaybetme noktasına geldik.”

 

Fetocular Kanada’da sırra kadem bastı

Gözlemciler sürekli ortalıkta dolaşan, genelde resmi kişilerin çevresinden ayrılmayan, misyoner olarak ev toplantıları yapan Fetocu kadroların, Türkiye’deki operasyonlardan ve Dışişleri’nin dış temsilciliklere ‘bulunduğunuz ülkelerde bu kişilerin tehlikeli olduğuna ilişkin yerel yönetim birimlerine bilgi verin’ yolundaki genelgesinden sonra ‘yeraltına çekildiği’ görüşünde bulunuyorlar.

 

Pensilvanya Kanada’ya mı taşınıyor?

Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesinin gündeme geldiği günlerde Aydınlık’a konuşan Amerikalı gazeteci Wayne Madsen, CIA’nın Gülen’i Türkiye’de kontrol edemeyeceğine dikkat çekerek, Gülen’in Kanada’ya geçebileceğini söylemişti.

İade tartışmalarının ardından Amerika’nın Gülen için güvenli bir yer olmadığını belirten Madsen, Harper Hükümeti’nin başta olduğu dönemde, “Şimdi Kanada’ya gitmeyi düşünüyor. Elbette Kanada’da tutucu bir hükümet var ve belki de bugünlerde onun için daha iyi bir liman” ifadelerini kullanmıştı.

Kanada’daki Fetocu kadrolar yoğunlukla federal ve iller bağlamında güvenlik birimlerinin güvenini kazanmaya yönelik çalışmalar yapıp, onları zaman zaman Türkiye’ye geziye götürürken, güvenlik birimlerini konu hakkında bilgilendirmeye çalışan bazı kişilere de bu birimlerce ‘onların kibar ve iyi insanlar’ olduğu görüşlerinde bulunuluyordu.

Daha önce de Pensilvanya’nın özellikle Ontario’da Niagara yolunda bir çiftliğe yerleşeceğinin savlandığı, sonradan bu niyetten vazgeçildiği belirtilirken, bu yeni durum karşısında bu seçeneğin yeniden gündeme geldiği öne sürülüyor…

 
 
 

Bizim Anadolu / 18 Aralık 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...