Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Uluslararası Anadil Günü – Anadilin Önemi

February 23, 2019 @ 18:00 - 20:00

Free

Uluslararası Anadil Günü – Anadilin Önemi

 

 

Başkanlığını İran Türklerinden Leyli Hakani’nin yaptığı Savalan Kültür Topluluğu, Uluslararası Anadil Günü dolayısıyla Montreal’de ‘Anadilin Önemi’ konusunda bir etkinlik düzenliyor.

 

Konuşmacının Bizim Anadolu Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ömer F. Özen’in olduğu etkinlikte, Özen, Anadilin önemine dikkat çekecek ve özellikle Türkçe’nin gelişimiyle birlikte değişik coğrafyalarda yaşayan Türkçe’nin sorunlarını ve olanaklarını masaya yatıracak.

 

 

Anadilin Önemi – Ömer F. Özen

 

 

ÖMER F. ÖZEN KİMDİR?

Gazeteci, yazar, şair, fotoğraf sanatçısı Ömer F. Özen, Kanada’ya gelmeden önce Türkiye’de çeşitli bölge gazetelerinde çalıştı.

Kanada’da, bu yıl 25 yaşını kutlayan ve üç dilde (Türkçe, Fransızca, İngilizce) yayınlanan Bizim Anadolu Gazetesi’ni kurdu.

Ömer F. Özen, gazeteciliğinin yanı sıra, Türk toplumunun Kanada ve Kebek toplumlarına uyum sağlamaları konusunda etkin çalışmalarda bulundu ve değişik ortamlarda toplumun haklarını savundu.

Ömer F. Özen, ayrıca Kanada’da Türk kültürünü tanıtıp yaşatmak için müzik, tiyatro, film şenliği, fotoğraf ve resim sergisi gibi ortak çalışmalar, etkinlikler düzenledi ve değişik kurum ve kuruluşlarla birlikte çalıştı.

Dil yazı ve araştırmaları Türkiye’de üniversitelerde ders olarak okutulan, ‘Türkçesi Varken’ görüşünün yılmaz savunucusu Ömer F. Özen’in ‘Sevgi Bitti mi?’ adıyla yayınlanmış bir şiir kitabının yanı sıra; yayına hazır dil, öykü, deneme dalında ve Kanada Türkleri konusunda kitapları bulunuyor ve kendisi değişik abecelerin diller üzerindeki etkileri konusunda araştırmalarına devam ediyor.

Toplumsal çalışmalar, gazetecilik, basın fotoğrafçılığı, tasarım gibi çeşitli dallarda ödüllere layık görülen Ömer F. Özen, halen Bizim Anadolu Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliği’nin yanında Türkiye’de ulusal yayın yapan Cumhuriyet Gazetesi’nin muhabirliğini de sürdürmektedir.

Ömer F. Özen, Kanada Gazeteciler Derneği, Kebek Profesyonel Gazeteciler Federasyonu ve Kebek Yazarlar Birliği üyesidir.

 

 

 

 

 

 

  Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

  Details

  Date:
  February 23, 2019
  Time:
  18:00 - 20:00
  Cost:
  Free
  Event Categories:
  , , ,
  Website:
  https://www.facebook.com/events/1215894438564875/

  Organizer

  Savalan Cultural Group
  View Organizer Website

  Venue

  Centre Greene
  1090 avenue Greene
  Westmount,QuebecH3Z1Z9Canada
  + Google Map
  Phone:
  1 (514) 931.6202
  View Venue Website