Press "Enter" to skip to content

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

İlk başta evlenecek olan kişilerin her şeyden önce birbirlerine sevgi, saygı ve güven duymaları gerekir. Zaten evlilik bu gibi temel değerlere dayanan bir kurum değil midir?

Evlenmeden önce taraflar evlilik sözleşmesi yapmazlar ise, Québec medeni kanunlarına göre, eşler standart ve otomatik olarak yürürlüğe giren “société d’acquêt” rejimi, yani ‘mal ortaklık rejimi’ne tabii olurlar. Dolayısıyla buna tabii olmak istemeyen çiftler, gayet medeni bir şekilde kendi rejim türünü seçerek kendi özelliklerine ve taleplerine göre kişiye ve çifte özgü, noter karşısında evlenmeden önce ya da sonra evlilik sözleşmesi yapabilirler.

Bu tür belgelerde taraflar evlilik sürecinde mal yönetim şeklini ve boşanma esnasında malların nasıl tasfiye edileceğini belirleyerek, eşlerin birbirlerinden ne gibi taleplerde bulunabileceğini anlaşmalı olarak seçebilirler. Böylece bu gibi önemli hukuksal bir belge herkes için daha sağlıklı bir seçim olabilir…

Örnek olarak, kişiler evlilik sözleşmesinin içine evliliklerinin mal ayrımı olan “séparation de biens” rejimine tabii tutulmasını isteyebilirler. Buna Türkçe’de ‘mal ayrımı rejimi sözleşmesi’ denilebilir. Bu rejimde ilginç olarak gözlemlediğimiz noktalardan biri, herkes kendi malını kendisi yönetir, bunlardan yararlanır; ve eşinin izni olmadan arzu ettiği şekilde mal varlığını bertaraf edebilir. Bunun yanı sıra eşler kendilerine ait borçlarını, kendilerine ait olan ve tüm kişisel mal varlığı ile sorumlu tutulur; diğer eş borçlu olan eşinin borcundan ve finansal hatalarından sorumlu tutulamaz.

Sözün kısası, yukarıda da belirttiğimiz gibi, Evlilik Sözleşmesi bazı potansiyel sorunları ortadan kaldırabilir. Burada önemli olan, çiftlerin kendi aralarında ya da noter eşliğinde arzu ve isteklerini belirleyerek, yine noter gibi güvenilir bir profesyonel karşısında kendilerini Evlilik Sözleşmesi ile korumaları.

s.aydik@notarius.net

 

Şükran Aydık / Bizim Anadolu / Haziran 2015

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...